Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina otrzyma od Finlandii ciężką broń oraz amunicję

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Ponad 400 mln euro - taką wartość ma największy dotychczas pakiet pomocy wojskowej przekazywanej Ukrainie – ogłosiło w piątek fińskie ministerstwo obrony. Finlandia dostarczy swój sprzęt w zamian za wsparcie ze strony Szwecji, w razie potrzeby.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Dostarczymy Ukrainie ciężką broń oraz amunicję – powiedział szef resortu obrony Mikko Savola, podkreślając, że Ukraina wciąż potrzebuje wsparcia w swojej walce obronnej.

Czytaj też

To 12. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, od rozpoczęcia rosyjskiej agresji. Finlandia przekazała już łącznie sprzęt i materiały o wartości blisko 0,6 mld euro. Tradycyjnie, powołując się na „względy bezpieczeństwa", zawartość pakietu nie jest ujawniana.

Reklama

Jak podkreśliło fińskie ministerstwo, tak duży pakiet wsparcia dla Ukrainy jest możliwy dzięki dwustronnej współpracy ze Szwecją. W piątek ministrowie obu krajów podpisali deklarację w niemieckim Ramstein, gdzie przedstawiciele kilkudziesięciu państw dyskutowali o wsparciu obronnym dla Ukrainy. Zgodnie z fińsko-szwedzkim porozumieniem, „Finlandia dostarczy Ukrainie sprzęt, zaś Szwecja wyrazi gotowość wsparcia Finlandii, w razie potrzeby".

Czytaj też

Finlandia rozważa też dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard, o ile powstanie europejska koalicja w tej sprawie. Według prezydenta Sauliego Niinisto, ewentualna liczba przekazanych fińskich czołgów „nie może być duża". Powodem jest sąsiedztwo Rosji oraz to, że formalnie Finlandia nie jest jeszcze członkiem NATO (jest w trakcie procesu akcesyjnego wspólnie ze Szwecją). Na stanie fińskich sił zbrojnych jest około 200 Leopardów.

W czwartek wieczorem prezydent Niinisto wraz z parlamentarną komisją polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zdecydowali również o zaangażowaniu maksymalnie 50 wojskowych w szkoleniu ukraińskiej armii.

Czytaj też

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama