Wojna na Ukrainie
Ukraińcy kupili kilkadziesiąt transporterów opancerzonych
Ukraińskie ministerstwo energii wraz z innymi spółkami i firmami przemysłu paliwowo-energetycznego Ukrainy nabyło 50 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113 dla brygady „Stalowa Granica”.
Ukraiński minister energii Herman Haluszczenko powiedział, że М113 został zakupiony w jednym z krajów europejskich. Pojazdy przed wysłaniem na Ukrainę znajdowały się w magazynie i zostały wyremontowane oraz zmodernizowane. Można tutaj typować kilka kierunków, w tym magazyny prywatnych przedsiębiorstw w np. Belgii skąd np. Wielka Brytania kupowała wspomniane pojazdy. Inną możliwością są rezerwy wojskowe takich krajów jak Portugalia czy Hiszpania. Pojazdy te trafią do Straży Granicznej, w skład której wchodzi wspomniana brygada. Szef ukraińskiej Straży Granicznej na spotkaniu z przedstawicielami firm, które złożyły się na ten zakup, podziękował każdej z nich, wręczając im nagrody za wkład w zwycięstwo z rosyjskim okupantem.
Szczere słowa wdzięczności dla Waszych kolektywów związkowych, które odpowiedziały na naszą prośbę i nas wspierały. Dzięki Wam nasi ludzie otrzymali dobry, mocny sprzęt – amerykańskie transportery opancerzone М113, które pomagają niszczyć wroga, a także służą do ewakuacji medycznej
Szef Państwowej Służby Granicznej Serhij Deineko
Czytaj też
Czytaj też
M113 to amerykański transporter opancerzony opracowany w drugiej połowie lat 50. XX. wieku. Wdrożono go do U.S. Army w roku 1960, jako podstawowy pojazd piechoty zmechanizowanej do czasu powstania bojowego wozu piechoty M2 Bradley. Kadłub w celu obniżeniu masy własnej został wykonany z aluminium o grubości od 28 do 44 mm. Jednostkę napędową początkowo stanowił silnik gaźnikowy, jednak od wersji M113A zamieniono go na dieslowski 6V53 o mocy 275 koni mechanicznych. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy M2HB kal. 12,7 mm. Obecnie jest on używany przez kilkadziesiąt armii świata w różnych wariantach m.in. w Polsce, USA, Kanadzie, Niemczech, Portugalii, Litwie czy Ukrainie.
bezreklam
kupila ? zaplacila czy na kredyt? Land Lese? Czy w zaniam zasaw minister energii dal np elektrownie?
Dudley
Umiesz tylko pisać, a o czytaniu ze zrozumieniem zapomniałeś? Chyba tekst jest dość jasny i nie pozostawiając niczego do interpretacji. Partię pojazdów kupiło konsorcjum firm energetycznych, co tu jest nie jasne. Interesuje ciebie czy zapłacili gotówką czy przelewem? Bo chyba nie uważasz że przychodzi ktoś z nikąd i dostaje kredyt.
MobDev
Lend lease*
Sebseb
To jednak mają pieniądze i mogą płacić.
OS-INT
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej odebrało kolejną partię bojowych wozów piechoty BMP-3, która obejmuje pojazdy nowo wyprodukowane oraz po przeprowadzonym generalnym remoncie. W zakładach należących do Kurganmaszzawod tempo rocznej produkcji bwp tego typu wzrosło o 120% względem poziomu z 2022 roku. Nie podaje się jednak oficjalnie konkretnych liczb w rzeczonym zakresie. Nieoficjalne szacunki oparte na dostępnych danych pozwalają przypuszczać, że mowa jest o produkcji 200-250 BMP-3 w ciągu roku. Ma to być wzrost w porównaniu do okresu przed rozpoczęciem działań wojennych o 150-200%. Wzrosła również produkcja dodatkowych pakietów ochronnych (ekranów pancernych i pancerzy prętowych). Strona rosyjska informuje, że jest to aż 30-krotny (sic!) wzrost w porównaniu do ubiegłego roku - źródło: Altair.
Pucin:)
@OS-INT - zobacz co się dzieje na kierunku uderzenia Rosjan w okolicach Charkowa - Kupriańsk-Kachowka - na zachód od Charkowa, wzdłuż rzeki Worskla (odtworzone oddziały zawodowe/ochotnicze!!!! wyposażone w to o czym piszesz) - UA ledwo przędzie!!!! :0 Trwa to od kilku tygodni!!!! ;0 Co najmniej drugi Bahmut!!!! :)
xdx
Hm , może to te 53 przekazane z Dani - remontowane i wyposażane w Niemczech ( na koszt Niemiec ).