Reklama

Wojna na Ukrainie

Chiński dron zestrzelony nad Donbasem

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Siły ukraińskie zestrzeliły nad Donbasem komercyjny dron Mugin-5, wyprodukowany w Chinach - podała w czwartek telewizja CNN. Chińska firma zapewniła wcześniej, że wstrzymała sprzedaż swych wyrobów na Ukrainę i do Rosji.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Amerykańska stacja podała, że szczątki uzbrojonego drona pokazali dziennikarzom żołnierze ukraińscy. Powiedzieli oni, że zestrzelili maszynę w miniony weekend z karabinku automatycznego AK-47, czyli "kałasznikowa". CNN wskazuje, że jest to kolejny w trakcie inwazji rosyjskiej przykład użycia cywilnego bezzałogowca, który zmodernizowano i uzbrojono. Jak dodaje, jest to oznaką szybkich przemian w sposobach prowadzenia działań zbrojnych.

    Maszyny Mugin-5 można kupić za pośrednictwem wielkich chińskich internetowych platform handlowych, koszt drona wynosi ok. 15 tys. USD - informuje CNN.

    Reklama
      Reklama

      Firma Mugin potwierdziła, że dron był ich produkcją i wyraziła ubolewanie z powodu incydentu. Jak podaje agencja Interfax-Ukraina, firma ta oświadczyła 2 marca, że na początku wojny wstrzymała sprzedaż swych wyrobów na Ukrainę i do Rosji.

      Reklama
      Źródło:PAP

      CBWP. Realna potrzeba czy kosztowna fanaberia? | Czołgiem!

      Reklama

      Komentarze (1)

      1. Chinol

        Teraz pewnie dla równwagi Rosjanie zestrzela tej samej produkcji drona uzanego przez Ukraine.

        1. Chyżwar

          Co znaczy "drona uzanego"? Masz na myśli uznanie jakim pośród amatorów cieszą się cywilne drony produkowane przez waszych chińskich zwierzchników?

      Reklama