Ukraina i USA osiągnęły znaczący postęp w negocjacjach dotyczących umowy o surowcach mineralnych

Wicepremier i minister gospodarki Ukrainy, Julia Swyrydenko, ogłosiła znaczący postęp w rozmowach z USA na temat przyszłej umowy dotyczącej surowców mineralnych.
Swyrydenko poinformowała, że zespoły techniczne obu krajów intensywnie pracowały nad projektem umowy, osiągając istotny postęp. „Nasi prawnicy dokonali odpowiednich akcentów w projekcie umowy. Dziękuję negocjatorom z obu zespołów” – napisała. Dodała również, że strony uzgodniły podpisanie w najbliższym czasie memorandum o zamiarach, które ma sformalizować dotychczasowe ustalenia.
Umowa, po finalizacji, będzie wymagała ratyfikacji przez Radę Najwyższą Ukrainy. Jej celem jest stworzenie korzystnych warunków dla inwestycji i rozwoju gospodarczego Ukrainy, a także zapewnienie wzrostu gospodarczego zarówno dla Ukrainy, jak i Stanów Zjednoczonych.
Szansa dla ukraińskiego sektora wydobywczego
Porozumienie dotyczy przede wszystkim współpracy w dziedzinie strategicznych surowców mineralnych, takich jak lit, tytan, nikiel czy metale ziem rzadkich – kluczowych dla przemysłu nowoczesnych technologii, w tym energetyki odnawialnej i obronności. Ukraina posiada znaczne zasoby tych surowców, co czyni ją atrakcyjnym partnerem dla USA i całego Zachodu w kontekście dywersyfikacji źródeł dostaw.
Według nieoficjalnych informacji, jednym z elementów negocjacji było także powstanie wspólnego funduszu inwestycyjnego, który umożliwiłby finansowanie projektów infrastrukturalnych, górniczych i technologicznych w Ukrainie przy udziale amerykańskich firm i inwestorów.
Zgodnie z wypowiedzią Swyrydenko, większość zapisów przyszłej umowy została już uzgodniona, a w najbliższych tygodniach strony mają zamiar sfinalizować dokument i przejść do jego formalizacji.
WIDEO: Burza w Nowej Dębie. Polskie K9 na poligonie