Wojna na Ukrainie
Kraje Beneluksu przekażą Ukrainie kolejne M113
Ministrowie obrony Belgii, Luksemburga i Holandii zdecydowali o wspólnym przekazaniu Ukrainie transporterów opancerzonych M113 pochodzących z zapasów przemysłu zbrojeniowego, jednak nie wiadomo jakiego kraju.
Deklaracja ta padła w dniu 18 lipca, kiedy to ministrowie obrony Belgii, Luksemburga i Holandii wydali wspólne oświadczenie o zobowiązaniu się ich krajów do dalszej pomocy Ukrainie. W ramach tego wsparcia zostanie wyremontowana i dostarczona nieokreślona liczba transporterów opancerzonych M113. Co ciekawe, w połowie czerwca Belgia samodzielnie deklarowała dostarczenie Ukrainie 40-50 wspomnianych wyżej pojazdów także zakupionych z rezerwy sprzętowej nieokreślonego kraju. Wcześniej jednak pojazdy zostaną wyremontowane przez belgijskie przedsiębiorstwo John Cockerill. Rodzi się pytanie, czy nowa deklaracja (tym razem wspólna) oznacza zwiększenie finansowania wcześniejszej belgijskiej deklaracji, czy może oznacza znaczne zwiększenie skali pomocy o kolejne kilkanaście, lub kilkadziesiąt transporterów, których dalej w różnych miejscach jest sporo zmagazynowane.
Czytaj też
M113 to amerykański transporter opancerzony opracowany w drugiej połowie lat 50. XX. wieku. Wdrożono go do U.S. Army w roku 1960, jako podstawowy pojazd piechoty zmechanizowanej do czasu powstania bojowego wozu piechoty M2 Bradley. Kadłub w celu obniżeniu masy własnej został wykonany z aluminium o grubości od 28 do 44 mm. Jednostkę napędową początkowo stanowił silnik gaźnikowy, jednak od wersji M113A zamieniono go na dieslowski 6V53 o mocy 275 koni mechanicznych. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy M2HB kal. 12,7 mm. Obecnie jest on używany przez kilkadziesiąt armii świata w różnych wariantach m.in. w Polsce, USA, Kanadzie, Niemczech, Portugalii, Litwie czy Ukrainie.