Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraiński Leopard 1A5 obłożony pancerzem reaktywnym

German Leopard 1A5 MBT.
German Leopard 1A5 MBT.
Autor. Rainer Lippert/Wikimedia Commons

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie przedstawiające ukraińskiego Leoparda 1A5 wzmocnionego za pomocą kostek pancerza reaktywnego Kontakt-1 oraz Nóż. Tym samym kolejny zachodniego typu czołg otrzymał tę bardzo charakterystyczną modyfikację.

Ukraińskie modyfikacje, polegające na obłożeniu pojazdu kostkami wybuchowego pancerza reaktywnego (ERA), były swego czasu zjawiskiem bardzo rozpowszechnionym i stanowiły motyw przewodni wielu żartów. Efektem tego był m.in. Leopard 2A4 obłożony kostkami Kontakt-1. Później dodatkowe opancerzenie tego typu pojawiło się na przodzie kadłuba M1A1SA. Teraz Kontakt-1 oraz Nóż trafiły na Leoparda 1A5, którego opancerzenie jest w obecnych warunkach symboliczne. Jak widzimy, stelaże z kostkami pancerza ERA zostały umiejscowione na przedzie oraz bokach kadłuba oraz wieży. Nie jest wiadome, jak ich wybuch wpłynie na konstrukcję czołgu w miejscach gdzie pancerz jest na poziomie np. bojowego wozu piechoty. Montaż kostek Kontakt-1 oraz Noża może ochronić załogę przed atakiem głowic kumulacyjnych stosowanych w np. dronach FPV, jednak równie dobrze siła wybuchu kilku z nich jednocześnie może uszkodzić strukturę wozu stwarzając ryzyko powstania odprysków wewnątrz niego.

Reklama

Początkowo sądzono, że z racji na swój symboliczny pancerz Leopardy 1A5/A5DK zostaną wysłane do jednostek szkoleniowych bądź formacji dalszego rzutu w celu „odblokowania” lepszych maszyn, które powędrują na front. Jak się jednak okazuje, biorą one aktywny udział w walkach i to na pierwszej linii. Tym samym montaż kostek ERA na nich wydawał się w opinii wielu komentujących i obserwujących pewnikiem, który został tylko odwleczony w czasie. Trzeba przyznać, że sposób mocowania ich na powyższym Leopardzie 1A5 wydaje się znacznie lepszy niż to, co często widzieliśmy na rosyjskich czołgach. Dalej jednak zagadką pozostaje efekt wybuchu pancerza reaktywnego na konstrukcję czołgu. Ukraińcy dotychczas otrzymali 30/40 egzemplarzy czołgów Leopard 1A5/A5DK (z obiecanych blisko 200 sztuk), z czego utracili przynajmniej jeden egzemplarz.

Czytaj też

Leopard 1A5 to zmodernizowany niemiecki czołg Leopard 1 odznaczający się m.in. lepszym przednim opancerzeniem wieży, nowym systemem kierowania ogniem EMES czy ulepszoną ochrona przed bronią ABC. Uzbrojenie główne dalej stanowił armata gwintowana L7A3 kal. 105 mm, z lufą o długości 52 kalibrów. Sprzężona jest ona z uniwersalnym karabinem maszynowym MG3 kal. 7,62 mm, którego drugi egzemplarz umiejscowiono na stropie wieży czołgu. Zamiast nich istniała możliwość implementacji belgijskiego odpowiednika w postaci karabinu FN MAG kal. 7,62 mm. Za poruszanie się czołgu odpowiada 10-cylindrowy silnik MTU MB 838 CaM 500 o mocy 830 KM, połączony z przekładnią ZF 4 KM 250 z czterema biegami do przodu i dwoma do tyłu. Czołgi w wersji A5 miały możliwość wymiany uzbrojenia głównego na większą armatę gładkolufową kal. 120 mm tożsamą z tą stosowaną w Leopardzie 2, jednak nigdy nie wdrożono takiego wariantu do produkcji.

Czytaj też

Grecki Leopard 1A5.
Grecki Leopard 1A5.
Autor. Hellenic Army General Staff
Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. Tani2

    Po Chinach tureckie M-60TM dostały mangały czyli daszki antydronowe. Kto następny?

    1. skition

      Mangał zwany grillem . Brykiet do grilla czyli Kontakt 1 już tam jest. Tak więc postanowili rozpalać już ogniska na Abramsach, ale jak to tak bez mangału? Jak kurczaki z rożna opalamy to co można.

  2. Tani2

    O jest fotka ukr Abramsa z DZ Kontakt1 z przodu kadłuba.

  3. Tani2

    Ten czołg to sztandarowy przykład dlaczego nie powinno się rewitalizować starych czołgòw. Remonty przy braku części i dośw ludzi są długie . Jak przy starych portkach zaszyjesz jedną dziurę z boku wyleci druga. Obiecali ok 130 szt dostarczyli ok 25 z tym każdy ma jakąś usterkę. B boju jeszcze nie były. Na podejściu ruscy uwalili 3 szt na co mają filmiki. W sumie ten czołg przynosi więcej problemòw jak pożytku.

    1. kaczkodan

      Nie, to przykład na to, że rewitalizacja starych czołgów musi się odbywać z głową. Osobiście byłem przekonany, że w przyszłości takie stare czołgi można przerabiać na roboty bojowe, co dałoby całkiem nowe możliwości a przede wszystkim nie wyczerpywałoby resursu na trening załóg. Przy odpowiedniej redundancji mogłoby się okazać, że nawet wielokrotne trafienia nie wycofują czołgu z akcji.

  4. RAF

    Takim czolgiem to mozna pmykac co najwyzej w Afryce i Ameryce Poludniowej. To juz wole nasze zmodyfikowane T72, nie mowiac o Twardym.

    1. mick8791

      A patrz, podobnymi czołgami ruscy pomykają po Ukrainie! Mowa o T-62. Tyle, że te ruskie czołgi nie mają w przeciwieństwie do Leo1 przyrządów do obserwacji w nocy i w miarę przyzwoitego SKO!

    2. Davien3

      RAF i ten Leo1A5 bez większego problemu zniszczy nasze T-72M1R nie mówiąc już o rosyjskich T-62 czy T-72A Z Twardynm rzeczywiście będzie miał problem zakładając że Twardy go wykryje i trafi bo tu juz tak różowo nie jest.

    3. skition

      Do Davien. Dowódca i kierowca otrzymali nowoczesne, polskie noktowizyjne przyrządy obserwacyjne, natomiast stanowisko działonowego wyposażane jest w kamerę termowizyjną III generacji KLW-1 Asteria. Tak więc T-72M1R różni się tylko tym ,że nie posada pancerza reaktywnego Erawa. Owszem nie zamontowano tam DRAWA TGA ale Twarde też ich nie mają .Mają starszą wersję SKO-1M/Drawa i SKO-1T/Drawa-

  5. Anty 50 C-cali

    Ten czołg, jak pokazuje filmik, przykryty czymkolwiek ( było to jakieś prześcieradło?,,,,, czy jak!) Zrobi Ruskim zagwozdkę ; czy to nie przypadkiem zaczajony Leo2 zawodowiec. Przed jednym, jak wiadomo spod Robotyne, wiały bystro 2! T-80 BW. A może i -M, mimo dobrej pogody letniej, z drona nie widać było dobrze. Dobra i taka armata, 105-tka, francuskie matrosy nowo sformowanej brygady morpiechu chwalili za celność ognia. A jak Russcy mieli filmik z trafienia Krasnopolem w "takiego" nosiciela 105mm - via Słowenia.......okazało się, że staruch PRZETRWAŁ!!! I dziwne, że soviecki rollercoster nie vyZwolił nie tylko Charkowa, ale nawet Czasiw jaru

Reklama