Reklama

Wojna na Ukrainie

UE audytuje dostawy broni dla Ukrainy

Autor. Ukraińskie Siły Powietrzne

„Financial Times” zauważa, że pomoc dla Ukraina zmniejszyła się na przestrzeni ostatnich miesięcy. W związku z tym kanclerz Niemiec miał zasugerować, by przeprowadzić audyt w tej sprawie w całej Unii.

Reklama

Informację o tym, że Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ) przeprowadza audyt broni dostarczanej przez państwa członkowskie od czasu pełnej inwazji Rosji w lutym 2022 r., przekazało „FT” trzech unijnych dyplomatów zaznajomionych z tymi planami. ESDZ zamierza przedstawić ustalenia państwom członkowskim przed szczytem UE 1 lutego.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Według jednego z dyplomatów, audyt będzie opierał się na informacjach przekazanych przez państwa członkowskie w odpowiedzi na wnioski ESDZ, co już spotkało się z oporem ze strony niektórych krajów niechętnych do dostarczenia pełnych danych.

„FT” pisze, że decyzja o przeprowadzeniu audytu jest następstwem żądania kanclerza Niemiec Olafa Scholza z zeszłego tygodnia, aby dostawy wojskowe dla Kijowa zostały zestawione i porównane. „Dostawy broni dla Ukrainy zaplanowane do tej pory przez większość państw członkowskich UE są zbyt małe. Potrzebujemy również przeglądu tego, jaki konkretny wkład wniosą nasi europejscy partnerzy, by wesprzeć Ukrainę w tym roku” - powiedział.

Czytaj też

Według analizy Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej, Niemcy złożyły największe w UE zobowiązania w kwestii pomocy dla Ukrainy - do 31 października ubiegłego roku wyniosły one ponad 17 mld euro, co jest kwotą pięć razy wyższą niż złożone przez drugą pod tym względem Danię.

„FT” wskazuje, że uwagi Scholza zostały zinterpretowane jako nagana dla innych dużych państw UE, takich jak Francja i Włochy, których zobowiązania wojskowe są znacznie mniejsze, ale jego publiczne wezwanie do większej przejrzystości zostało prywatnie poparte przez wysokich rangą urzędników w Brukseli, którzy uważają, że niektóre państwa mogą dostarczyć Kijowowi więcej broni w krytycznym momencie konfliktu.

Czytaj też

Niektóre kraje UE, szczególnie ze wschodniej części, również naciskają na rozszerzenie Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju (EPF), wspólnego funduszu, który częściowo finansuje dostawy broni na Ukrainę, w celu zwiększenia dostaw i podziału kosztów. EPF, z którego finansowane są projekty związane z obronnością w krajach trzecich, nie został dokapitalizowany od czerwca 2023 r., a 27 państw członkowskich nie osiągnęło porozumienia w sprawie utworzenia specjalnej części o wartości 5 mld euro rocznie dla Ukrainy.

Zbyt małe moce przemysłu zbrojeniowego w Europie

Nie jest tajemnicą, że państwa europejskie przez lata redukowały swoje możliwości w zakresie przemysłu zbrojeniowego i dopiero wojna na Ukrainie przywróciła ten temat ponownie na agendę. Wielu członków NATO jak i sama Unia Europejska deklarują, że planują zwiększyć swoje zdolności w tym zakresie, jednak będzie to wymagało czasu. Zmniejszona pomoc dla Ukrainy wynika nie tyle z tego, że chęć wsparcia zmalała, lecz z faktu, że pojawiły się znaczące deficyty w tym zakresie, które europejscy członkowie NATO są zmuszeni obecnie łatać.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (6)

  1. zdziCHÓJ

    Zobowiązaniami wojen się nie wygrywa tylko rzeczywiście dostarczoną bronią, a w tym przypadku niemiaszki są na szarym końcu biorąc pod uwagę skalę przekazanej broni do PKB.

  2. ALBERTk

    Ja tu czegoś nie rozumiem. Jakim prawem UE może zmuszać kraje do wysyłania uzbrojenia? To każdego kraju wola ile wysyła i czy w ogóle. Potrzeba audytu ale tego co się dzieje z europejskim uzbrojeniem po dotarciu na Ukrainę. Czy jest on używany na froncie czy trafia na czarny rynek. Tutaj bardziej audyt jest potrzebny. Amerykanie już taki zrobili.

    1. wsw13

      A dlaczego nie .Piszesz na polskim portalu my jesteśmy zainteresowani większymi dostawami na UKRAINĘ ,bo nie chcemy dłuższej granicy z rossją.

    2. bezreklam

      Nie moze - ale moze zrobic taka proagande w TV ze ten kto sie zbutuje (Np Orban) bedzie wygldal jak dziwak Ci zas co poptra bezprawne rozwiazanie beda wygdali jak ciekawe osobowsci. W Rzeczwstsci powtrzaja co im kaza mowic w TV

  3. bezreklam

    Rok temu gdy pisalem o Audycie to stado troli mowili ze jestem "Onucem" bo wsztsko jest zgodnie z prawe i bez oszustw. A tu nagle w USa onuce w Bialm domu i w UE mnie popieraja. Prawie kazda teza jako stawiam wystrczy poczekac rok, dwa czasem 3 - ale gdzie te przeprsiny troli?

  4. DDR

    ue nie ma żadnej swojej broni i nigdy mieć nie będzie

  5. szczebelek

    Trzeba przeprowadzić audyt wycen sprzętu podarowanego przez Niemcy 🤣

    1. HUGOZ

      Zdziwisz się szczebelku bo my owszem podarowaliśmy dużo sprzętu, który dał dużo możliwości Ukrainie ale często to był sprzęt przestarzały więc jego wartość finansowa nie jest tak duża. A Niemcy może nie przekazali tak wiele, ale dali trochę nowoczesnych rzeczy patrz obrona przeciwlotnicza co będzie dawało duże kwoty. np. wyrzutnie plus rakiety.

  6. Odyseus

    Czyżbyśmy się mieli dowiedzieć w końcu ile i czego tak naprawdę podarowaliśmy Ukrainie ???

Reklama