Reklama

Wojna na Ukrainie

Kolejne litewskie M113 jadą na Ukrainę

Litewski transporter opancerzony M113.
Litewski transporter opancerzony M113.
Autor. Litewskie Ministerstwo Obrony

Litewskie ministerstwo obrony po ogłoszeniu przekazania dwóch wyrzutni systemu obrony powietrznej NASAMS na Ukrainę poinformowało o pozostałych elementach pakietu wsparcia.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

W skład nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy od rządu w Wilnie wchodzą się nie tylko wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych NASAMS, ale także 2,5 miliona sztuk amunicji różnego typu, tysiące efektorów przeciwpancernych do granatników oraz kolejne dziesięć gąsienicowych transporterów opancerzonych  M113. Tym samym sama Litwa przekazała Ukrainie już 72 pojazdy rodziny  M113/577 z własnych zasobów. Wśród nich znajdowały się klasyczne transportery opancerzone, ale także wozy ewakuacji medycznej oraz dowodzenia. Łączna wartość pomocy wojskowej, jaką Litwa przekazała Ukrainie, przekroczyła już 500 mln euro.

Czytaj też

M113 to amerykański transporter opancerzony opracowany w drugiej połowie lat 50. XX. wieku. Wdrożono go do U.S. Army w roku 1960, jako podstawowy pojazd piechoty zmechanizowanej, do czasu powstania bojowego wozu piechoty M2 Bradley. Kadłub pojazdu w celu obniżeniu masy własnej został wykonany z aluminium o grubości od 28 do 44 mm. Jednostkę napędową początkowo stanowił silnik gaźnikowy, jednak od wersji M113A1 został on zamieniony na dieslowski 6V53 o mocy 275 koni mechanicznych. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy M2HB kal. 12,7 mm jednak może do być dowolny kaem jak np. niemiecki MG3.

Reklama

Czytaj też

Litewski M113
Litewski M113
Autor. Villkas, Wikipedia
Reklama

Komentarze

    Reklama