Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraiński influencer zbiera pieniądze na transportery opancerzone dla armii

Do tej pory Ukrainy otrzymała już 35 pojazdów rodziny CVR-T od Wielkiej Brytanii.
Do tej pory Ukrainy otrzymała już 35 pojazdów rodziny CVR-T od Wielkiej Brytanii.
Autor. Cpl Kellie Williams, RLC/ Wikipedia

Ukraiński influcencer Serhij Prytula ogłosił start zbiórki crowdfundingowej, której celem jest zakup 50 gąsienicowych transporterów opancerzonych FV103 Spartan. Pojazdy te będą przeznaczone dla ukraińskiej armii, która ma bardzo potrzebować tego typu pojazdów w obecnej porze roku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W informacji opublikowanej w serwisie Twitter czytamy, że zbiórka będzie trwać w dniach od 2 do 8 listopada, a celem jej jest uzbieranie 5,47 mln USD na zakup 50 gąsienicowych transporterów opancerzonych FV103 Spartan. Za zakup będzie odpowiadać organizacja non-profit założona przez Serhieja. Obecnie kwota zebrana przez nią ma być tak duża, że zwiększono liczbę docelową nabytych pojazdów do 60 sztuk.

„W deszczowych warunkach i w błocie transportery opancerzone są tym, czego naprawdę potrzebują nasze jednostki na froncie" – dodał.

Reklama

Czytaj też

W połowie października informowaliśmy o zakupie kilkudziesięciu pojazdów rodziny CVR-T dzięki funduszom zebranym od darczyńców, m.in. byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Wcześniej Wielka Brytania przekazała 35 tego typu transporterów i jego wersji specjalistycznych, zatem liczba ich w Ukraińskich Siłach Zbrojnych może znacząco wzrosnąć dzięki prywatnym inicjatywom.

FV103 Spartan to gąsienicowy transporter opancerzony z rodziny lekkich opancerzonych pojazdów rozpoznawczych CVRT, które weszły do służby w armii brytyjskiej w 1978 roku. Kadłub Spartana jest wykonany ze spawanego aluminium, zapewnia załodze ochronę przed pociskami kal. do 14,5 mm w jego przedniej części i przeciwko pociskom przeciwpancernym 7,62 mm z pozostałych stron. Spartan ma trzyosobową załogę (kierowca, dowódca i strzelec) i może przewozić czterech żołnierzy piechoty. Jednostkę napędową stanowi sześciocylindrowy silnik benzynowy Jaguar J60 No 1 Mk 100B o pojemności 4,2 litra i mocy 190 KM. Pojazd może osiągnąć maksymalną prędkość 72 km/h przy maksymalnym zasięgu 480 km.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (4)

 1. Adam S.

  Zbiórka zakończona. Zebrano całą kwotę w półtora dnia. Powinni ogłosić bardziej ambitną zbiórkę. Po wykupieniu przez Prytułę satelity do zdjęć, pozostaje już chyba tylko zbiórka na zakup broi jądrowej :)

 2. szczebelek

  Transportery opancerzone dojechały w dość dużej liczbie ok. 500 M113, 250 M1117, 150 Spartan, ok. 100 Vab-ów lub więcej do tego ok. 300 bmp1, które są raczej transporterem z działem niż bwp oraz fińskie transportery. Kilka setek Humvve potem setki pojazdów MRAP, więc od strony transportu źle to nie wygląda. W przypadku czołgów to dojedziemy do 500 sztuk, co do artylerii lufowej 155 to mamy ok. 350 sztuk plus 200 sztuk zamowionych w przemyśle, artyleria rakietowa 21 M270, 38 HIMARS (cześć w produkcji 45%), kilkadziesiąt sztuk gradów i rm70. Przydałby się artykuł zbiorczy co wysłano na Ukrainę, bo część państw od czerwca utrudniło liczenie.

 3. Valdi9

  Przypomnijmy fv103 to doskonały mały 5m pojazd dla systemu stygną a przynajmniej Milan których UK ma całą masę w magazynie

 4. Valdi9

  Bravo Sergiej , My też się dokładamy,!!!!!! 50x Spartan to znacznie lepiej niż bwp

Reklama