Reklama

Wojna na Ukrainie

Ojciec Kraba na Ukrainie

AS-90 (zdjęcie poglądowe).
AS-90 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Cpl Timothy Jones/Wikipedia

Podarowane Ukrainie przez Wielką Brytanię systemy artyleryjskie AS-90 od pewnego czasu pojawiają się coraz częściej na materiałach zdjęciowych czy filmowych z Ukrainy. Łącznie trafić ma ich tam 30 sztuk pochodzących ze stanu armii brytyjskiej która w ich miejsce zamówiła kołowe armatohaubice Archer.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Przekazane przez Wielką Brytanię AS-90 można zestawić pod kątem zdolności ogniowych z np. łotewskimi M109A5Ö. Odstają one osiągami względem takich systemów artyleryjskich jak polskie Kraby czy niemieckie PzH 2000, niemniej ich dostawa to znaczna pomoc dla Ukraińców. Pozwoli ona na przezbrojenie jednostek artyleryjskich z  armatohaubic takich  jak 2S1 czy 2S3, które odznaczają się gorszymi osiągami od brytyjskiej armatohaubicy. Ewentualnie dzięki nim zostaną uzupełnione straty w przekazywanych dotychczas  M109 różnych wersji pocgodzących z państw takich jak Włochy, Norwegia, Łotwa czy też Wielka Brytania, która odkupiła je od prywatnego przedsiębiorstwa.

Czytaj też

AS-90 to brytyjska gąsienicowa armatohaubica produkowana w latach 90. XX wieku na potrzeby armii brytyjskiej. Uzbrojenie główne stanowi armatohaubica L31 kal. 155 o z lufą o długości 39 kalibrów. Pozwala to na eliminację celów na dystansie (w zależności od użytej amunicji) 24-30 km lub więcej przy użyciu amunicji specjalnej. W wieży umieszczonych jest 31 nabojów, w podwoziu – kolejnych 17. Do samoobrony służy uniwersalny karabin maszynowy L7 kal. 7,62 mm. Pojazd napędzany jest za pomocą silnika wysokoprężnego Cummnis VTA-903T-660 o mocy 660 KM połączony z przekładnią automatyczną ZF LSG2000. Pozwala on na osiągnięcie przez pojazd prędkości maksymalnej 55 km/h. Opancerzenie AS-90 zapewnia ochronę załodze jedynie przed bronią strzelecką i odłamkami. Wyprodukowano łącznie 179 egzemplarzy AS-90. Jego wersją rozwojową jest polska armatohaubica Krab, jednak wykorzystuje ona m.in. inne podwozie oraz armatę.

Reklama

Czytaj też

AS90
Autor. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii / Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter
Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. wert

    system wieżowy Kraba pochodzi od AS-52 Braveheart. Wieża jest taka sama jak AS-90, zmiana to lufa 52 kalibry. Inne różnice to calkiem nowa polska elektronika. Brytyjczycy teoretycznie mają prawa do wieży ale nie egzekwują ich- sami utracili kompetencje produkcyjne. Opowiadanie davienoidalnych bzdur o pełni praw do Kraba ma się nijak do konieczności wystąpienia do Koreańczyków o zgodę na wysyłkę Krabów na UKR. Nie było potrzeby zgody angoli bo zrezygnowali ze swoich praw ale ormalnego zrzeczenia raczej nie ma. Przeżywalność Krabowi K9 da WA K-10. i izolacja amo Załadunek 48 szt amo trwa 4 min, Wolski nie przekonuje że A-10 to fanaberia. Czas na solidne trafienie jest minimalny. Krab to 40 szt ładowanych ręcznie- prawie 2 tony. Strzelają nawet 120 szt dziennie

    1. Davien3

      @wert i znowu usmiałem sie jak norka:) ale dla twojej zerowej wiedzy .Mamy pełnie praw do wiezy i działa bo Brytyjczycy scedowali je na nas przy zakupie licencji i kompletnej linii produkcyjnej. I jeszcze jedno NIE MA takiego działa jak AS-52, jest AS-90 Braveheart

    2. wert

      davienku jak zwykle niedouczony gdybyś znał angielski wiedziałbyś że anglicy zamiennie używali AS-52 po to aby z zaznaczyć że chodzi o działo 52 kalibry w STAREJ wieży. Czy wysoko"ksztaucony" (IV piętro?) kolega poda na czym polegała ta "nowszosć" wieży AS-52 Braveheart? Wypada też się douczyć jak wyglądają praw licencyjne. Tak "samo" mamy "pełnię" praw do podwozia i tylko "dziwnym" trafem występowaliśmy o zgodę korańczyków, "gieniuszu"

    3. Davien3

      @wert e polecam ci inne źródla niz TVPiS gdzie ostatnio jakis pisowski oszolom stwierdzil ze za Tuska to nie zamówiono ani jednego Kraba:)) Anglicy nie uzywali nazwy AS-52 jak co to AS-90/52 Braveheart i wiedziałbys to jakbys w końcu wyszedł ze swojego matrixa Przy licencji dziecko nie oddaje sie JEDYNEJ istniejacej linii produkcyjnej danego wyrobu a tak zrobił BAE razem z pełnia praw do wyrobu. Koreańskie podwozie do Kraba było na licencji opiewajacej bazowo na 122 podwozia i bez zmiany tejze nie byłoby mozliwosci powstania ani jednego wiecej ale dla takiego znaffcy jak @wercik to i tak za ciezkie do zrozumienia.

  2. nyx

    niestety, ale konflikt w ukrainie pokazuje, największe zagrożenie dla altylerii to amunicjia krążąca...

  3. MateuszCh

    chyba wieżę i armatę ...

    1. Anonymous

      Dobrze jest napisane. Podwozie jest koreańskie.

    2. Davien3

      @Mateusz zarówno wieża jak i armata sa produkowane w Polsce i nie pochodza z AS90 ale z AS90/52 Braveheart czyli znacznie nowszej zmodernizowanej wersji Mamy do nich pełnię praw

    3. Wuc Naczelny

      @Davein3 " nie pochodza z AS90 ale z AS90/52 Braveheart czyli znacznie nowszej zmodernizowanej wersji Mamy do nich pełnię praw" Po pierwsze Ty nie masz nic, Po drugie nie macie żadnej pełni praw. Nie możecie ani eksportować do Rosji ani do Chin ani nie sprzedacie do UK ani nie sprzedacie nikomu licencji. I jeszcze wielu rzeczy z tym nei możecie zrobić.

  4. Gregorius

    Podobno ustrzelili kolejnego Kraba i znowu lancetem? Koniecznie muszą coś z tym zrobić, bo za łatwo niszczą sprzęt za kilkadziesiąt milionów dronem za kilkadziesiąt tys.

    1. Al.S.

      Zgadza się, doświadczenia pokazują, że Krab nie jest adekwatnie chroniony przed dronami/amunicją krążącą. Wnioskiem z działań na Ukrainie powinna być instalacja na wieżach armatohaubic ZSMU z Tarnowa, w miejsce ręcznego WKM-a. Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia, wyposażony w skaner optyczny do wykrywania ruchu, wideotrackera i komputer balistyczny, to wystarczająca broń do zwalczania takich zagrożeń. Tu nie trzeba jakiegoś zaawansowanego ASOP, bo pojazd nie ma przebywać na linii styku wojsk. Nie jest to tanie rozwiązanie, ale lepsze to, niż strata wozu kosztującego paręnaście milionów złotych po ataku dronem za kilkaset tysięcy.

    2. szczebelek

      Jak mają nie tracić sprzętu za miliony skoro leży u nich fundament, że skoro bateria Krabów działa w danej okolicy to i pojazdy opl rakietowej lub lufowej też tam powinny być... ZSMU namierza cel własną elektroniką w postaci czujników czy potrzebuje do tego radaru?

    3. szczebelek

      Jak mają nie tracić sprzętu za miliony skoro leży u nich fundament, że skoro bateria Krabów działa w danej okolicy to i pojazdy opl rakietowej lub lufowej też tam powinny być... ZSMU namierza cel własną elektroniką w postaci czujników czy potrzebuje do tego radaru?

  5. Antonioo

    "...w Ukrainie"

    1. PatriotW

      Nie