Reklama

Ukraina: Gepard zestrzelił: 8 dronów w 1,5 godziny

Ukraiński zestaw przeciwlotniczy i zestrzelony bezzałogowiec Shahed.
Ukraiński zestaw przeciwlotniczy i zestrzelony bezzałogowiec Shahed.
Autor. Dowództwo Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy/Facebook

Ukraiński wojskowy portal informacyjny ArmyInform przeprowadził wywiad z załogą przekazanego przez Niemcy artyleryjskiego zestawu przeciwlotniczego Gepard. Ma ona na swoim koncie zestrzelenie dotychczas 28 dronów rodziny Szahid oraz czterech rakiet manewrujących.

O przydatności systemów przeciwlotniczych Gepard na Ukrainie wiedzą wszyscy, którzy śledzą trwającą od ponad trzech lat wojnę. Te systemy okazały się bardzo skuteczne w zwalczaniu rosyjskich środków napadu powietrznego, szczególnie bezzałogowców rodziny Szahed/Gerań, przy minimalnych kosztach. Ukraiński portal wojskowy ArmyInform przeprowadził wywiad z załogą jednego z takich zestawów, w którym podkreślono mobilność, niezawodność i efektywność Geparda. Wspomniano również o jego osiągach, w tym zasięgu pracy radaru wynoszącym 0,75-16 km.

YouTube cover video

Podczas wywiadu uwieczniono m.in. moment tankowania Geparda, którego zbiorniki paliwa mają pojemność 985 litrów, a spalanie wynosi 5,2 litra na kilometr. Dowódca pojazdu to ochotnik, który w 2022 roku wstąpił do armii, przeszedł szkolenie w Niemczech i objął stanowisko dowódcy Geparda. Operator uzbrojenia, posiadający doświadczenie w obsłudze różnych typów sprzętu wojskowego, zapewnia skuteczność systemu. Do celów, które są zwalczane, zalicza się drony rozpoznawcze, szturmowe oraz rakiety, w tym prawdopodobnie manewrujące.

Reklama

Obsługa Geparda ma na swoim koncie zestrzelenie dotychczas 28 bezzałogowców rodziny Szahid oraz czterech pocisków manewrujących. Ich najbardziej owocna seria to eliminacja ośmiu bezpilotowców wspomnianego typu w ciągu 1,5 godziny. Na pytanie dotyczące ile potrzebują amunicji, do wstrzelenia się w cel odpowiedziano, że zależy to od jego typu, jednak była sytuacja, w której udało się to wykonać przy użyciu raptem 11 pocisków na dystansie 3 km. Na koniec jeden z członków ekipy ArmyInform wziął udział w procesie nauki z namierzania celu przez Geparda z wykorzystaniem quadrocoptera, którego ekipa używała do nakręcenia materiału.

    Ile Ukraina ma obecnie Gepardów?

    Dotychczas Ukraina otrzymała w ramach pomocy wojskowej od Niemiec 60 artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Gepard/Cheetah PRTL, które to pozyskane zostały z zasobów przemysłu zbrojeniowego oraz odkupione od Kataru (15 sztuk) i Jordanii (pięć z docelowych 18 Cheetah PRTL). Kolejne Gepardy w odmianie holenderskiej zakupione od Jordańczyków ma dostarczyć USA w liczbie do 40 wozów. Tym samym Ukraina otrzyma łącznie nawet 112 Gepardów w dwóch odmianach, chociaż liczba ta mogłaby się jeszcze zwiększyć, jeżeli zdecydowano by się pozyskać zmagazynowane pojazdy z Belgii. Nie są znane obecnie straty ukraińskiej armii we wspomnianych konstrukcjach.

    Ukraiński zestaw przeciwlotniczy Cheetah PRLT.
    Ukraiński zestaw przeciwlotniczy Cheetah PRLT.
    Autor. Dowództwo Powietrzne „Zachód” Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy/Facebook

    Flugabwehrkanonenpanzer Gepard to samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjski. Został zbudowany na bazie kadłuba czołgu podstawowego Leopard 1. Wszedł do służby w 1976 roku. Pojazdy te wyposażono w zautomatyzowany system kierowania ogniem, który cechuje się szybkim czasem reakcji. Uzbrojenie główne stanowią dwie armaty automatyczne Oerlikon KDA kal. 35 mm o donośności skutecznej wynoszącej 3,5-5 km (w zależności od użytej amunicji). Szybkostrzelność teoretyczna każdej z armat wynosi 550 pocisków na minutę.

    Reklama

    Poza niszczeniem środków napadu powietrznego takich jak śmigłowce czy nisko lecące samoloty zestawy te mogą również likwidować bezzałogowce, pociski manewrujące, a w sytuacjach awaryjnych także lekko opancerzone pojazdy naziemne, choćby transportery opancerzone. Gepard dysponuje również własnym radarem wykrywania i śledzenia. Wersja Gepard 1A2 może też korzystać z amunicji podkalibrowej z rdzeniem fragmentującym (FAPDS), dzięki której donośność skuteczna Geparda wzrasta do 5 km. Obecnie pojazdy te są wykorzystywane przez Brazylię, Ukrainę oraz Rumunię.

    Ukraiński artyleryjski system przeciwlotniczy Gepard.
    Ukraiński artyleryjski system przeciwlotniczy Gepard.
    Autor. Dowództwo Powietrzne „Zachód” Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy/Facebook
    WIDEO: Co z Borsukiem? Trofiniak odchodzi, Amerykanie na Litwie - Defence24Week 116
    Reklama

    Komentarze (2)

    1. radziomb

      Ukraina powinna całować po rękach Niemcy za te wozy które uratowały masę żyć i uchroniły elektrownie, Ukraińskie fabryki, rafinerie. Ciekawe czemu Polska nie chce/ nie może wyprodukowować takich systemów. Przecież to technologia z lat 70..80tych? Mamy USU 35 lub działka 23mm, Dodać radar, system kierowania. Założe się że PIT RADWAR+ WB Elekctronics by to zrobiły. Po co strzelać do shahedów z drogich Piorunów lub CAMM. No chyba że liczymy na te nowe .. anty drony. To bedzie jeszcze skuteczniejsze, bo bardziej liczne i tansze.

      1. Essex

        To proste, bo u nas nic sie nie opłaca i nie jest potrzebne. My do dronow bysmy walili z PAC3MSE. Mielismy Loarę, co za problem odświezyć konstrukcję? no ale kto na tym zarobi no i trzeba by miec kasę na zakup w krajowym przemyśle a nie kredyt w Korei

    2. MiP

      Gepardy od samego początku są zachwalane przez ukraińskich żołnierzy

    Reklama