Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińcy szkolą się na polskich Twardych

PT-91 Twardy MBT.
PT-91 Twardy MBT.
Autor. Jarosław Ciślak/defence24.pl

Pod koniec lutego Polska zapowiedziała przekazanie Ukrainie 60 czołgów PT-91 Twardy które miałyby pozwolić na przezbrojenie kolejnych ukraińskich związków taktycznych w sprzęt znacznie lepszy niż niezmodernizowane T-72M1. W ostatnich dniach pojawiło się pierwsze zdjęcie potwierdzające szkolenie się Ukraińców na naszych czołgach.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Polska przekazała Ukrainie ponad 250 czołgów T-72, których czas w Wojsku Polskim tym samym dobiegł końca. W związku z tym polski rząd w celu dalszego wspierania Ukrainy w tak kluczowy dla prowadzenia walk system uzbrojenia, jak czołgi podstawowe zdecydował się na przekazanie maszyn PT-91 Twardy, będących modernizacją dobrze znanych T-72M1. O tym, że były one przekazane Ukraińcom, sami zainteresowani mówili już kilka miesięcy temu, jednak nie było potwierdzeńoficjalnych , ani nie pojawiały się materiały zdjęciowe potwierdzające ten fakt. Teraz, kilka tygodni od oficjalnego poinformowania o chęci przekazania 60 PT-91, pojawiło się pierwsze zdjęcie mające przedstawiać szkolących się Ukraińców na naszym niegdyś najlepszym czołgu.

Początkowo wiele osób i mediów publikując to zdjęcie,podawało,że zostało wykonane na Ukrainie. Jednak gdy przyjrzeć mu się dokładniej, w tle widać samochód ciężarowy Jelcz, których  Ukraina nie otrzymała, oprócz niego widoczny także jest bojowy wóz piechoty BWP-1. Wskazuje to na szkolenie jednej z wielu jednostek ukraińskich, które po zakończeniu treningu będą mogły w bardzo szybkim czasie pojawić się na froncie, wykazując się dobrym zgraniem na wielu poziomach (jak na tak ekspresowy czas szkolenia) posiadając,w przypadku czołgów, sprzęt lepszy od wcześniejszegos.

Reklama

Czytaj też

PT-91 to polska modernizacja czołgów T-72M1 opracowana na początku lat 90. XX wieku w celu podniesienia walorów bojowych tych już przestarzałych czołgów. Uzbrojenie główne w postaci armaty gładkolufowej 2A46 kal. 125 mm pozostało bez zmian z racji na zbyt duże koszty jego wymiany. Sprzężony z nią był uniwersalny karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm, zaś na wieży umieszczono wielkokalibrowy karabin maszynowy NSW kal. 12,7 mm. Czołg w ramach zwiększenia ochrony załogi otrzymał kostki pancerza reaktywnego ERAWA, które znacząco zwiększyły jego odporność na wszelkiego typu głowice kumulacyjne bez prekursora, a nawet pociski podkalibrowe. Pojazd otrzymał system kierowania ogniem Drawa, co znacząco zwiększyło celność prowadzonego ognia. Jednostkę napędową w postaci silnika W-46 o mocy 780 KM zastąpił S-12U o mocy 850 KM. Do Sił Zbrojnych RP trafiły 232 egzemplarze PT-91 Twardy (czołgi są używane np. przez kontyngent w grupie batalionowej NATO na Łotwie. Od 2014 roku w czołgach Twardy prowadzona jest wymiana kamer termowizyjnych I generacji na znacznie nowocześniejsze polskie systemy typu KLW-1 Asteria.

Czytaj też

Czołgi PT-91 Twardy podczas ćwiczeń 1. Brygady Pancernej. Fot. kpt. Zbigniew Gierczak
Czołgi PT-91 Twardy podczas ćwiczeń 1. Brygady Pancernej. Fot. kpt. Zbigniew Gierczak
Reklama

Komentarze (1)

  1. MAXPL

    Pt już są przerzucane przez granice razem z cv90

Reklama