Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny, wiadomości

Prowokacja Putina w stylu gliwickiej radiostacji? „Ukraińska grupa sabotażowa przedarła się pod Briańsk”

Fragment mat. publikowanego jako odezwa Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego wykorzystywanego przez propagandę Kremla.
Fot. cytat materiału Dmitri

Czy obserwujemy właśnie operację „Fałszywej Flagi" na podstawie której Władimir Putin ogłosi stan wojenny? Ukraiński oddział miał przedrzeć się przez granicę i zaatakował pod Briańskiem. Jak informują guberniane władze rosyjskie formacje mundurowe mają zwalczać obecnie grupę sabotażową, która przedarła się z Ukrainy. Rzekomo ukraiński oddział wziął zakładników.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Na opublikowanym w Internecie materiale video widzimy dwóch żołnierzy ubranych w fuzję różnych sortów mundurowych, przepasanych charakterystycznymi dla wojsk ukraińskich żółtymi taśmami. W ręku trzymają flagę z emblematem Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego – formacji zrzeszającej Rosjan walczących w obronie Ukrainy. Charakterystyczny miecz z tarczą powiewa na wietrze, gdy żołnierze mówią o tym, że są pod Briańskiem. W tle słychać strzały. Briańsk leży na drodze do Moskwy, jest blisko wschodniej granicy Białorusi oraz północno-wschodniej granicy Ukrainy.

Czytaj też

O sprawie informuje agencja Reutersa. FSB poinformowała w czwartek, w oświadczeniu dla rosyjskich agencji prasowych, że jej własne siły i armia próbują zlikwidować „zbrojną grupę ukraińskich nacjonalistów", która przekroczyła granicę. Gubernator briański Aleksander Bogomaz powiedział, że Ukraińcy zastrzelili jedną osobę. „Dzisiaj ukraińska grupa sabotażowo-rozpoznawcza spenetrowała rejon Klimowski" – stwierdził Bogomaz na swoim kanale Telegram.

Agencja informacyjna TASS stwierdziła, że Ukraińcy „wzięli na zakładników mieszkańców dwóch wiosek", ponadto zarzuca się oddziałowi strzelanie „do dziecka". Takie sensacje kremlowskiej propagandy będą się mnożyły z każdą godziną. Do sprawy w specjalnej przemowie miałby się też odnieść Władimir Putin. Wzmożenie rosyjskich mediów wokół sprawy wskazuje na to, że cała operacja może być operacją „fałszywej flagi" ze strony Rosji. Bez względu na genezę działania tego oddziału Moskwa chce ją wyzyskać dla swojej wojennej propagandy. Swoją drogą, histeria w rosyjskich mediach, gdy jakiś oddział przekracza granicę Rosji, gdy sama atakuje i okupuje Ukrainę, jest zadziwiająca.

Czytaj też

Mychajło Podoljak, doradca kancelarii prezydenta Zełenskiego, nazwał to rosyjską prowokacją. „Federacja Rosyjska chce przestraszyć swoich ludzi, aby usprawiedliwić atak na inny kraj i rosnącą biedę po roku wojny".

„Stało się. Rosyjski Korpus Ochotniczy przekroczył granicę. Naszym celem nie jest strzelanie do cywilów" – słyszymy na innym nagraniu.

Komentarze (11)

 1. OptySceptyk

  Nie wiem, czy to operacja pod fałszywą banderą, ale i tak zaszkodzi Ukrainie. Po pierwsze, na świecie jest masa ludzi, gotowych uwierzyć, że to armia ukraińska. Po drugie, i najważniejsze, Putin teraz wezwie do walki z własowcami. A to doda mu punktów. Jak Piłsudski wkroczył do Kijowa, to spowodował nagły wybuch uczuć wielkoruskich i do walki z Polakami zgłosiło się na ochotnika mnóstwo ludzi, w tym przedrewolucyjnych oficerów. Jeśli ten Briańsk jest faktycznie prowokacją, to obliczoną na rynek wewnętrzny. A jeśli jest akcją ukraińską, to jest błędem.

 2. Chinol

  JA bym powiedzial odrwanie. Szybkosc i pewnosc reakcji ze to "napwno falszwa inrmacja" - swiadczy ze cos jest na rzeczy. TO troche jak z UKrainska rakieta w Przwodowie (szybko i pewnie doiero po 2 dniach ze to nie Rosyjska) albo jak z tymi zapewnienimi ze Rosjanie sami siebie ostrzeluja w Elektrwni Atomwej. Zbyt odrazu i zbyt bez analizy.

 3. GB

  Tylko co to zmienia jeśliby to była "fałszywa flaga"? Wypowiedzą Ukrainie wojnę? Od dawna trwa. Wprowadzą stan wojenny na całym terytorium Rosji? Mogą to zrobić i bez takich działań. Że 40-50 ukraińskich żołnierzy przekroczyło granicę? Drony już atakowały bazy strategicznych bombowców, uszkodzono Most Krymski, w znacznym stopniu zniszczono lotnisko Saki na Krymie, bodajże jeszcze w lutym 2022 roku ukraińska Toczka zaatakowała bazę Millerowo niszcząc Su-30, były też atak na rafinerię w O. Biełgorodzkim (Mi-24), była udana ofensywa na przyłączony do Rosji Chersoń (uważane po referendum za terytorium rosyjskie)...

  1. Sorien

   Wszystko było panie kolego ale czas płynie i nawet do takiego pustego łba jak łeb Putina dotarło że 360 tys wojaków nie wygra tej wojny z UA które jest wspierane przez 50% globalnej gospodarki... To o czym mówisz różni się tym że tam atakował sprzęt za granicami a tutaj atakują ludzie którzy wdarli się za granicę kacapi . Kacap może chcieć to wykorzystać do wypowiedzenia wojny a zwłaszcza o co chodzi do masowej mobilizacji - jedynej rzeczy która w teorii ma szansę zapewnić całkowite zwycięstwo ruskich w UA .... Trzeba zauważyć jeden schemat im Rusków więcej na froncie nawet mięsa to UA staje a wręcz się cofa . Oni też to widzę

 4. MateuszN

  To jednak nie można wjechać wojskiem na terytorium innego państwa?!

 5. Robert White

  Nie żadnego dowodu że akcja się odbyła, nie wprowadzaj w błąd. Nagrania anonimowych ludzi podających się za Korpus rosyjski nie jest wcale wiarygodny. Ani w kręgach ukraińskiej armii ani na stronach związanych z korpusem nikt nie przyznaje się do akcji. Dlatego że jest to tylko rosyjska prowokacja.

  1. GB

   Czego nie rozumiesz w prostym fakcie że między Ukrainą, a Rosją trwa wojna totalna? Prowokacje, fałszywe flagi itp. to mogły być przed 24 lutym 2022, bo wtedy miałyby jakiś sens. Po drugie, to runet identyfikuje (po imieniu i nazwisku) tych ukraińskich żołnierzy jako RDZENNYCH ROSJAN, przy czym niektórych z nich związanych z Nawalnym.

  2. PatriotW

   No to sprawdź ich kanały. Zresztą, w mojej ocenie słusznie, że przenoszą presję za wroga granicę.

 6. PatriotW

  To nie false flag. Korpus potwierdza, że to ich akcją na swoich kanałach na telegramie.

  1. Monkey

   @PatriotW: Jeszcze poczekałbym z opiniami. Rosyjscy hakerzy mogli np. włamać się na ich kanały. Poza tym, nie rozumiem jaki miałby być cel takiej operacji. To zwykła naiwność i głupota, jeśli całe to zdarzenie jest prawdziwe.

  2. PatriotW

   Akcją się odbyła. Po prostu ruscy przekazują nieprawdziwe informacje o strzelaniu do dzieci i braniu zakładników. Był rajd na ruski posterunek po drugiej stronie granicy i tyle. W ukraińskojęzycznym świecie już mocno całość opisana.

  3. PatriotW

   Poza tym pomijając ruska propagandę o zakladnikach itp. to przenoszenie presji na terytorium wroga, żeby musiał np. uszczelnić granicę i wycofać część personelu z innych miejsc, ma jak najbardziej sens.

 7. Pucin:)

  Prawdziwa dywersja to odbywa się właśnie w głowach generałów GRU, KGB i FSB, kto obejmie schedę po Władimirze bo niechybnie koniec będzie tylko nie wiadomo jaki : czy w stylu Cara Mikołaja II Romanow, czy Lenina, czy Stalina --- pozostali przywódcy ZSRR i ich odejście nie warte uwagi ludzkości/historycznej.

 8. GB

  Media społecznościowe identyfikują tych żołnierzy jz nazwiska ako rdzennych Rosjan....

 9. leiter84

  Ruski cyrk

 10. ŚniętyMikołaj

  Monthy Python by lepszego skeczu nie zrobił! :))

 11. Ma_XX

  mundury i cała reszta - nówki więc od razu czuć putinowską ściemę