Reklama

Wojna na Ukrainie

Norweska pomoc dla obrony powietrznej Ukrainy. Nie tylko F-16

Norweskie F-16
Norweskie F-16

Rząd Norwegii ogłosił, że w celu ochrony ludności ukraińskiej przed rosyjskimi atakami bombowymi i rakietowymi, zdecydował się przekazać dodatkowy miliard koron norweskich na finansowanie systemów obrony powietrznej Ukrainy. Zawiadomił również o przekazaniu ukraińskim siłom powietrznym 6 myśliwców F-16 jeszcze w tym roku.

W komunikacie z 11 lipca czytamy o przyznaniu przez norweski rząd dodatkowego miliarda koron norweskich (około 86 milionów euro) na rzecz ukraińskich systemów obrony powietrznej. Kwota ta to dodatek do już zaakceptowanego w narodowym budżecie Norwegii, Programu Wsparcia Nansena dla Ukrainy. Program ten zakładał 4 miliardy koron norweskich (ponad 340 milionów euro).

Reklama

Premier Norwegii tłumaczy, że podniesienie wielkości finansowego wsparcia dla Ukrainy jest spowodowane ostatnimi atakami na obiekty cywilne na Ukrainie, między innymi szpital dziecięcy w Kijowie, które spowodowały śmierci wielu cywilów.

„Brutalne ataki, które widzieliśmy w zeszłym tygodniu, pokazują, dlaczego dla Ukraińców tak ważna jest lepsza ochrona przed rosyjskimi atakami powietrznymi. We współpracy z Niemcami Norwegia przekaże Ukrainie jesienią baterię przeciwlotniczą IRIS-T” – mówił premier Støre.

„Sami Ukraińcy najlepiej wiedzą, czego potrzeba, dlatego jesteśmy w bliskim kontakcie z Ukrainą przy ustalaniu, w jaki sposób powinniśmy skierować nasze wsparcie dla tego kraju” – powiedział minister spraw zagranicznych Espen Barth Eide.

Czytaj też

Norwegia jest również współprzewodniczącym Koalicji na rzecz Zdolności Morskiej dla Ukrainy i członkiem zarówno Koalicji na rzecz Zdolności Sił Powietrznych, jak i Koalicji na rzecz Zintegrowanego Zdolności Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej.

„Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką możemy zrobić w koalicji obrony powietrznej, jest szybkie dostarczenie Ukrainie sprzętu wojskowego. Norwegia wnosi duży wkład w obronę powietrzną Ukrainy, a także jest twórcą systemu obrony powietrznej NASAMS” – powiedział Minister Obrony Bjørn Arild Gram.

Duża część środków z norweskiego programu zostanie przeznaczona na niemiecką inicjatywę natychmiastowego działania na rzecz obrony powietrznej.

Reklama

F-16 dla Ukrainy jeszcze w tym roku

Dodatkowo dzień wcześniej rząd Norwegii poinformował, że do końca tego roku dostarczy Ukraińcom 6 swoich myśliwców F-16. W 2023 r. rząd podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie pewnej liczby tych samolotów w ramach Koalicji na rzecz Zdolności Sił Powietrznych (AFCC).

„Zdolność Ukrainy do obrony przed atakami powietrznymi jest kluczowa w jej walce z Rosją. Norwegia zdecydowała się teraz przekazać Ukrainie sześć myśliwców F-16. Planujemy rozpocząć dostawy samolotów już w 2024 roku” – powiedział premier Støre.

Czytaj też

Norwegia wycofała swoje samoloty F-16 w 2021 r. w związku z wprowadzeniem na rynek nowego wielozadaniowego myśiwca 5. Generacji F-35. Sprzedano trzydzieści dwa F-16 Rumunii.

„Zapewnienie konserwacji i wsparcia w zakresie broni i samolotów zostanie omówione w ramach współpracy wielonarodowej. Belgia, Kanada, Dania, Luksemburg, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Wielka Brytania i Norwegia biorą udział w tym przedsięwzięciu” – czytamy w komunikacie prasowym rządu Norwegii.

Reklama

Jak zauważa jednak analityk OSW, norweskie wsparcie militarne dla Ukrainy na tle skandynawskich sąsiadów jest stosunkowo małe. W latach 2022–2023 udzielana Kijowowi pomoc wojskowa opiewała na 1,34 mld euro (przy 7,46 mld euro przekazywanych na wszystkie formy wsparcia). Dla porównania Dania w tym samym okresie na ten cel przeznaczyła ok. 4,4 mld euro, a Szwecja – ok. 2,35 mld euro.

Niemniej wśród zadeklarowanego lub dostarczonego przez Oslo sprzętu wojskowego znajdują się zaawansowane systemy, takie jak cztery jednostki ogniowe systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu NASAMS, 23 armatohaubice M109A3NG, osiem czołgów Leopard 2A4, 11 wyrzutni rakietowych M270 MLRS (dostarczonych Londynowi, aby ten mógł odstąpić swoje Kijowowi) i do 12 samolotów wielozadaniowych F-16AM/BM.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama