Reklama

Wojna na Ukrainie

Nowa amunicja dla ukraińskich HIMARSów

himarsy
Obecnie Ukraina ma posiadać łącznie 20 sztuk wieloprowadnicowych systemó HIMARS.
Autor. Fot. DEFENSE EXPRESS (@DEFENSEEXPRESS)/Twitter

Ukraińskie Siły Zbrojne otrzymały w ramach pomocy wojskowej od USA kolejną transzę pocisków rakietowych kal. 227 mm do systemów M142 HIMARS oraz M270 MLRS. Są to nowe pociski M30A1, które zawierają po 182 000 odłamków wolframowych każdy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ukraina do tej pory otrzymała wiele pakietów amunicji do systemów rakietowych M142/270 pochodzących z zapasów magazynowych U.S. Army. Wiele z tych pocisków pochodziło najpewniej sprzed wielu lat. Pojawienie się pocisku M30A1, który do produkcji wszedł w roku 2015, jest zatem pewnym zaskoczeniem. Pokazuje tozaangażowanie USA w pomoc Ukrainie, lub wyczerpanie się części źródeł pocisków do tej pory dostarczanych stronie broniącej.

Czytaj też

Starsze modele ulepszonej amunicji konwencjonalnej o podwójnym przeznaczeniu zawierały setki mniejszych wybuchowych „bomb kasetowych", które często pozostawały niewybuchy na polu bitwy, stwarzając zagrożenie dla cywilów. Wdrożenie pocisku M30A1 miało a na celu ograniczenie liczby niewybuchów poprzez zastąpienie mniejszych podładunków wybuchowych 180 000 odłamkami wolframowymi wielkości porównywalnej do pszczoły. Pocisk ten ma donośność określaną na 15-92 km.

Reklama

M142 HIMARS to amerykański system rakietowy mogący strzelać wieloma rodzajami pocisków rakietowych m.in. kal. 227 mm GMLRS osadzony na podwoziu samochodu ciężarowego rodziny FMTV. Został opracowany jako lżejszy odpowiednik ciężkich systemów M270 na gąsienicowym nośniku. Dziś uzbrojenie wyrzutni MLRS/HIMARS stanowią dwa typy pocisków kierowanych, oba korzystające z systemów nawigacji INS/GPS. Pierwszy to GMLRS (wkrótce uzupełniony zostanie przez GMLRS-ER). Każda wyrzutnia HIMARS może wystrzelić sześć takich rakiet (jeden kontener startowy). W tym samym kontenerze startowym można umieścić jeden pocisk taktyczny ATACMS, o donośności ponad 300 km. Pociski ATACMS będą uzupełniane i stopniowo zastępowane przez nowe rakiety taktyczne PrSM, o znacznie większych możliwościach bojowych (w każdym kontenerze będą mieścić się dwie takie rakiety).

Czytaj też

Czytaj też

Reklama

Komentarze (7)

  1. Valdi

    Przypomnijmy 16 sztuk Himars 🇺🇲🇺🇲🇺🇲i 9 sztuk M270 na froncie długości Berlin Barcelona. Bilans artylerii rakietowej to 7:1 Ruska cywilizacja ostrzeliwuje z 100 sztuk BM30, 200 sztuk BM27 i 900 sztuk BM 31 i Tornado G. Poza tym 100 sztuk ,Toczka U oraz 150 sztuk Iskander . Oczywiście 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 posiada BM 21/27/30/70 w skali 1:7

    1. Jukelo57

      i UA idą do przodu odbijając swoje ziemie :)

  2. bc

    Ustawić tylko rozcalanie wyżej np jakieś 50m nad ziemią i orki wymiękną. Aż żal że tyle tysięcy kasetowych rakiet poszło do pieca, teraz by były jak znalazł.

    1. TFX

      bc, zdecydowanie wolę pocisk kierowany z głowicą AW dającą podobny efekt do głowic kasetowych niz niekierowany z głowicą kasetową.

    2. bc

      TFX, To jest amunicja do pokrywania całych obszarów, nie musi mieć punktowej precyzji. GMRSów jest sporo mniej wyprodukowanych, a ich efekt jest sporo mniejszy jednak, już przez sam fakt że odłamki "startują" z jednego miejsca. Subamunicja z M26 pokrywała skutecznie sporo większy obszar i miała działanie ppanc, zasięgi sięgały już 45km a niewybuchów było 1% czyli jakieś 5szt na rakietę. Broń idealna do orania orków szczególnie w odwecie za ostrzał kasetami miast jak Charków czy Mikołajów.

    3. TFX

      bc i jakoś wycofano te "cudowne" M26 woląc w zamian M30/31 Co ciekawsze na Ukrainie nie ma żadnych pocisków do HIMARS/M270 poza własnie GMLRS. Przed amunicją DPICM akurat rosyjskie czołgi są dobrze zabezpieczone i to po wygranej wojnie nie Rosjanie ale Ukraińcy będą musieli wyciagać te niewybuchy z ziemi. A do wybijania piechoty czy robienia durszlaka z lekko opancerzonych pojazdów głowice AW ze 182 tys kulek wolframowych są idealne Masz to samo co z M26 poza niewybuchami, do tego znacznie większą celność i 2x taki zasięg I przy okazji taki Smiercz ma kłopoty z oddaniem.

  3. Golf

    Byłoby miło gdyby Amerykanie dostarczyli Ukrainie pewną ilość pocisków GMLRS-ER. Byłaby możliwość przetestowania ich w prawdziwych wojennych warunkach. Kilkadziesiąt ATACMS-ów też by się przydało…

    1. TFX

      Nie da się, bo GMLRS-ER nie wszedł jeszcze do słuzby, ma uzyskać pełną gotowość w 2025r

  4. youkai20

    Do Na ofensywy na Chersoń będą jak znalazł.

  5. GB

    Ukraińcy dotąd strzelali rakietami systemu HIMARS I M270 do obiektów typu magazyny, mosty, lotniska, słowem zaplecza. Obecnie coraz częściej te systemy strzelają do celów na froncie lub w bliskiej strefie jak np. dział, konwojow z zaopatrzeniem lub wprost w stanowiska na froncie. I taka amunicja jest bardzo przydatna, bo poza czołgami (które I tak uszkodzi) zniszczy wszystko w jakimś tam promieniu.

  6. GB

    Ukraińcy dotąd strzelali rakietami systemu HIMARS I M270 do obiektów typu magazyny, mosty, lotniska, słowem zaplecza. Obecnie coraz częściej te systemy strzelają do celów na froncie lub w bliskiej strefie jak np. dział, konwojow z zaopatrzeniem lub wprost w stanowiska na froncie. I taka amunicja jest bardzo przydatna, bo poza czołgami (które I tak uszkodzi) zniszczy wszystko w jakimś tam promieniu.

  7. LMed

    Pasują do tych zakupionych teraz Katiusz z Korei?

    1. QVX

      Geomeyrycznie tak, pewnie trzeba będzie obliczyć nowe tabele nastaw.

    2. Gregorius

      Nie, różne kalibry.

    3. R88

      Na łubiance niemacie odpowiedzi na takie pytania na które google odpowiada?

Reklama