Reklama

Siły zbrojne

Łotwa deklaruje zakup 6 zestawów HIMARS do 2025 roku

Fot. Lockheed Martin

Do 2025 roku Łotwa planuje kupić sześć amerykańskich mobilnych systemów artylerii rakietowej HIMARS, później być może nabędzie kolejne - zapowiedział łotewski minister obrony Artis Pabriks, cytowany w środę przez agencję LETA.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak podkreśla LETA, we wrześniu Pabriks mówił, że Łotwa planuje zakup do 10 zestawów HIMARS. W środę wyjaśnił, że sześć zestawów ma być zakupionych w ciągu najbliższych trzech lat.

LETA zaznacza, że koszt zakupu uzbrojenia sięgnie milionów euro, ale dokładna suma nie jest jeszcze znana. Pabriks wyraził nadzieję na częściowe pokrycie kosztów przez USA. Agencja napisała też, że transakcja może odbyć się szybciej niż jest w planach.

Reklama

Czytaj też

Pabriks w niedawnej rozmowie z PAP wskazywał, że w celu wzmocnienia swojej obronności Łotwa wprowadza obowiązkową służbę wojskową, planuje wzmocnić przemysł zbrojeniowy oraz zwiększyć wydatki na obronność do 3 proc. PKB.

Systemy HIMARS są wykorzystywane przez armię Ukrainy przeciwko siłom rosyjskim, które w lutym rozpoczęły pełnowymiarową inwazję na ten kraj. Broń umożliwia przeprowadzanie punktowych ataków np. na ośrodki dowodzenia przeciwnika. W opinii ekspertów wykorzystanie tego uzbrojenia przyczyniło się do osłabienia rosyjskiej ofensywy.

Czytaj też

Źródło:PAP

Komentarze (2)

  1. Wania

    Czyli Petersburg będzie w ich zasięgu od biedy.

  2. Valdi

    Przypomnijmy 500 mln USD zapłaciła Estonia za 6 wyrzutni Himars oraz 864 pocisków w 4 kompletach po 36 palet 6x4x36