Reklama

Wojna na Ukrainie

Poroszenko kupił armii ukraińskiej brytyjskie transportery opancerzone

Do tej pory Ukrainy otrzymała już 35 pojazdów rodziny CVR-T od Wielkiej Brytanii.
Do tej pory Ukrainy otrzymała już 35 pojazdów rodziny CVR-T od Wielkiej Brytanii.
Autor. Cpl Kellie Williams, RLC/ Wikipedia

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wraz z innymi darczyńcami zakupił brytyjskie pojazdy wielozadaniowe rodziny CVR-T przeznaczone dla ukraińskich sił zbrojnych. Pojazdy te zostały zakupione z magazynów wojskowych w Wielkiej Brytanii.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pojazdy zakupione przez Petro Poroszenkę pozwolą Ukraińcom na częściowe uzupełnienie strat poniesionych przez używane obecnie m.in. transportery opancerzone M113 czy MT-LB. Dodatkowe wozy ewakuacji medycznej i dowodzenia poprawią zdolności ukraińskiej armii,zwiększając ilość rannych ewakuowanych bezpośrednio z pola bitwy.

„To pojazd bojowy o nazwie Spartan. Pełni funkcje rozpoznawcze, obserwacyjne i bojowe. Dziś wspólnie kupujemy i wysyłamy te pojazdy opancerzony na Ukrainę do kontrofensywy" – powiedział Poroszenko. Poinformował także, że maszyny zostały zakupione na zlecenie wojska ukraińskiego.

Reklama

Czytaj też

„Podczas wyjazdów na wschód i południe wojsko radziło mi patrzeć w kierunku tych maszyn, których kilkadziesiąt zostało już dostarczonych na Ukrainę z Wielkiej Brytanii" – wyjaśnił Poroszenko.

„Ten sprzęt jest w idealnym stanie. Wszystkie te maszyny są tego samego typu, ale są przygotowane do spełniania różnych funkcji" – powiedział Poroszenko.

YouTube cover video

Czytaj też

FV103 Spartan to gąsienicowy transporter opancerzony z rodziny lekkich opancerzonych pojazdów rozpoznawczych CVRT, które weszły do służby w armii brytyjskiej w 1978 roku. Kadłub Spartana jest wykonany ze spawanego aluminium, zapewnia załodze ochronę przed pociskami kal. do 14,5 mm w jego przedniej części i przeciwko pociskom przeciwpancernym 7,62 mm z pozostałych stron. Spartan ma trzyosobową załogę (kierowca, dowódca i strzelec) i może przewozić czterech żołnierzy piechoty. Jednostkę napędową stanowi sześciocylindrowy silnik benzynowy Jaguar J60 No 1 Mk 100B o pojemności 4,2 litra i mocy 190 KM. Pojazd może osiągnąć maksymalną prędkość 72 km/h przy maksymalnym zasięgu 480 km.

CVR-T Spartan
CVR-T Spartan
Autor. Brytyjskie Ministerstwo Obrony

FV104 Samarytanin to gąsienicowy wóz ewakuacji medycznej z rodziny lekkich opancerzonych pojazdów CVRT, który został opracowany na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Wdrożony w roku 1978. Zbudowanych ich zostało według różnych źródeł 50 lub 101 egzemplarzy. Jednostkę napędową stanowi silnik wysokoprężny o mocy 190/235 KM. Pojazd może osiągnąć maksymalną prędkość 72 km/h przy maksymalnym zasięgu 402 km. Pozwala on na transport 6 żołnierzy na noszach. Kadłub Samarytanina jest wykonany ze spawanego aluminium, zapewnia załodze ochronę przed amunicją strzelecką i odłamkami.

FV104 Samarytanin (zdjęcie poglądowe).
FV104 Samarytanin (zdjęcie poglądowe).
Autor. Alf van Beem/Wikipedia

FV105 Sułtan to wóz dowodzenia należący do rodziny pojazdów opancerzonych CVR-T. Cechuje się on zmienionym kształtem kadłuba względem większości wersji pojazdów tej rodziny. Strop pojazdu został podwyższony (podobnie jak w FV104), zapewniając więcej przestrzeni wewnątrz wozu. Tył pojazdu zaprojektowano tak, aby można go było rozszerzyć o dołączony namiot, tworząc miejsce odpraw. Do samoobrony służy karabin maszynowy L7 kal. 7,62 mm. Liczba wyprodukowanych pojazdów tego typu wynosi 291, z czego Siły Zbrojne Wielkiej Brytanii jeszcze do niedawna miały posiadać 76 w czynnej służbie.

Autor. Harald Hansen/ Wikipedia
Reklama

Komentarze

    Reklama