Reklama

Wojna na Ukrainie

"Niemieckie HIMARS-y" niedługo trafią na Ukrainę

Ukraiński HIMARS
Ukraińskie elementy systemu HIMARS
Autor. Mil.gov.ua

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius zapowiedział, że opłacone przez Berlin systemy M142 HIMARS trafią na Ukrainę w najbliższych dniach. Łącznie dostarczone zostaną trzy egzemplarze, które uzupełnią dotychczasowe straty.

Na początku maja minister obrony Niemiec podczas wizyty w Waszyngtonie zapowiedział pozyskanie przez Berlin dla Ukrainy trzech egzemplarzy wieloprowadnicowych wyrzutni M142 HIMARS. Pojazdy te pochodzą z amerykańskiej rezerwy sprzętowej, a wartość całej transakcji zawierającej kupienie pojazdów, ich rozkonserwowanie oraz dostawę ma wynieść około 30 mln USD. Liczba HIMARS-ów przekazanych Ukrainie odpowiada mniej więcej potwierdzonym stratom w tego typu systemach przez Kijów, chociaż zapewne tylko jeden. dwa z nich to strata bezpowrotna. Informacja o zbliżającej się dostawie oznacza, że od zapowiedzi do realizacji minie mniej więcej miesiąc, ukazując zaangażowanie obu stron w pomoc dla Kijowa. Niemniej, można by tutaj zadać pytanie, czy tego typu donacja nie mogła być zrealizowana znacznie wcześniej?

M142 HIMARS to amerykański system rakietowy oparty o podwozie samochodu ciężarowego Oshkosh M1140 6x6, napędzanego silnikiem Caterpillar 3116 ATAAC o mocy 290 KM. Pozwala on na rozpędzenie zestawu do 85 km/h. Został opracowany jako lżejszy odpowiednik ciężkich systemów M270 opartych na gąsienicowym nośniku, co pozwala na przetransportowanie go w ładowni np. samolotów transportowych C-130 lub A400M. Każda wyrzutnia HIMARS może wystrzelić sześć rakiet GMLRS o zasięgu rażenia około 80 km (jeden kontener startowy), w przyszłości będzie mogła korzystać z takiej samej liczby GMLRS-ER.

Reklama

Jednocześnie system ten może wystrzelić jeden pocisk taktyczny ATACMS, o donośności ponad 300 km. Pociski ATACMS będą uzupełniane i stopniowo zastępowane przez nowe rakiety taktyczne PrSM o znacznie większych możliwościach bojowych (w każdym kontenerze będą mieścić się dwie takie rakiety). Obecnie systemy te są używane przez armie takich krajów jak USA, Polska, Ukraina, Rumunia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Maroko, Jordania czy Singapur.

Czytaj też

M142 HIMARS podczas ćwiczeń ogniowych na terenie Litwy.
M142 HIMARS podczas ćwiczeń ogniowych na terenie Litwy.
Autor. Lithuanian MOD/X
Reklama

Komentarze (1)

  1. Autor Komentarza

    Gdyby Koło Gospodyń Wiejskich zebrało pieniądze na trzy wyrzutnie, to taka pompa i poruszenie byłyby zrozumiałe. A tu mamy do czynienia z najbogatszym państwem europy, które zdobyło się na zakup trzech wyrzutni. Nie trzech dywizjonów, a ledwie pół baterii.

    1. Franek Dolas

      No tak ale będziemy o tym czytać bez końca.

    2. P9

      Słownie "czy" sztuki... to na pewno nie starczy na defiladę więc nie ma się czego czepić ;)))

    3. Dudley

      Ale o przekazaniu niemieckich Patriotów, systemów IRIS-T SLM, zaawansowanych radarów AESA średniego zasiegu HENSOLDT TRML-4D, radarów artyleryjskich AESA Cobra, i armatohaubic PZH2000, Marderów, to już lepiej nie pamiętać? Bo to będzie burzyło obraz w którym Polska jest największym donatorem uzbrojenia na Ukrainę, a Niemcy to tacy co to tylko dużo obiecują, a dostarczają tylko hełmy.

Reklama