Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosjanie zniszczyli system obrony powietrznej IRIS-T

System IRIS-T SL.
System IRIS-T SL.
Autor. Boevaya mashina/Wikipedia

Rano 14 kwietnia Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało nagranie, na którym widoczne jest zniszczone ukraińskiego radaru i wyrzutni systemu obrony powietrznej ziemia-powietrze krótkiego zasięgu IRIS-T SLM. Broń tę Ukraina otrzymała od Niemiec. Rosjanie twierdzą też, że porazili skład amunicji.

Na nagraniu widać skuteczny atak na ukraiński radar i wyrzutnię systemu obrony powietrznej. Udany atak miało przeprowadzić rosyjskie lotnictwo taktyczne, ale jak donosi Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej: swój udział miała także artyleria. Może to świadczyć o coraz lepszym współdziałaniu pomiędzy wojskami lądowymi i siłami powietrznymi, co do tej pory było piętą achillesową wojsk Federacji Rosyjskiej. Na opublikowanym nagraniu widać, że żołnierze ukraińscy rozmieścili komponenty systemu przy ścianie lasu, co po części miało ukryć maszyny. Tym razem okazało się to jednak nieskuteczne.

IRIS-T SLM to wersja średniego zasięgu systemu rakietowego obrony powietrznej IRIS-T SL zaprojektowanego i wyprodukowanego przez niemiecką firmę Diehl Defense. W skład systemu wchodzi wyrzutnia, radar i stanowisko dowodzenia. IRIS-T zapewnia skuteczną ochronę w polu 360° przed samolotami, śmigłowcami, pociskami manewrującymi i bronią kierowaną. Jest w stanie jednocześnie zwalczać wiele celów z bardzo krótkiego i średniego zasięgu, charakteryzując się przy tym stosunkowo krótkim czasem reakcji. Z tym systemem obrony powietrznej możliwe jest zintegrowanie różnych wielofunkcyjnych systemów radarowych. System jest wykorzystywany w wersji stacjonarnej (kontenerowej), jak również i mobilnej m.in. na ciężarówkach MAN SX44 6x6 lub MAN SX45 8x8. 

Reklama

Czytaj też

Wyrzutnia IRIS-T SLM jest oparta na podwoziu samochodu ciężarowego MAN SX45 8x8 i ma osiem pojemników transportowo-startowych. Wyrzutnie złożone są z dwóch rzędów po cztery pociski. W trakcie odpalenia pojemniki transportowo-startowe są ustawione w pozycji pionowej z tyłu ciężarówki. Pociski przeznaczone dla tego systemu bazują na pocisku kierowanym powietrze-powietrze IRIS-T, który wszedł do służby w niemieckich siłach powietrznych w grudniu 2005 roku. IRIS-T jest wyposażony w głowicę naprowadzania o wysokiej rozdzielczości i szerokim polu widzenia, umożliwiającą skuteczny atak na krótkich i bardzo krótkich dystansach, ale także przechwytywanie na większych odległościach.

Czytaj też

Pierwszy system IRIS-T został przekazany Ukrainie w październiku 2022 roku i doskonale sprawdził się zimą, chroniąc infrastrukturę cywilną Kijowa przed regularnymi atakami Rosji. Według burmistrza Kijowa Witalija Kliczki, jak podaje niemiecki „Der Spiegel”: „System IRIS-T uratował tysiące istnień ludzkich podczas rosyjskich ataków na stolicę”. Na stan obecny Republika Federalna Niemiec przekazała na Ukrainę 12 baterii przeciwlotniczych IRIS-T SLM oraz 22 dodatkowe wyrzutnie IRIS-T SLS.

Reklama
Reklama

Komentarze (9)

 1. młodygrzyb

  Niestety to nie jest przypadkowe zniszczenie, Mają jeszcze ukraińcy jakiegoś Patriota? Niemcy wysyłają im własne nienaruszalne rezerwy , a chwilkę wcześniej twierdzili ze nie maja już nic. Ciekawe co im amerykanie obiecali. Zwróćcie uwagę że wysyłają kompletną baterię, czyli stanowisko dowodzenia radar i wyrzutnie . Jak widać słabsza OPL ukraińska to nie brak rakiet do Patriotów jak tutaj pisano, bo wtedy niemcy by same rakiety wysłali. Do tego systemy jakie sprawdziły się w strącaniu Shahedów poległy w starciu ruskim lotnictwem i artylerią.

  1. kapusta

   @młodygrzyb - nie podniecaj się tak, bo zniszczona bateria IRIS-T to zjawisko rzadkie jak zorza w Polsce, choć Ukraińcy używają ich od 1,5 roku w liczbie kilkudziesięciu sztuk. Wystarczy porównać, ile w tym czasie zniszczono ruskich baterii S-400, S-300, TORów czy Pancyrów

  2. Davien3

   młodygrzyb z 4 baterii Patriot jakie Ukraina dostałą stracili dwie wyrzutnie i jeden radar sektorowy . A z 15 baterii IRIS-T SLM i 22 samodzielnych wyrzutni IRIS-T SLS stracili cała JEDNĄ wyrzutnie i radar. A teraz policz ile padło juz rosyjskich "nie majacych analoga w mirie systemów.

 2. Robs

  Szkoda. Kolejna bardzo dużą strata w krótkim okresie czasu. I kolejny przykład jak słabość i brak zdecydowania zachodu powoli pogrąża Ukrainę. Putin się nie zastanawia, nie debatuje. Poprostu działa. Brutalnie i skutecznie. A można to jeszcze odwrócić i zmienić.

  1. Davien3

   Robs, mniejsza niz wtedy Patriotów, zwyczajnie Ukraina ma tych baterii IRIS-T więcej, a jeszcze dochodzą samodzielne wyrzutnie. Strata jednej wyrzutni i radaru nie jest poważna.

  2. Takijeden

   @Davien3 A ile Niemcy im dali tych wyrzutni i rakiet do nich, skoro sami dopiero wprowadzają je do swojego wojska, kilkadziesiąt? To bardzo duża strata dla Ukrainy, nie ma co udawać, że jest inaczej.

  3. Davien3

   takijeden Niemcy dostarczyli ukrainie 15 baterii IRIS-T SLM i 22 wyrzutnie IRIS-T SLS więc jak sam widziesz straty sa minimalne.

 3. user_1060861

  I kolejna bezradna natowska opl przegrywa starcie z rosyjską technologią.

  1. Zam Bruder

   A wiesz dlaczego Simo Häyhä nigdy nie przegrał z rosyjskimi snajperami? Połaczymy to z innym pytaniem ; dlaczego Abramsy na pustyni irackiej nie przegrały nigdy żadnego pojedynku z rosyjską technologią irackich czołgów a sojusznicze samoloty żadnego pojedynku ba niebie? I tak to dzieje się już od dawna i żadne mamienie wyższością nie mających w świecie analogów rosyjskiej myśli technicznej nad zachodnią możesz sobie pomiędzy bajki o Wilku i Zającu włożyć, bo ukraińska armia - to jak ktoś przytomnie już dawno zauważył, to po prostu ; "taka mniejsza sowiecka armia walcząca z dużą sowiecką armią".

  2. młodygrzyb

   Zam Bruder sojusznicze samoloty przegrały pojedynek na Irackim niebie.

  3. Davien3

   młodybrzyb Irackie samolot zestrzeliły JEDEN samolot zachodni czyli F-18C i to przypadkiem. A same straciły znacznie więcej w pojedynkach bedących właściwie polowaniem na irackie kaczki.

 4. Juzz

  Panowie, nie ma co się podniecać, był to doskonale odwzorowany cel pozorny. Nie widać tam żadnej detonacji wtórnej amunicji jedynie wybuch pocisków agresora. Ukraińcy też się uczą i ciągle wpuszczają kacapów w maliny. Czasem też trzeba sprowokować i odkryć taktykę wroga.

 5. PGR

  Porównajcie sobie filmiki z rosyjskich dronów z początków wojny kiepski, klatkujący obraz do obecnych, niestety dla nas ale postęp widać na pierwszy rzut oka.

  1. Davien3

   PGR bo zastosowali nowocześniejszą optyke z zachodnich aparatów fotograficznych od tej co mieli kiedyś. ot dlaczego:))

  2. Extern.

   @Davien3: Może, ale boję się że problem może być poważniejszy bo to raczej wygląda na stabilizację mechaniczną niż tą z aparatów cyfrowych.

 6. rwd

  Nie ma systemów niezniszczalnych. IRIS-T rozmieścili zbyt blisko rosyjskich pozycji skoro ich artyleria miała okazję się wykazać. Po za tym o maskowaniu zapomnieli a i sam teren nie sprzyjał Ukraińcom.

  1. Dudley

   To nie ruska bateria, Nie ma możliwości by trafić w tak mały cel punktowo zwykłym pociskiem artyleryjskim, i to podwójnie. To musiał być Lancet. Kłania się źle wyszkolenie i brak osłony antydronowej.

  2. Davien3

   Dudley nawet ślepej kurze sie moze trafić ziarno. Więc nie mów że nie mogli w to trafić zwykłym pociskiem, zwłaszcza jak ich wystrzelili kilkadziesiat.

  3. Extern.

   No i trochę mnie właśnie ten brak jakiegokolwiek maskowania tak ważnego pojazdu zastanawia. Może to miała być szybka akcja, tyle że Rosjanie byli szybsi. Czy ktoś może wie jak wysoko unosi się ten dron który korygował ostrzał? Na oko wygląda to na kilkaset metrów, ale przybliżenie z głowicy może mocno oszukiwać. Wydaje się że powinno się go dać ściągnąć nawet i ze zwykłego ZU-23. Ale zapewne gdyby to było takie proste to pewno by tak zrobiono.

 7. młodygrzyb

  Aha czekam na pierwszego z hasłem "czeski dmuchaniec"

  1. Wewo

   Bo to akurat drewniany wabik. Film sprzed kiku dni. Pali się jak normalne drewno. Paliwo rakietowe i głowice, trochę inaczej reagują na trafienie. Wyszukaj sobie: Very high-quality decoy of German-supplied Ukrainian Iris-T SLM air defense system, to zobaczysz co zniszczyli:)

  2. młodygrzyb

   Jest zwycięzca.

 8. Krzysztof33

  Oryginał zniszczyli, czy atrapę?

 9. szczebelek

  Skoro artyleria brała w tym udział to może Syrski wpadł na świetny pomysł, że skoro stracili patrioty to na front wyślą OPL o gorszym zasięgu ...

Reklama