Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosyjskie T-90M z dodatkowym pancerzem idą na wojnę

T-90M (zdjęcie poglądowe)
T-90M (zdjęcie poglądowe)
Autor. Тухачевский/Wikipedia

Najnowocześniejsze produkowane seryjnie rosyjskie czołgi T-90M zostały zauważone w rejonie obwodu ługańskiego, najpewniej w najbliższych dniach wezmą udział w walkach. Są one już jednak wyposażone w dodatkowe zasobniki z pancerzem reaktywnym zamontowane po bokach kadłuba, co odróżnia je od pierwszych T-90M użytych na Ukrainie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według rosyjskiego reportera wojennego czołgów ma być aż 200, co, oczywiście, jest niemal na pewno kłamstwem, zważywszy na skalę produkcji całej rodziny pojazdów T-90, których na potrzeby wojsk pancernych Federacji Rosyjskiej wyprodukowano ogółem niespełna 650 egzemplarzy w ciągu 30 lat. Niemniej jest to dowód na stale uzupełniane straty przez Rosjan, nie tylko przestarzałymi T-62M/MW czy T-72A, ale także nowoczesnymi T-90M. Na podkreślenie zasługuje fakt zamontowania na burtach i bokach wieży czołgów pancerzy reaktywnych w brezentowych torbach, co wskazuje, że w tych obszarach wozy te okazały się być wrażliwe na trafienia głowicami kumulacyjnymi.

Czytaj też

T-90M to najnowsza, zmodernizowana wersja rosyjskiego czołgu podstawowego T-90, która powstała w Biurze Konstrukcyjnym Budowy Maszyn Ciężkich (KBTM) w wyniku pracy rozwojowej o kryptonimie "Proryw-3". Zakres modernizacji tego czołgu dotyczył wszystkich trzech głównych obszarów jego zdolności, czyli siły ognia, ochrony i mobilności. Większość z tych czołgów ma powstawać w wyniku modernizacji obecnie eksploatowanych T-90/90A, a mniejsza część ma być produkowana od podstaw.

Reklama

Czytaj też

Dotychczasowe uzbrojenie zostało wymienione na zmodernizowaną armatę gładkolufową 2A46M-5 kal. 125 mm wraz z nowym systemem kierowania ogniem oraz zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia z karabinem maszynowym na stropie wieży. Opancerzenie zostało wzmocnione poprzez montaż modułów nowego pancerza reaktywnego "Relikt" na kadłubie i wieży oraz pancerza prętowego z tyłu. T-90M ma również nową, spawaną wieżę o zmienionej konstrukcji. Zainstalowano także nowy silnik wysokoprężny W-92S2 o mocy 1130 KM z automatyczną przekładnią oraz generatorem APU.

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru
Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. Prezes Polski

    I tu mi się przypomina dowcip jak to blacharz dzwoni do klienta i pyta - co to za marka, bo jakbym nie klepał wychodzi mi śmietnik. To jest nadal stary, dobry t72 ze wszystkimi jego wadami. Przypomnę, że ta konstrukcja wywodzi się z czasów, gdy ruscy planowali zmasowane ataki pancerne, a czołgi musiały być tanie, żeby było ich dużo. Bo straty też planowali potężne. A teraz zmieniają przeznaczenie tej konstrukcji. Efekt mierny.

    1. bc

      Jest lepiej, w wozach straconych były stare kadłuby po T72.

  2. Ma_XX

    tornistry na łupy widzę gdzie się tylko da - widać jest jeszcze co kraść

    1. bc

      To bukłaki na wodę ;)

  3. bc

    Ponoć to pierwsza pancerna na mobikach której zdjęcia z mulino pojawiały się jesienią. Dostała bęcki już dwa razy, pierwszy raz pod Sumami, drugi pod Izium, no cóż do trzech razy sztuka ;). Ponoć są też jakieś niedobitki vdv w okolicy pilnujące mobików. Albo boją się tam kontrofensywy Ukraińców albo majaczy im Kupiańsk.

  4. szczebelek

    Zaraz wert będzie się udzielał, że ruskie montują berezewe torby, bo można je szybko zastąpić po trafieniu i zużyciu. Ciekawe czy są wypełnione piaskiem?

    1. VIS

      Nie są wypełnione piaskiem, był na ich temat artykuł w NTW, weź coś przeczytaj zanim "błyśniesz".

  5. turpin

    Zamontowali to, dospawali owo. Ale żeby pomalować te tanki na biało, to jakoś do głowy im nie przyszło...

    1. Artek75

      Niedługo Ukraińcy je przemaluj!. No i może te ceratowe torby zamienią na normalne mocowanie pancerza.