Nie jeden, a dwa Su-30 zestrzelone przez morskie drony

Autor. Mirosław Mróz/Defence24.pl
Według generała Kiriło Budanowa, szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego - HUR, 3 maja ukraińskie morskie drony zestrzeliły nie jeden, a dwa rosyjskie myśliwce Su-30SM w pobliżu Krymu. Drugie zestrzelenie póki co nie zostało potwierdzone.
Budanow miał to przekazać w czasie wywiadu z The War Zone. Według niego zestrzeleń dokonano przy wykorzystaniu dostarczonych z Zachodu pocisków rakietowych AIM-9 Sidewinder.
Rakiety te nakierowują się na źródło ciepła. Są one przeznaczone jako środek walki powietrze-powietrze na krótkich dystansach, jednak po odpowiednich modyfikacjach można jest wystrzeliwywać z wyrzutni naziemnych. Według Budanowa zasięg ich w takim sposobie wykorzystania wynosi 10 km.
Również prezydent Zełeński w trakcie wystąpienia 3 maja poinformował, że Ukraińcy zniszczyli w ciągu jednego dnia dwa rosyjskie myśliwce w okolicy Krymu.
W operacji miały wziąć udział trzy drony Magura-7, czyli drony morskie zmodyfikowane do działań przeciwlotnioczych. Dwa z nich miały prowadzić walkę z rosyjskimi samolotami. Według szefa ukraińskiego wywiadu załoga drugiego samolotu rzekomo zestrzelonego przez Ukraińców zginęła.
I pojawiło się nagranie z momentu zestrzelenia. 🇺🇦 „BEK” wystrzelił zmodyfikowany pocisk R-73 (powietrze-powietrze) naprowadzany termicznie w kierunku rosyjskiej maszyny.
— Mariusz Marszałkowski (@MJMarszalkowski) May 3, 2025
Dziwne, że RUS samolot w rejonie działania nie nie rzucał pułapek termicznych. pic.twitter.com/QCX2rqOiB4
Ukraińcy nie pierwszy raz użyli pocisków powietrze-powietrze na dronach morskich. Pod koniec grudnia 2024 roku drony morskie miały zestrzelić przy użyciu rakiet dwa rosyjskie śmigłowce w okolicy Krymu. Również w grudniu drony z karabinami miały uszkodzić dwa rosyjskie śmigłowce, powodując strary wśród rosyjskiego personelu.
Wcześniej Rosjanie donosili, że na ukraińskich dronach morskich ukraińcy zaczęli instalować rakiety powietrze-powietrze sowieckiej produkcji - R-60 oraz R-73.
Tani2
Do grona badaczy głębin dołączył następny Hornet F-18 huti zrobili mu awarię techniczną ale załoga katapultowała się szczęśliwie więc można na wesoło.
Davien3
@tani a jakim cudem Huti mogli coś zrobic SH nad morzem skoro oni ledwo moga coś bronić punktowo w głebi lądu?
Tani2
Dobrze idzie czyli Fiński F-18 glebował pilot uratował się na krześle MB i Hawk lotnictwa Malezji lądował bez podwozia przedniego czyli szorował nosem po betonie.
Szczupak
No i następne dwa mniej. Obojętnie jakie, ważne że piloci nie wyszli z tego żywi. Jak innych sowieckich sołdatów .potwierdzonych jest już 107 tys nazwisk poległych najeżdzców a wedle szacunków to 170-230 tys martwych. Rannych minimum trzy razy więcej wiec. Ukraincy zniszczyli więcej sprzętu niż posiada 2/3 członków europejskiego NATO. Bravo.
Sebseb
Szczupak - przecież nawet jeżeli chociaż jeden samolot zestrzelili to i tak na jego miejsce zbudują nowy - no bo je produkują...to proste.
GB
Sebseb, wyprodukują ale tak mieliby tego Su i kolejnego wyprodikowanego, czyli dwa, a tak mają jednego... proste? Co wiecej, maja starocie po ZSRR, ktore musza wycofać. I jest pytanie czy nowa produkcja plus straty w sprzecie (zestrzelenia, wyczerpanie, resursów, straty niebojowe) wystarcza na podtrzymanie ilosci samolotow w pulkach.... Bo mnie sie wydaje ze bedzie trzeba im redukowac pułki itp...
X
Jak są namierzane takie cele ? - atakowane następnie z dronów morskich.
Dudley
MQ4, RC136, P8, i inne samoloty sojusznicze, i wywiad satelitarny. Znając strefę operowania wrogiego lotny twa można skierować w rejon szybką Magurę, i namierzyć maszyny kamerami światka widzialnego i podczerwienią. Resztę zrobią głowice pocisków. To jest prostsze niż się wydaje, tylko trzeba twórczo wykorzystać środki którymi się dysponuje, a nie trzymać się sztywno sztampowych rozwiązań. Nie dziwiłbym się gdyby Ukraińcy rozmieścili niemal na stałe półzanurzalne platformy wywiadowcze w pobliżu rosyjskich baz, śledzące on-line ich aktywność. W takim wypadku nie byli by uzależnieni od danych sojuszniczych, natomiast amerykańska łączność satelitarna to nadal ból głowy Ukraińców.
Davien3
Za pomocą kamery na dronie a potem już głowica samonaprowadzająca odwala całą robotę.
kurczak
Tak Davienku, a amerykanie sromotnie wygrali wojnę powietrzną w Wietnamie zestrzeliwując coś koło 135 migów wszelkich typów tracąc przy okazji samemu ponad 5 tysięcy samolotów.
kurczak
Przypomnę tylko że Huti od dawna używają montowanych na pick-upach rosyjskich pocisków p-p jako systemów OPL. Za ich pomocą zestrzelili między innymi parę AH-64 jak zachodnich samolotów z F-15 na czele. Pociski R-73/60 dobrze się do takiej roli nadają bo to pociski wystrzel i zapomnij.
Grom2137
Jakie samoloty zostały zestrzelone konkretnie?
Davien3
@kurczak Huti nie zestrzelili żadnego f-15 jedynie jeden uszkodzili i uzyli do tego celu pocisku R-27T R-60 z ziemi miałby mniejszy zasięg od granatnika bo z samolotu ma całe 6km
Tani2
Nie zestrzelili tylko rozbił się z przyczyn technicznych tak jak trzy F-16 i jeden Mirage.
Luunapark7Marek
Mają lepszy sprzęt i pomyślunek niż Polska
TakToWidzę
luunapark7marek Na rosji właśnie tego nie mają a o Polskę się nie martw.
Tani2
Zdjęcie ìlustracyjne ,ten zestrzelony Su-30 był z lotnictwa morskiego czyli tak wyglądał jak ten nieb 75. Czy był to ten ,może tak moze nie.
Rusmongol
I kogo to obchodzi?
TakToWidzę
tani2 Na rosji znajdziesz pełne info czego nie udało się zestrzelić Ukrainie z dronów to sobie sprawdź jak zawsze.
Sebseb
„ Dziwne, że RUS samolot w rejonie działania nie nie rzucał pułapek termicznych.” - bo może to nie żaden Su z flarami.
Vic Ardo
...może... się nie spodziewał?
TakToWidzę
sebseb Szkoda bo przecież mogły ale wiedzieli ze takie bez analoga wytrzymają trafienia.
Tani2
Teraz optymistycznie ten Su-27 i Su 30sm pokazują jedno te rakiety są humanitarne bo trafiając w wyloty silników załoga ma pewny wychód z kabiny. Rakiety ziemią-powietrze już takie humanitarne nie są.
Przyszłość
ROsjnie twierdza ze to Su 24
TakToWidzę
przyszłość I właśnie takiej przyszłości sobie życzymy.
TakToWidzę
Jestem 2x na tak dalej.
andys
Z tego artykułu: "Opublikowane przez ukraiński wywiad nagranie z ataku potwierdza, że do zestrzelenia samolotu wykorzystano zmodyfikowany pocisk rakietowy R-73 klasy powietrze–powietrze, zamontowany na bezzałogowej platformie morskiej. " Z artykułu o zestrzeleniu pierwszego SU. Nie sch sie Ukraincy zdecyduja, jakich rakiet uzywali. "Budanow miał to przekazać w czasie wywiadu z The War Zone. Według niego zestrzeleń dokonano przy wykorzystaniu dostarczonych z Zachodu pocisków rakietowych AIM-9 Sidewinder." Wcześniej Rosjanie donosili, że na ukraińskich dronach morskich ukraińcy zaczęli instalować rakiety powietrze-powietrze sowieckiej produkcji - R-60 oraz R-73.
Tani2
Ten drugi to w skali 1:48 z jego biurka.