Reklama

Wojna na Ukrainie

Neutralność czy bierność? Szwajcaria blokuje dostawy broni dla Ukrainy [KOMENTARZ]

Autor. Hans-Hermann Bühling/wikipedia/ CC BY-SA 3.0

„Od dłuższego czasu jesteśmy w stabilnej sytuacji. Szwajcaria jest krajem neutralnym. Krajem Konwencji Genewskich, zaangażowanym w proces negocjacyjny. Krajem, który nie eksportuje broni do stref konfliktów” – powiedział prezydent Szwajcarii Alain Berset, zapytany czy jego kraj zezwoli Niemcom i Hiszpanii na transfer broni do Ukrainy. Jednak warto zapytać - czy chodzi o neutralność w obliczu wojny, czy bierność wobec zła?

Reklama

To pytanie odbija się już od co najmniej kilku miesięcy echem w Europie, wpływając na realne możliwości dostarczenia broni z dwóch wymienionych krajów ale też samej Szwajcarii. Wynika to z zapisów, które wymaga zezwolenia producenta na dostawy. Szwajcarskiej produkcji komponenty znajdują się m. in. w pociskach przeciwlotniczych Aspide, które Hiszpania chciała przekazać Ukrainie.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.