Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: Rosjanie trafili "serce" Patriota

Patriot Niemcy
Elementy systemu Patriot
Autor. Luftwaffe

W sieci pojawiło się nagranie, na który widać porażenie ukraińskiego systemu Patriot pociskami balistycznymi Iskander-M.

Nagranie wykonano z rosyjskiego bezzałogowca i opublikowała je rosyjska agencja TASS. Widać na nim radar systemu i wóz dowodzenia oraz trzy wyrzutnie rozmieszczone na polu. W pewnym momencie dwie wyrzutnie odpalają po jednej rakiecie, a chwilę później, zanim jeszcze zdążył opaść dym po wystrzeleniu pocisków, dochodzi do wybuchu w rejonie radaru i wozu dowodzenia.

Reklama

Wydaje się, że pociski systemu Patriot zostały wystrzelone w samoobronie, jednak nie udało się im porazić zbliżającego się pocisku balistycznego, albo zlikwidowano tylko ich część. Warto podkreślić, że Rosjanie zignorowali wyrzutnie i uderzyli w radar, a zatem wybrali najcenniejszy i najtrudniejszy do zastąpienia cel.

Strona rosyjska poinformowała, że do ataku wykorzystano pociski balistyczne Iskander-M, natomiast ukraińska nieoficjalnie potwierdziła całe zdarzenie. Jak podano, tym razem obyło się bez strat w ludziach, a radar został tylko „uszkodzony”.

Czytaj też

Tak czy inaczej Rosjanie udoskonalają metody zwalczania zachodnich systemów uzbrojenia. Wcześniej udało im się wykryć i porazić system Patriot, ponieważ znajdował się w położeniu marszowym i zbyt długo pozostawał w jednym miejscu. Teraz sytuacja była zupełnie inna.

Reklama

Ukraina posiada ograniczoną liczbę nowoczesnych systemów przeciwlotniczych krótkiego, a szczególnie średniego zasięgu. Rosja stara się wytworzyć sytuację, w której Kijów będzie musiał wybierać czy chronić przy pomocy tych ostatnich miasta i ludność cywilną, czy front i własne wojska. Dlatego każdy system Patriot czy jego odpowiednik SAMP/T jest obecnie na wagę złota, a każda strata jest wyjątkowo bolesna.

Czytaj też

Jak podaje portal www.oryxspioenkop.com, do tej pory Ukraina otrzymała trzy baterie Patriot i dwie dodatkowe wyrzutnie z Niemiec, jedną baterię ze Stanów Zjednoczonych, jedną z Rumunii i dwie wyrzutnie z Niderlandów. Oprócz tego Stany Zjednoczone obiecały przekazanie kolejnej baterii, a Niderlandy trzech wyrzutni. Włochy i Francja przekazały ponadto jedną baterię systemu SAMP/T, a Włochy mają przekazać kolejną. Łącznie Ukraina otrzymała więc do dzisiaj prawdopodobnie sześć baterii zachodnich systemów średniego zasięgu i cztery dodatkowe wyrzutnie, a w najbliższym czasie powinna otrzymać jeszcze co najmniej dwie i trzy dodatkowe wyrzutnie.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama