Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińcy pancerniacy szkolą się na Leopardach 1

Duński Leopard 1A5DK (zdjęcie poglądowe).
Duński Leopard 1A5DK (zdjęcie poglądowe).
Autor. SPC F. David Morgan/Wikipedia

Eks-duńskie Leopardy 1A5DK już od jakiegoś czasu znajdują się na Ukrainie, co rozpoczęło proces przezbrajania tamtejszych jednostek w ten typ czołgów. W mediach społecznościowych pojawił się materiał z procesu szkolenia ukraińskich czołgistów na tych wozach.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Dostawy pierwszych Leopardów 1 miały miejsce w połowie lipca (z ponad dwumiesięcznym opóźnieniem) i były to maszyny, które Duńczycy wycofali ze swoich jednostek ponad 15 lat temu. Są to wozy odkupione przez Danię, Holandię oraz Niemcy od przedsiębiorstwa FFG, które wcześniej nabyło je od duńskiej armii. Trafiają one do ukraińskiej 44. Brygady Zmechanizowanej obok eks-słoweńskich kołowych transporterów opancerzonych Valuk oraz eks-polskich kołowych bojowych wozów piechoty Rosomak. Obecnie wiemy o przekazaniu na Ukrainę 10 czołgów Leopard 1A5DK, w ciągu kolejnych tygodni ma być dostarczonych kolejne kilkadziesiąt. W ostatnim czasie niemiecki koncern Rheinmetall miał odkupić od belgijskiej firmy OIP Land Systems 50 Leopardów 1A5-BE, z których 30 będzie przekazanych Ukrainie, co zwiększa liczbę zadeklarowanych Leopardów 1 do około 150.

Czytaj też

Leopard 1A5DK to duński wariant wersji A5, wdrożony do służby w latach 90. XX wieku w celu podniesienia zdolności bojowych. W odróżnieniu od pozostałych pojazdów w standardzie A5 duńskie maszyny dalej posiadały oryginalną wieżę, która została wzmocniona dodatkowym pancerzem. Uzbrojenie główne pozostało bez zmian w postaci gwintowanej armaty L7A3 kal. 105 mm z lufą o długości 52 kalibrów oraz sprzężonego z nią karabinu maszynowego MG3 kal. 7,62 mm. Jednostka ogniowa uzbrojenia głównego to 60 naboi (42 w kadłubie i 18 we wieży). Za poruszanie się czołgu odpowiada 10-cylindrowy silnik MTU MB 838 CaM 500 o mocy 830 KM, połączony z przekładnią ZF 4 KM 250 z czterema biegami do przodu i dwoma do tyłu. Pozwala on na osiągnięcie prędkości maksymalnej 65 km/h przy zasięgu 600 km po drodze lub 450 km w terenie. Dania miała 230 Leopardów 1A5-DK w służbie od 1993 roku, aż do ich wycofania i całkowitego zastąpienia przez czołgi Leopard 2A5-DK w 2005 roku.

Reklama

Czytaj też

Duński Leopard 1A5.
Duński Leopard 1A5.
Autor. Morten Jensen/Wikipedia
Reklama

Komentarze (3)

  1. HusarzPolski

    Od roku mówi się o tych leopardach . I przez 10 lat będzie sie o nich wspominało. PR Niemcy maja opanowany do perfekcji . 5000 hełmów …

    1. Davien3

      czy ci sie to podoba czy nie ale obecnie Niemcy sa na drugim miejscu w ilosci przekazywanego Ukrainie sprzetu wojskowego zaraz po USA I jest to uzbrojenie nowoczesniejsze od naszego

  2. Franek Dolas

    Kolejny raz czytam chyba o tych samych Leopardach. Gdyby za każdym artykułem szedłby choć jeden to Ukraina miałaby ich więcej niż ma.

  3. SZAKAL

    Leopard 1 jest lekkim czołgiem o bardzo dużej mobilności , co umożliwia jego włączenie do kołowych jednostek zmotoryzowanych. Leopard 1 pełni w nich rolę WWO z działem 105 mm co radykalnie wzmacnia siłę ognia tych jednostek.

    1. Ma_XX

      spokojnie - obłożą go kontaktem1

Reklama