Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosja wykorzystuje ukraińskich jeńców i nie chce przyjmować swoich

Ostatnie nagranie mrozi krew w żyłach. Rosyjscy żołnierze rozstrzelali Ukraińców, którzy poddali się do niewoli. Ten barbarzyński akt zbrodni wojennej niestety nie jest odosobniony. Jak zauważa „Politico” ostatnia wielka wymiana jeńców miała miejsce w sierpniu. Kreml zmienił swoją politykę?

Reklama

Los ukraińskich jeńców w rosyjskiej niewoli od 2014 roku był straszny. Frontalne uderzenie z 24 lutego 2022 roku zmieniło skalę, co przełożyło się także na więcej historii maltretowanych, zastraszanych, a nawet mordowanych ukraińskich jeńców. Zmiana ta stworzyła także pewne pozory legalności względem statusu przetrzymywania jeńców, ponieważ wcześniej w teorii odpowiadały za to tzw. Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa, a obecnie formalnie odpowiada za to Federacja Rosyjska.

Reklama

Tych, którzy przeżyli traktowano niedawno jako wymienną walutę. „Kurs” tej waluty także był specyficzny, ponieważ np. prorosyjskiego oligarchę Wiktora Medwedczuka oraz 55 innych Rosjan wymieniono za 215 ukraińskich jeńców, w tym żołnierzy Pułku „Azow” z Mariupola, którym na mocy nowych rosyjskich przepisów groziły wysokie wyroki więzienia za „terroryzm”.

Czytaj też

Wygląda na to, że Kreml zmienił swoją strategię odnośnie jeńców. Ich los nadal jest tragiczny, ale są używani przez Rosję do operacji psychologicznej, a nie wymieniani. To dlatego od wielu miesięcy nie organizowano żadnej dużej wymiany schwytanych żołnierzy. Jak zauważa „Politico” Rosja chce aby jeńcy podsycali manifestacje na Ukrainie.

Reklama

„Politico” przytacza historię jeńca, który przez wiele miesięcy nie kontaktował się z rodziną. „Tego dnia otrzymała (rodzina – przyp. red) połączenie wideo za pośrednictwem komunikatora Viber. To był Serhij. Rozmawialiśmy tylko trzy minuty. Nie wolno mi było zadawać mu pytań. Gdy tylko spróbowałem, pokręcił głową i po prostu powiedział nie.

Zamiast tego powtarzał: „idź i utrudniaj Kijowowi. Kijów nie chce nas przyjąć z powrotem” – wspomina rozmówczyni „Politico”. To zjawisko wręcz masowe, co potwierdził Petro Jacenko, rzecznik ukraińskiego sztabu koordynującego ds. traktowania jeńców wojennych. Inne rodziny otrzymały podobne telefony od żołnierzy przetrzymywanych przez Rosjan. W co gra Kreml? W wywołanie protestów antyrządowych przez rodziny jeńców, którym mgliście obiecuje się koniec niewoli syna czy męża o ile będą protestowali.

Czytaj też

Kijów szacuje, że w rosyjskiej niewoli pozostaje trzy tysiące ukraińskich jeńców. Ostatecznej liczby porwanych żołnierzy, a także cywilów, z Ukrainy nie da się oszacować. „Rosjanie chcą zdyskredytować nasz rząd. Ludzie są wyczerpani, a krewni jeńców tracą panowanie nad sobą. Chcą siać spustoszenie” – mówi jedna z ukraińskich kobiet, której bliski jest w niewoli.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. Tani2

    Płacą obydwie strony pośrednikiem jest Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jako zadośćuczynienie Rosji za zwolnienie 5 ciu dowòdcòw Azowa przez Turcję Ukr zwolniła 75 jeńców sowietskich. W ramach normalnej wymiany ok 250 wròciło do domu wzamian za ok 180 Ukr. W niewoli jest ok 20,000 jeńców ukr z tym większość nie chce wracać. Część jeńcòw podpisała kontrakty z Szojgu i walczą jako Batalion im Bohdana Chmielnickiego. Jest wsròd nich i jeden Azowiec. Czyli forsa nie śmierdzi...

  2. Endres

    To jak to się przedstawia w rzeczywistości? KTO ma więcej jeńców? Rosjanie Ukraińców, czy Ukraińcy Rosjan? Są gdzieś takie dane? No, w sumie UA, nie ma problemu, bo wprowadzają masową mobilizację, przez co ich armia, i tak już mocna, jeszcze bardziej się wzmocni, i sami Ukraińcy wyzwolą z niewoli swoich kolegów.

    1. bezreklam

      7 do 1 - podawal Nwe York Tims - latem co prawda. - NA 1 Rosyjskiego jenca przpadalo 7 Ukrainskich. Co zaprzeca progagandzie ze to Rosjanie MAsowo sie poddaja. Po poddaniu Azowstawuli - samo to dalo ok 4 tys jencow - dokadniej liczny nie pamitam. Oczyiwscie w proagdznie jest odrwanie

  3. eee

    Mogliby dokonac wymiany jencow w sezonie swiatecznym.

    1. Endres

      Okres świąteczny, jeśli chodzi o prawosławie, obchodzony jest TAK SAMO jak i przez Ukraińców jak i Rosjan, to przypada od 7 stycznia. Więc jeszcze i jedni i drudzy, mają czas na świąteczną wymianę. Tylko my, Polacy, mamy ten okres " awansem ".

  4. papa lebel

    Nic się nie zmieniło od czasów stalina.; moskal wracający z niewoli jest dużym zagrożeniem dla systemu.

Reklama