Reklama

Wojna na Ukrainie

Fot. Letterkenny Army Depot.

Ukraina otrzyma przeciwlotniczą pomoc od USA

Departament Obrony USA ogłosił w miniony czwartek kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy wart 400 milionów dolarów. W pakiecie znalazły się mobilne systemy obrony powietrznej M1097 Avenger oraz rakiety do systemów Hawk. Jest to już 25 pakiet pomocy sprzętowej dla Ukrainy od sierpnia 2021 roku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Dwudziesty piąty pakiet pomocy dla Ukrainy wart 400 milionów dolarów zawiera: pociski dla systemów obrony powietrznej HAWK; cztery systemy obrony powietrznej Avenger, oraz rakiety Stinger (w które uzbrojone są Avengery); dodatkowa amunicja dla systemów rakietowych High Mobility Artillery Rocket Systems (HIMARS); 21 000 pocisków artyleryjskich 155 mm; 500 precyzyjnie naprowadzanych pocisków artyleryjskich 155 mm; 10 000 pocisków moździerzowych 120 mm; 100 wielozadaniowych pojazdów kołowych wysokiej mobilności (HMMWV); 400 granatników; broń strzelecką, optykę oraz ponad 20 000 000 sztuk amunicji do broni strzeleckiej; sprzęt burzący do usuwania przeszkód; sprzęt ochronny przeznaczony do działań w niskich temperaturach.

Czytaj też

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, ogłaszając ten pakiet powiedział, "Ten sprzęt uzupełni inne dostawy w obszarze obrony powietrznej ze strony naszych sojuszników i partnerów" -. Jak dodał, jest to kluczowy obszar w kontekście rosyjskich ataków na infrastrukturę krytyczną na Ukrainę.

Reklama

Czytaj też

Stany Zjednoczone do tej pory przekazały ponad 19,3 mld dolarów na pomoc Ukrainy.

M1097 Avenger to rakietowy system przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu, montowany na wielozadaniowym samochodzie HMMWV. Jego uzbrojenie stanowi 8 pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu FIM-92 Stinger i wielkokalibrowy karabin maszynowy FN M3P 12,7 mm. Zasięg rażenia tego systemu wynosi ponad 5 km i może zwalczać cele na wysokości do około 3,5-3,8 km.

Systemy przeciwlotnicze I-Hawk cechuje naprowadzanie półaktywne i zasięg 40-50 km. Nie są już one od lat używane w USA, ale mają je inne państwa, w tym Rumunia, Szwecja (zastępują je Patrioty) czy Turcja oraz Hiszpania, która zapowiedziała już dostawę czterech wyrzutni tego systemu. Hawki mają zdecydowanie mniejsze zdolności niż np. SAMP/T, ale Kijów potrzebuje zestawów przeciwlotniczych, by uzupełnić i wzmocnić system obrony, walczący już od ponad siedmiu miesięcy.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. Denar

    Dlaczego amerykański Avenger ma 8 rakiet przeciwlotniczych, a nasza świetna Pilica - 4. Do tego w zabudowanych wyrzutniach chroniących pociski przed warunkami atmosferycznymi, piachem, błotem i odłamkami. Z drugiej strony z punktu widzenia PGZ to rozrzutność i marnotrastwo!

    1. Antek

      @Denar: Mi tez sie podoba ten typ wyrzutni. I caly czas sie zastanawiam dlaczego PGZ nie moze zrobic cos podobnego. I wyglada dobrze i przy okazji jest lepiej chronione w zlych warunkach pogodowych. Podobne rozwiazanie ale z 4 rakietami jest w systemie Ozelot Wiesel 2

  2. iunctim

    Litwa przekazuje M113 z mozdz 120 mm. W ostatniej partii dzisiaj co najmniej 10szt

  3. szczebelek

    Mnie interesuje kwestia amunicji do moździeży 120 mm, bo te zazwyczaj są samobieżne , a USA przekazywały AH 105 i 155 mm. Czyżby któreś transportery były uzbrojone w moździeż 120 mm? Myślałem też, że przekażą jakąś ilość wyrzutni HAWK z magazynów

  4. Ma_XX

    Niemcy podesłali mosty Biber - do końca roku ma ich być pomiędzy 12-16

Reklama