Wojna na Ukrainie
Ukraińcy z symulatorem czeskich T-72
Ukraińska firma Energia-2000 zaktualizowała czołgowy symulator własnego projektu, dodając do niego możliwość prowadzenia szkolenia na otrzymane przez Zbrojne Siły Ukrainy wozach czeskiej produkcji T-72EA, które dostarczono w liczbie kilkadziesiąt sztuk.
Aktualizacja symulatora ma pozwolić na sprawniejsze szkolenie nie tylko nowych czołgistów, ale także udoskonalanie umiejętności tych, którzy już posiadają jakieś doświadczenia z ich obsługi. Nacisk miał zostać położony na naukę operowania tego typu wozami w terenie zurbanizowanym, np. zwalczania wroga w opuszczonych budynkach. Co ciekawe, jednym z dodatkowych elementów szkolenia dla kierowców czołgów miało być przemieszczanie się w terenie nasyconym minami przeciwpancernymi. Oznacza to chęć minimalizacji strat związanych z tą formą obrony przeciwpancernej, mającej na celu ocalenie życia załogi oraz zmniejszeniu możliwych uszkodzeń w pojeździe. Więcej informacji znajduje się w linku poniżej. Ukraina ma obecnie zagwarantowaną dostawę łącznie 105 czołgów T-72EA, jednak istnieje możliwość zwiększenia tej liczby do 120 sztuk wedle umów pomiędzy Czechami a Holandią i USA.
"Ukraiński symulator czołgu T-72EA"https://t.co/5A8h3dF1RT
— Krzysztof NN (@Niezn7Krzysztof) November 1, 2023
cc: @DRatka1 @adamswierk99
T-72EA to modernizacja czołgu T-72M/M1 opracowana przez czeskie zakłady Excalibur Army. Wozy otrzymały dodatkowe opancerzenie w postaci kostek ERA Kontakt-1. Uzbrojenie główne pozostało bez zmian i dalej stanowi je armata gładkolufowa 2A46M kal. 125 mm, sprzężony z nią jest karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm, zaś na stropie wieży umieszczono wielkokalibrowy karabin maszynowy NSW kal. 12,7 mm. Modernizacji poddano także jednostkę napędową pojazdu, przez co jej moc wzrosła z 780 do 840 KM, rekompensując zwiększenie masy czołgu poprzez dodany pancerz reaktywny. Wymienione zostały systemy komunikacyjne, na te oferowane przez czeskie przedsiębiorstwo MESIT oraz przyrządy obserwacyjne i celownicze co znacząco zwiększa świadomość sytuacyjną załogi oraz celność i możliwości prowadzenia ognia w różnych porach doby i warunkach atmosferycznych.