Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosja aresztuje... byłego przywódcę "separatystów" i zwolennika agresji na Ukrainę

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie służby specjalne zatrzymały Igora Girkina, byłego przywódcę prorosyjskich tzw. „separatystów” we wschodniej Ukrainie. Girkin ostatnio wielokrotnie wypowiadał się krytycznie o obecnych władzach Federacji Rosyjskiej w związku z wojną na Ukrainie. Głównym zarzutem jaki stawiał, obok korupcji, było jednak… zbyt małe zdecydowanie w działaniach Rosjan.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Igor Girkin, używający też nazwiska Striełkow, był w pierwszych miesiącach 2014 roku dowódcą grupy prorosyjskich bojowników, którzy zajęli Słowiańsk na Ukrainie w obwodzie donieckim. W późniejszym czasie w 2014, przez pewien czas, pełnił funkcję ministra obrony tzw. "Donieckiej Republiki Ludowej", jak Rosja nazywała tereny okupowanego obwodu donieckiego Ukrainy przed ich ostatnią aneksją.

Girkin uczestniczył też jako jeden z dowódców w rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku. Na przełomie XX i XXI wieku brał jako oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa udział w wojnach czeczeńskich. W FSB dosłużył się stopnia pułkownika. W czasie rosyjskiej pełnoskalowej agresji na Ukrainie trwającej od 2022 roku wielokrotnie krytykował rosyjskie władze za nieudolność i niewystarczające zdecydowanie w agresywnych działaniach przeciwko Ukraińcom. Domagał się mobilizacji na znacznie szerszą skalę, niż jest prowadzona.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

 1. Nabosaka

  Girkin twierdził ostatnio, że wojna między Rosja a Turcja to tylko kwestia czasu.

  1. bezreklam

   Mozliwe. Skoro 300 lat temy Rosja zdobtla na Imerium OSmanskim Krym a pozattm Rosa wsiera Armenie a tamci Azerbejdzan, no i konfikt w Syrii i Libii.

 2. Eee tam

  Czyli Putin przygotowuje grunt pod zakończenie wojny którą przegrał

 3. bezreklam

  GB- straci jedno ze zródel informacji . Dla porownania na Ukrainie - gdy doradca prezdenta Ołeksij Arestowycz powiedzial ze to nie Rosyjskie a Ukrainskie rakiety udezyly w bok mieszkalny w Dnieprze- zabijajac 44 osob - nie aresztwali go ale zwolnili z pracy i zabroili publikwac danych. NA wojnie pierwsza umera prawda- ale wieksze sukcesy w jej kamuflwaniu maja jednak Ukraincy.

  1. GB

   Chyba sobie nie zdajesz sprawy ale kanał Strielkowa na Telegramie cały czas działa i publikuje informacje i filmiki...

  2. Rusmongol

   Dziś słyszałem dużo prawdy od pupina. Na przykład opowiadał jak to nam roSSija podarpwala nasze obecne ziemi zachodnie, jakoś zapominając jednak ze wzięła wschodnie i po 2 WŚ mamy powierzchnię mniejsza niż przed 1939. Gadał też rosyjska prawdę o tym że Polska chce zająć zachodnia Ukrainę a Rosja musi jej przed nami bronić hahahaha. To twoja rosyjska prawda....

  3. Rusmongol

   Dobrze ze arestowicz został zwolniony. W Rosji poszedł by siedzieć za dyskredytacja armi rosyjskiej hahahaha

 4. Rusmongol

  Podczas jednego z propagandowych programów na antenie rosyjskiej telewizji doszło do ciekawej wymiany zdań między Olgą Skabiejewą a ekspertami zaproszonymi do studia. Propagandystka zastanawiała się, kogo jeszcze, oprócz Ukrainy, może zaatakować Rosja. Jej zdaniem, powinna być to Turcja, ponieważ prezydent tego kraju Recep Erdogan "rości sobie prawo do Morza Czarnego".

 5. Sorien

  Girkin ma też spore plecy - rozgrywek frakcji ciąg dalszy . Wątpię by był samobójcom-wiedzial co robi wygłaszając te przemowy upokarzające Putina

 6. Wania

  Jest też ścigany jak Putin za zbrodnie wojenne. Chwalił się, że uczestniczył w mordowaniu ludzi. Andromeda gotuje bigos ze smutku. W końcu aresztowali jej głównego mooobilizatora.

Reklama