Reklama

Wojna na Ukrainie

Pancerne prezenty już w ukraińskiej armii

Do tej pory Ukrainy otrzymała już 35 pojazdów rodziny CVR-T od Wielkiej Brytanii.
Autor. Cpl Kellie Williams, RLC/ Wikipedia

W połowie października informowaliśmy o zakupie na potrzeby ukraińskiej armii gąsienicowych transporterów FV103 Spartan z funduszy zebranych przez m.in. byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę. Obecnie pojazdy są już na Ukrainie i zapewne niedługo będą wdrażane do jednostek.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Fundusze na zakup brytyjskich pojazdów opancerzonych pozwoliły na zakup kilku pojazdów w różnych wersjach, począwszy od transportera opancerzonego FV103 Spartan, poprzez wóz ewakuacji medycznej FV104 Samarytanin oraz pojazdy w dowodzenia określane mianem FV105 Sułtan. Pojazdy tego typu wcześniej zostały przekazane przez Wielką Brytanię w liczbie 35 egzemplarzy w kilku wariantach. Oprócz tej dostawy ukraińska armia otrzyma kolejne 60 Spartanów dzięki funduszom zebranym przez miejscowego influencera Serhieja Prytula, co oznacza wzros ogólnrj liczby pojazdów rodziny CVR-T przekazanych Ukrainie do 100 lub więcej egzemplarzy.

Czytaj też

„To pojazd bojowy o nazwie Spartan. Pełni funkcje rozpoznawcze, obserwacyjne i bojowe. Dziś wspólnie kupujemy i wysyłamy te pojazdy opancerzone na Ukrainę do kontrofensywy" – powiedział Poroszenko. Poinformował także, że maszyny zostały zakupione na zlecenie wojska ukraińskiego.

Reklama

„Podczas wyjazdów na wschód i południe wojsko radziło mi patrzeć w kierunku tych maszyn, których kilkadziesiąt zostało już dostarczonych na Ukrainę z Wielkiej Brytanii" – wyjaśnił Poroszenko.

Czytaj też

FV103 Spartan to gąsienicowy transporter opancerzony z rodziny lekkich opancerzonych pojazdów rozpoznawczych CVRT, które weszły do służby w armii brytyjskiej w 1978 roku. Kadłub Spartana jest wykonany ze spawanego aluminium, zapewnia załodze ochronę przed pociskami kal. do 14,5 mm w jego przedniej części i przeciwko pociskom przeciwpancernym 7,62 mm z pozostałych stron. Spartan ma trzyosobową załogę (kierowca, dowódca i strzelec) i może przewozić czterech żołnierzy piechoty. Jednostkę napędową stanowi sześciocylindrowy silnik benzynowy Jaguar J60 No 1 Mk 100B o pojemności 4,2 litra i mocy 190 KM. Pojazd może osiągnąć maksymalną prędkość 72 km/h przy maksymalnym zasięgu 480 km.

FV103 Spartan (zdjęcie poglądowe).
Autor. Airwolfhound/ Wikipedia
Reklama

Komentarze (1)

  1. tadeusz 1

    Ciekawi mnie jak długo będą sprawne w rękach nieprzeszkolonych żołnierzy WSU ?

    1. Ivan

      Dłużej nie w rękach bwp w rękach mięsa armatniego z jakucka

    2. Adam S.

      A jaki to problem dla normalnego mechanika samochodowego, utrzymać wóz z lat 70-tych z silnikiem benzynowym?

Reklama