Reklama

Wojna na Ukrainie

Szef ukraińskiego MSZ rozmawiał z chińskim odpowiednikiem o integralności Ukrainy

Autor. Dmytro Kuleba/Twitter

Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba poinformował w czwartek, że w rozmowie telefonicznej ze swoim chińskim odpowiednikiem Qin Gangiem poruszył temat integralności terytorialnej oraz podkreślił wagę formuły pokoju przedstawionej przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej z radcą stanu i ministrem spraw zagranicznych Chin Qin Gangiem dyskutowaliśmy o znaczeniu zasady integralności terytorialnej. Podkreśliłem wagę Formuły Pokoju Wołodymyra Zełenskiego dla zakończenia agresji i sprawiedliwego przywrócenia pokoju na Ukrainie" – napisał Kułeba na Twitterze.

Czytaj też

Formuła pokoju, którą Zełenski przedstawił w listopadzie 2022 roku, zawiera m.in postulaty dotyczące bezpieczeństwa jądrowego, żywnościowego i energetycznego, uwolnienia jeńców i deportowanych, przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy i ładu światowego, a także wycofania z Ukrainy rosyjskich wojsk.

Reklama

O rozmowie ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Chin poinformował również w komunikacie MSZ w Pekinie. Według niego Kułeba przedstawił Qinowi obecną sytuację na Ukrainie, podziękował za chińską pomoc humanitarną i za przedstawienie stanowiska ChRL w sprawie „politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego".

Czytaj też

Qin oświadczył, że Chiny są zaniepokojone przedłużającym się „kryzysem" i obawiają się, że sytuacja „wymknie się spod kontroli". „Mamy nadzieję, że wszystkie strony zachowają spokój, pozostaną racjonalne i wstrzemięźliwe, wznowią rozmowy pokojowe jak najszybciej i będą się starały powrócić na tory politycznego rozwiązania" – dodał minister według komunikatu chińskiego MSZ.

Komunistyczne władze ChRL nie potępiły rosyjskiej agresji zbrojnej wobec Ukrainy i wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją. W oficjalnych komunikatach Pekinu mowa najczęściej o „kryzysie" lub „kwestii ukraińskiej". Chiny sprzeciwiają się również sankcjom nakładanym na Rosję i zacieśniają z nią współpracę w wielu dziedzinach, w tym wojskowej.

Czytaj też

Chińskie władze ogłosiły niedawno swoje „stanowisko w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego", w którym wezwały do rozmów pokojowych, zawieszenia broni i ogólnie sprzeciwiły się groźbom nuklearnym, ale wezwały też do zniesienia „jednostronnych sankcji", jak Pekin określał karne restrykcja nakładane na Moskwę.

Amerykański dziennik „Wall Street Journal" podał niedawno, powołując się na anonimowe źródła, że przywódca Chin Xi Jinping planuje w najbliższym czasie wizytę w Moskwie i spotkanie z Władimirem Putinem. Według tych źródeł w następnej kolejności ma przeprowadzić przez internet rozmowę z Zełenskim, co byłoby ich pierwszym bezpośrednim kontaktem od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Chinol

    A to ten pan co byl ambasadrem w niemczech i zaprzeczal rzezni Wolnskiej? Chyab awanswal potem.