Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosyjski BPM-97 Wystrel na Ukrainie

KamAZ-43269/BPM-97 to już drugi rodzaj pojazdów kołowych z bezzałogowym modułem wieżowym B-30-D wysłanym na Ukrainę obok Tajfunów-WDW.
KamAZ-43269/BPM-97 to już drugi rodzaj pojazdów kołowych z bezzałogowym modułem wieżowym B-30-D wysłanym na Ukrainę obok Tajfunów-WDW.
Autor. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

W okolicach frontu południowo-wschodniego zauważono rosyjski bojowy wóz rozpoznawczy KAMAZ-43269/BPM-97 Wistrel wyposażony w system wieżowy BM-30D.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Jest to pierwsze od dawna pojawienie się na materiałach zdjęciowych tej bardzo rzadkiej rosyjskiej konstrukcji, wykorzystującej system wieżowy BM-30D. Obok Tajfuna K4386 jest to drugi kołowy wóz 4x4 w rosyjskiej armii wykorzystujący wieżę z armatą automatyczną 2A42 kal. 30 mm, zatem posiada siłę ognia podobną do bojowych wozów piechoty np. BMP-2. O jego wysyłce na Ukrainę mówiono już w październiku zeszłego roku, jednak nie były one od tego czasu widoczne w walce. Teraz miał zostać zauważony w pobliżu frontu, więc może doczekamy się jego "medialnego" debiutu bojowego.

Czytaj też

KamAZ-43269/BPM-97 to rosyjski opancerzony pojazd rozpoznawczy opracowany pierwotnie dla służb porządkowych Federacji Rosyjskiej. Pierwszym, który zainteresował się nim, był szef Federalnej Służby Granicznej (FSG) Andriej Nikołajew. Opancerzony samochód miał częściowo zastąpić (na niebezpiecznych odcinkach granicy) terenowy samochód ciężarowy GAZ-66 będący ówcześnie głównym środkiem transportu FSG. W 2009 roku pojazd trafił na wyposażenie wszystkich jednostek antyterrorystycznych w Strategicznych Wojskach Rakietowych Federacji Rosyjskiej, jest też używany przez regionalne oddziały specjalne. Pojazd ten znajduje się na wyposażeniu Ministerstw Spraw Wewnętrznych Azerbejdżanu i Kazachstanu, wojsk lądowych Federacji Rosyjskiej w liczbie ponad 100 szt. i Ługańskiej Republiki Ludowej (10 egzemplarzy).

Reklama

Czytaj też

Ogólny schemat konstrukcyjny BPM-97 jest klasyczny dla opancerzonych pojazdów bazujących na podwoziu samochodu ciężarowego. Silnik umieszczonym z przodu pod wysuniętą maską przed przedziałem bojowym, napędem na wszystkie koła w układzie 4X4 i monolitycznym pancerzem spawanym w kształcie litery "V" rozpraszającym energię wybuchu min przeciwpancernych. Co ciekawe przy pracach projektowych konstruktorzy inspirowali się częściowo transporterem opancerzonym z lat 50. BTR-40, dlatego wizualnie oba pojazdy są podobne.

Czytaj też

Może on być wyposażony w szeroką gamę uzbrojenia, od stanowisk strzeleckich z karabinami maszynowymi PKTM kal. 7,62 mm lub wielkokalibrowymi karabinami maszynowymi /Kord 12,7 mm, poprzez wieżę z 14,5 mm wkm KPWT, kończąc właśnie na bezzałogowych systemach wieżowych wyposażonych w 30 mm armaty automatyczne jak 32V01 czy BPPU-1 (znany z np. BTR-82A). Istnieje także możliwość integracji pojazdu z granatnikiem automatycznym AGS-17 kalibru 30 mm oraz przeciwpancernymi pociskami kierowanymi jak 9K113Konkurs.

Czytaj też

KAMAZ-43269/BPM-97 (zdjęcie poglądowe).
KAMAZ-43269/BPM-97 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia
Reklama

Komentarze (1)

  1. easyrider

    Stylistyką nawiązuje chyba do jakiegoś samochodu pancernego z Rewolucji Październikowej 🤔

Reklama