Reklama

Wojna na Ukrainie

Leopardy wesprą Rosomaki na Ukrainie

Duński Leopard 1A5.
Duński Leopard 1A5.
Autor. Morten Jensen/Wikipedia

Nowo formowana ukraińska 44. Brygada Zmechanizowana oprócz dostarczonych przez Polskę kołowych bojowych wozów piechoty Rosomak otrzymała także eks duńskie czołgi Leopard 1A5. Niedawno rozpoczęły się ich dostawy na Ukrainę, w tym roku może tam trafić e około 80-100 egzemplarzy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jednostka ukraińska stała się ostatnio bardzo mocno rozpoznawalna w Polsce z racji otrzymania pojazdów rodziny KTO Rosomak ze stanu Wojska Polskiego. . Okazuje się, że jej komponentem pancernym (przynajmniej częściowo) będą przekazywane w ostatnim czasie czołgi Leopard 1A5DK (zapewne w późniejszym czasie także klasyczne A5). Są to wozy odkupione przez Danię, Holandię oraz Niemcy od przedsiębiorstwa FFG, które wcześniej nabyło je od duńskiej armii. Oprócz Rosomaków i Leopardów 1A5DK ukraińska 44. Brygada Zmechanizowana została wyposażona w przekazane przez Słowenię kołowe transportery opancerzone Valuk 6x6. Jednostka ta do niedawna była szkolona na terenie Polski (być może szkolenie częściowo jeszcze trwa).

Czytaj też

Leopard 1A5DK to duński wariant wersji A5, wdrożony do służby w latach 90. XX wieku w celu podniesienia zdolności bojowych. W odróżnieniu od pozostałych pojazdów w standardzie A5 duńskie maszyny dalej posiadały oryginalną wieżę, która została wzmocniona dodatkowym pancerzem. Uzbrojenie główne pozostało bez zmian w postaci gwintowanej armaty L7A3 kal. 105 mm z lufą o długości 52 kalibrów oraz sprzężonego z nią karabinu maszynowego MG3 kal. 7,62 mm. Jednostka ogniowa uzbrojenia głównego to 60 naboi (42 w kadłubie i 18 we wieży). Za poruszanie się czołgu odpowiada 10-cylindrowy silnik MTU MB 838 CaM 500 o mocy 830 KM, połączony z przekładnią ZF 4 KM 250 z czterema biegami do przodu i dwoma do tyłu. Pozwala on na osiągnięcie prędkości maksymalnej 65 km/h przy zasięgu 600 km po drodze lub 450 km w terenie. Dania miała 230 Leopardów 1A5-DK w służbie od 1993 roku, aż do ich wycofania i całkowitego zastąpienia przez czołgi Leopard 2A5-DK w 2005 roku.

Reklama

Czytaj też

Autor. SPC F. DAVID MORGAN/Wikipedia

Valuk to słoweński kołowy transporter opancerzony będący wersją rozwojową austriackiego Pandura I. Pojazdy te były produkowane w Słowenii na licencji przez firmę Sistemska Tehnika Armas. Uzbrojenie główne pojazdu może stanowić wielkokalibrowy karabin maszynowy lub granatnik automatyczny kal. 40 mm. W wersji zwiadowczej pojazd posiada wieżę z armatą automatyczną M242 Bushmaster kal. 25 mm sprzężoną z uniwersalnym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm. Istnieje także możliwość wyposażenia wieży pojazdu w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW. Pancerz pojazdu zapewnia załodze ochronę w przedniej półsferze przed amunicją kal. 12,7 mm zaś poza nią przed pociskami kal. 7.62 mm. Pojazd może zostać dopancerzony dodatkowymi osłonami ceramicznymi, które zwiększają ochronę Valuka na całej powierzchni przed efektorami kal. 12,7 mm.

Czytaj też

Autor. Davide Dalla Massara/Wikipedia
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. PGR

    epokowo to SKOTy pasują do tych Leo1

    1. mick8791

      Ale nie technologicznie!

  2. OS-INT

    Belgijskie media doniosły, że pochodzące z tego kraju czołgi Leopard 1 wkrótce będą operować na froncie, ale nie dzięki uprzejmości Belgii. Sprzęt został odkupiony od OIP Land Systems w Tournai. Pierwsze z nich są teraz w Niemczech, w drodze na Ukrainę. Belgijskie media doniosły, że pochodzące z tego kraju czołgi Leopard 1 wkrótce będą operować na froncie, ale nie dzięki uprzejmości Belgii. Sprzęt został odkupiony od OIP Land Systems w Tournai - firmy, która wcześniej wykupiła czołgi i odrestaurowała je. Pierwsze z nich są teraz w Niemczech, w drodze na Ukrainę. Czołgi Leopard 1 zostały wycofane ze służby przez belgijską armię w 2014 roku z powodu oszczędności. Firma OIP Land Systems nabyła wówczas 50 czołgów za dwa miliony euro. Bruksela ostatecznie zdecydowała się nie kupować ich ponownie od firmy z Tournai. Głównym powodem były wysokie koszty Rzeczpospolita, Anonimowy nabywca wysyła „belgijskie” czołgi Leopard 1 na Ukrainę.

  3. PPPM

    Ciekawe jaki kształt, uzbrojenie i strukturę przyjmą siły zbrojne ukrainy po wojnie. Ze względu na logistykę ilość typów sprzętu na pewno zostanie zredukowana. Ciekawe tylko co.

  4. Paweł P.

    Bez "góry" cieżko, cokolwiek dołem... Ale jak się nie ma co się lubi, choć to straszne, mam nadzieję, że tutaj coś też mocniej drgnie.

Reklama