Wojna na Ukrainie
Ukraińcy szkolą się na duńskich Caesarach
W połowie stycznia Dania zdecydowała się przekazać Ukrainie wszystkie posiadane systemy artyleryjskie CAESAR 8x8 (ogółem 19 egzemplarzy). Niedawno ukraińscy artylerzyści zakończyli proces szkolenia na nowym sprzęcie.
Same armatohaubice CAESAR 8x8 mają zostać przekazane Ukraińcom w najbliższych tygodniach, zwiększając liczbę otrzymanych przez Kijów systemów artyleryjskichn tego typu do blisko 50 pojazdów. W odróżnieniu od dotychczas przekazywanych wozów, te podarowane przez Danię posiadają większy zapas amunicji. Pozwolą one uformować kolejne jednostki artylerii lufowej wyposażonej już w natowski kaliber 155 mm. W porównaniu do posowieckich armatohaubic, którymi dysponują ZSU, pozwoli to na zwiększenie zasięgu ostrzału o kilka-kilkanaście kilometrów, zarówno przy użyciu amunicji standardowej, jak i tej wyposażonej w gazogenerator.
„To jest znacząca i bardzo poszukiwana pomoc, której Ukraina bardzo potrzebuje. Nie ma wątpliwości, że jest potrzebna, a po zakończeniu szkolenia i edukacji Ukraińcy mogą wykorzystać ją na polu walki, tam, gdzie przyniesie to zauważalną różnicę" – powiedział minister obrony Danii Troels Lund Poulsen.
Czytaj też
I dag havde den fungerende forsvarsminister mulighed for at besøge det sidste hold ukrainere under uddannelse på Oksbøl Kaserne.
— Forsvarsministeriet/Danish MoD (@Forsvarsmin) April 14, 2023
Danmark besluttede tidligere på året at donere alle sine CAESAR-artillerisystemer til Ukraine. Læs mere her:https://t.co/ek3SuUXjgP pic.twitter.com/JkQPuvo3xt
CAESAR 8x8 to wariant francuskiego systemu artyleryjskiego kal. 155 mm, który osadzono na podwoziu czeskiego samochodu ciężarowego Tatra T-815-7 z układem napędowym 8x8. Donośność systemu pozostaje taka sama jak w przypadku wersji osadzonej na francuskim podwoziu 6x6 i wynosi do 40-42 km przy zastosowaniu amunicji odłamkowo-burzącej z gazogeneratorem dennym (HE ER FB-BB). Obecnie trwają prace nad wydłużeniem zasięgu poprzez zastosowanie kierowanych, podkalibrowych pocisków Vulcano GLR produkcji Leonardo, których donośność może wynieść nawet 70 km. W odróżnieniu od wersji 6x6, cięższy wariant 8x8 ma częściowo zautomatyzowany system ładowania amunicji. Załogę stanowi 4-5 żołnierzy, a szybkostrzelność wynosi 6 strzałów na minutę. Przygotowanie systemu do zadania ogniowego lub opuszczenia stanowiska strzeleckiego zajmuje 60 sekund. Zapas amunicji wynosi 30-36 kompletów pocisków oraz ładunków miotających. To prawie dwa razy tyle, ile mieści się w magazynach wariantu na podwoziu 6x6, którego pojemność wynosi 18 pocisków.