Wojna na Ukrainie
Pierwszy rosyjski BTR-50 zniszczony
W mediach społecznościowych pojawiło się pierwsze zdjęcie zniszczonego rosyjskiego transportera opancerzonego BTR-50, który został przywrócony do służby po wielu latach (a może nawet po dwóch dekadach) spędzonych w magazynie.
Pierwsze ujęcia rozkonserwowanych BTR-50 w rosyjskiej armii pojawiły się w lutym tego roku, zaś już w maju pojawił się pierwszy z nich w wariancie przeciwlotniczym z osadzonymi na stropie desantu zestawem ZU-23-2. Teraz pojawiło się zdjęcie, na którym widzimy, wywróconego BTR-50 z dużą wyrwą w dnie kadłuba oraz stojący obok niego uszkodzony czołg T-64BW. Za eliminację oby pojazdów najpewniej odpowiedzialny jest IED lub mina przeciwpancerna. Rosja miała na początku obecnego wieku posiadać jeszcze kilkaset BTR-50PU/PUM. Większość z nich zapewne została skierowana po wycofaniu do hut, jednak na ujęciach ze składnic sprzętowych w głębi Rosji były widoczne pojedyncze egzemplarze BTR-50. O ich (i nie tylko ich) potencjalnym wysłaniu na Ukrainę pisałem w październiku zeszłego roku.
🔥BREAKING🔥
— Cloooud |🇺🇦 (@GloOouD) October 14, 2023
BTR-50 WAS DESTROYED BY UKRAINIAN SOLDIERS DURING REFUSAL OF RUSSIAN ATTACK
BTR-50 is the first Soviet tracked APC, the design of which began shortly after the end of World War II. Was adapted for service in 1954.
For the first time, we noticed this armored… https://t.co/FYVtGc4HfG pic.twitter.com/d4IAc4y1Zb
BTR-50 to radziecki gąsienicowy transporter opancerzony opracowany w latach 50. XX wieku na bazie czołgu pływającego PT-76, dzięki czemu posiada on zdolność samodzielnego pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania. Uzbrojenie pojazdu może stanowić szeroka gama karabinów maszynowych m.in. SGMB czy wielkokalibrowy karabin maszynowy KPW kal. 14,5 mm. Jednostkę napędową stanowi 6-cylindrowy silnik Diesla o mocy 240 KM pozwalający na rozpędzenie wozu do 44 km/h po drodze lub 11 km/h podczas pokonywania przeszkód wodnych. Załogę BTR-50 stanowiło dwóch żołnierzy, zaś desant wynosił zazwyczaj 10-12 osób. ale mógł być zwiększony do aż 20. Byli oni chronieni przez pancerz o grubości 7-13 mm. Obecnie tego typu pojazdy są używane jeszcze przez armie m.in. Egiptu, Wietnamu, Iranu czy Korei Północnej.
HataKumba
Niestety z tego co kojarzę pancerz m113 ma podobne parametry?
Dr. Pavl Kopetzky
To jest jednak kropla w morzu potrzeb... F16 do dzieła - wtedy będzie ostateczny koniec Rosji, Rosjan i tow. Putina z KGB.
Ma_XX
a co na to konserwator zabytków?