Wojna na Ukrainie
Niemieckie systemy rozpoznania dla Ukrainy
Niemiecki koncern Rheinmetall poinformował o otrzymaniu zamówienia o wartości kilkunastu milionów euro na dostawę dla Ukrainy zautomatyzowanych systemów rozpoznawczych SurveilSpire.
Wnioskodawcą w tym kontrakcie jest rząd Niemiec, który w lipcu tego roku przekazał Ukrainie pięć zestawów wspomnianych systemów rozpoznawczych. SurveilSpire ma pozwolić ukraińskim żołnierzom na wykrywanie, rozpoznawanie i w efekcie eliminację różnego typu zagrożeń w tym bezzałogowców. W jego skład wchodzą mobilne wieże obserwacyjne wyposażone w kamery operujące zarówno w dzień, jak i w nocy, mini drony w układzie quadrocoptera z autopilotem oraz system dowodzenia i kontroli. Dostawa ma obejmować także pojazdy transportowe. Dostarczane systemy te stosowane są w szczególności do monitorowania odcinków terenu przy możliwie najmniejszej liczbie personelu. Przy tym projekcie niemiecki koncern współpracuje z estońską firmą DefSecIntel.
Wieże obserwacyjne SurveilSPIRE, wyprodukowane przez estońską firmę DefSecIntel, można załadować na przyczepy i szybko przetransportować na obszar działania. Montaż wymaga trzech osób, zaś ich działanie jest w pełni zautomatyzowane. Oprócz nich, do obserwacji stosowane są bezzałogowe aparaty latające w układzie quadrocoptera, które odpowiadają za realizacje działań patrolowych. System pozwala na transmisję danych za pomocą łączy bezprzewodowych np. za pomocą Starlinka, co umożliwia transmisję obrazu do mobilnego stanowiska dowodzenia. Pozwala to na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa osoby odpowiedzialnej na obserwację danego obszaru, względem starszych typowych obiektów wartowniczych. Za zasilanie całego systemu odpowiadają panele słoneczne, zapewniając mu znaczną niezależność.
Grzyb
Życzę wiele szczęścia na nowej drodze życia tym dwóm wspaniałym narodom! Mają wspaniałą tradycję wspólnych działań sięgających WW2!
wsw13
A ja im naprawdę dobrze życzę. Dzięki NIEMCOM tak dobrze mamy,28,2 % polskiego eksportu to eksport do Niemiec -GUS