Reklama

Wojna na Ukrainie

"Siatkowy" Challenger 2 na Ukrainie

Autor. British Army/Facebook

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie ukazujące przekazanego Ukrainie czołgu Challenger 2 z dodatkowym pancerzem siatkowym, mającym zwiększyć jego odporność na m.in. amunicję krążącą czy pojedyncze głowice kumulacyjne.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak widać na poniższym zdjęciu, czołg otrzymał dodatkowy pancerz prętowy zasłaniający cały bok kadłuba, ale co ciekawsze także osłonięta nim została przednia dolna płyta kadłuba. Jest to miejsce, najbardziej eksponowane, które powinno posiadać pancerz na tyle wytrzymały, aby tego typu osłony nie były konieczne. Możliwe, że któryś z ukraińskich Challengerów 2 został przebity w tym miejsce, jednak tego typu osłona jest skuteczna jedynie przed starszego typu głowicami kumulacyjnymi (i nie zawsze działa). Oprócz tego czołg otrzymał znany już "daszek" mający za zadanie zatrzymać drony kamikaze/lekką amunicję krążącą. Łącznie na Ukrainę miało trafić 14 brytyjskich wozów, a wraz z nimi zapas amunicji w tym tej "kontrowersyjnej" dla Rosjan posiadającej rdzenie ze zubożonego uranu. Oprócz nich ukraińska armia otrzymała wóz zabezpieczenia technicznego Challenger ARRV, który w tym wypadku będzie zapewne dedykowaną platformą wsparcia dla brytyjskich czołgów.

Czytaj też

Challenger 2 to brytyjski czołg podstawowy opracowany przez Vickers Defence Systems (obecnie część BAE Systems) i wdrożony do British Army na początku lat 90. XX wieku jako następca czołgu Challenger 1 oraz poniekąd wycofywanych ówcześnie przestarzałych FV4201 Chieftain. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi 120 mm gwintowana armata L30A1 o długości 55 kalibrów, do której jednostka amunicyjna wynosi 50 nabojów. Sprzężony z nią został karabin napędowy L94A1 kaliber 7.62 mm oraz umieszczony przy włazie ładowniczego karabin maszynowy L37A2, również kaliber 7.62 mm, zapas amunicji do obu wynosi około 4000 naboi 7.62x51 mm. Jednostkę napędową stanowi silnik Perkins-Condor CV12-6A o mocy 1200 KM połączony z przekładnią David Brown TN54E. Maksymalna prędkość czołgu została określona na 59 km/h. Jeśli chodzi o pancerz Challengera 2 to jego grubości wynoszą odpowiednio: przód wieży - ok. 700 mm grubości, boki - ok. 300 mm, przód kadłuba to: 70 mm płyta dolna i około 600 mm górna, z kolei burty kadłuba chroni około 50 mm stali.  W technologii kompozytowej wykonane jest opancerzenie następujących elementów: przód wieży, jej burty oraz górna przednia płyta kadłuba.

Reklama

Czytaj też

Challenger 2
Autor. MOD
Reklama
Reklama

Komentarze (7)

  1. wojghan

    To musi być jakiś ruski fejk. Niemożliwe żeby natowski sprzęt posługiwał się tak wyśmianymi przez media "ruskimi klatkami". Po prostu NIEMOŻLIWE.

    1. Put-in-puta

      Pancerz prętowy istniał już dużo wcześniej; bodajże Niemcy coś tam kombinowali, jeszcze za Wehrmachtu, nie Bundeswehry. Abramsy a2 sep 2 TUSK....(wszędzie ten Tusk :D) Więc (nie zaczyna się zdania od "więc") ani klatki ani pierogi nie są ruskie.

  2. MiP

    Jestem jak najbardziej za Ukrainą tylko trzeba przypomnieć że gdy ruscy zaczęli montować "kurniki" na swoich czołgach to była kupa śmiechu a to jednak działa przeciwko np.dronom.Wystarczy wspomnieć że Ukraińcy pokazywali zdjęcie Kraba z rozciągniętą siatką ogrodzeniową nad nim w której ugrzązł Lancet i ta zwykła siatka ochroniła Kraba przed zniszczeniem.

    1. Davien3

      @MiP Rosjanie montowali daszki do ochrony przed ppk co okazało sie dokitu bo ppk jak udowodnili Ukraińcy zwyczajnie je przebijał i niszczył czołg albo jak w przypadku TOW-2B efektory przelatywały pomiedzy pretami Rosja nie ma zadnych ppk w tym stylu wiec.....

  3. młodygrzyb

    No i mit kolejnego nadczołgu pękł jak bańka mydlana.

  4. USdown

    Ciekawe dlaczego, jak na rosyjskich czołgach zamontowano ochronę siatkową - to co niektórzy specjaliści, a raczej osobnicy się za takowych uważających, wręcz prześcigali się w wykpiwaniu tego rozwiązania technicznego! Niech teraz zamieszczają peany pochwalne, gdyż dotyczy to przecież zachodniego uzbrojenia!

    1. kaczkodan

      Ukraińcy rozwijają siatki aby nie wpadały do czołgów granaty wrzucane z dronów. A przed czym zabezpieczali się Rosjanie?

    2. SleE

      Bo kacapy twierdzily ze ich cope cage chroni przed Javelinami :)

    3. Szczupak

      Zabezpieczeniem przed dronami- po to Ukraincy montują siatki. A Rosjanie montowali przed Javelinami. Tym jest różnica. Aktualnie montowanie siatek jest jak najbardziej wskazane na setki drogówki, które używają obie strony.

  5. Davien3

    Czy tylko mi sie zdaje czy te zdjecie to dośc prymitywny fotomontaż?

  6. skition

    A skąd te białe wokół lufy? Wygląda to na fotomontaż i na dodatek dość prymitywny.

    1. Jabłuszko

      Też tak najpierw pomyślałem. Ale to chyba efekt po zamazaniu tła wokół pojazdu coby nie było wiadome gdzie zrobiono zdjęcie. Wygląda topornie ale nie sądzę że to fotomontaż bo niby po co?

    2. rokill

      Jeśli chodzi o zdjęcie z Twittera to nie fotomontaż, w tle mogło być coś charakterystycznego więc wyblurowano otoczenie żeby nie dało się geolokalizować pojazdu (a tym samym jednostki, do której należy).

    3. SleE

      Zamazane tlo aby nie mozna bylo zlokalizowac miejsce zrobienia fotki.

  7. OS-INT

    27 marca br. minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że do kraju dotarły pierwsze 3 z 14 obiecanych brytyjskich czołgów FV4034 Challenger 2. Ze względów bezpieczeństwa nie poinformowano kiedy i gdzie nastąpił odbiór wymienionych pojazdów produkcji zachodniej, ale można przypuszczać, że mógł to być poligon Międzynarodowego Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie pod Lwowem. 13 stycznia br. ogłoszono, że Londyn przekaże Ukrainie 14 czołgów FV4034 Challenger 2 wraz z 32 haubicami samobieżnymi AS90 kal. 155 mm. W międzyczasie pojawiły się doniesienia o podwojeniu liczby czołgów, ale zostały one zdementowane przez Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii. Niemniej, Londyn ma pozostawać otwarty na rozmowy o faktycznym zwiększeniu dostaw Challengerów 2 do Ukrainy - MILMAG, Ukraina odebrała pierwsze czołgi Challenger 2 i inne wozy bojowe.