Reklama

Wojna na Ukrainie

Norwegia: artyleryjskie wsparcie dla Ukrainy

Autor. Norwegian Armed Forces via Twitter

Ministerstwo obrony Norwegii przekazało Ukrainie 10 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej - poinformowano w oświadczeniu norweskiego resortu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W opublikowanym komunikacie ministerstwo podkreśliło, że przekazana amunicja może być użyta w samobieżnych haubicach M109, które Ukraina wcześniej otrzymała od Norwegii. Pociski artyleryjskie są dostarczane z własnych zapasów norweskich sił zbrojnych, z uwzględnieniem wpływu na gotowość narodową.

"To ważne dla bezpieczeństwa Europy i Norwegii, żeby Ukraina zwyciężyła w starciu z rosyjskim atakiem. Norwegia przekazała na ten cel w 2022 roku wiele i będzie kontynuować wsparcie udzielane Ukrainie w roku 2023" - zaznaczono w oświadczeniu norweskiego ministerstwa obrony. W komunikacie dodano również, iż ze względu na potrzebę ciągłych dostaw sprzętu wojskowego Ukrainie do walki z rosyjskim agresorem, Norwegia głębiej przyjrzy się temu, co może przekazać bezpośrednio z Sił Zbrojnych lub poprzez zakupy od przemysłu obronnego, a także poprzez kombinację tych dwóch źródeł.

Reklama

Czytaj też

"Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne. To wsparcie trwa już teraz i planujemy kontynuować je w przyszłości" – oznajmił jeszcze na początku grudnia ubiegłego roku minister obrony Norwegii Bjørn Arild Gram, którego wypowiedź odnosiła się wtedy do nowego pakietu pomocy wojskowej przekazanej przez rząd w Oslo walczącej z Rosją Ukrainie.

W pakiecie znalazła się wtedy kolejna samobieżna armatohaubica M109A3NG oraz znaczną liczbę części zamiennych. Znalazło się w nim także 55 000 szt. odzieży zimowej, 30 000 racji żywnościowych czy wyposażenie osobiste żołnierza i opatrunki. Norwegia jako jedno z pierwszych państw NATO dostarczyła w ubiegłym roku Ukrainie partię ponad 20 haubic M109A3NG, które w norweskiej armii zostały zastąpione przez południowokoreańskie K9A1, noszące lokalne oznaczenie Vidar.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. youkai20

    Nie chcę być nieuprzejmy, ale 10000 pocisków to jest nic. Nic.

    1. kalmarek

      zgadzam się w całej rozciągłości, to na kilka dni walk.

Reklama