Wojna na Ukrainie
Milion hrywien za rok służby – ukraińska armia kusi młodych
![Załogi bojowych wozów piechoty BMP-2 z ukraińskiej 93 Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej "Chołodnyj Jar" szykują się do działań bojowych w okolicach Bachmutu.](https://cdn.defence24.pl/2024/02/22/800x450px/LAwx2t6x80tHvaOGHwe69DrkJ3ADZ1IzYy3lF5WK.mffa.jpg)
Ministerstwo Obrony Ukrainy uruchomiło program „Kontrakt 18-24”, skierowany do ukraińskich obywateli w wieku od 18 do 24 lat, oferując im możliwość rocznej, dobrowolnej służby wojskowej.
Ochotnicy, którzy zdecydują się na udział w programie, otrzymają wynagrodzenie roczne w wysokości 1 miliona hrywien (około 24 tysięcy dolarów), z czego 200 tysięcy hrywien zostanie wypłacone od razu po podpisaniu kontraktu. Dodatkowo, uczestnicy uzyskają profesjonalne szkolenie zgodne ze standardami NATO oraz liczne świadczenia socjalne, takie jak preferencyjne kredyty hipoteczne, finansowanie edukacji, bezpłatna opieka medyczna, w tym protetyka dentystyczna, a także prawo do wyjazdu za granicę po roku służby. Po zakończeniu kontraktu, przez 12 miesięcy będą zwolnieni z obowiązku mobilizacji.
Minister obrony Ukrainy, Rustem Umierow, podkreślił, że „Kontrakt 18-24” nie jest formą przymusu czy mobilizacji, lecz stanowi szansę dla młodych ludzi na świadomy wybór, zdobycie doświadczenia bojowego oraz stabilności finansowej w ciągu zaledwie jednego roku. Po zakończeniu służby, ochotnicy będą mieli możliwość kontynuowania kariery wojskowej lub powrotu do życia cywilnego z nowymi perspektywami.
Proces rekrutacji i szkolenia
Proces rekrutacji rozpoczyna się od złożenia aplikacji na dedykowanej stronie internetowej programu lub za pośrednictwem aplikacji „Rezerw+”. Następnie kandydaci przechodzą konsultację z rekruterem, podpisują kontrakt i uczestniczą w trzystopniowym programie szkoleniowym, obejmującym:
- Podstawowe szkolenie wojskowe
- Szkolenie specjalistyczne w wybranej dziedzinie
- Kurs adaptacyjny w jednostce wojskowej.
Od dłuższego czasu administracja USA wywiera presję na władze w Kijowie w prawie obniżenia wieku mobilizacji z 25 do 18 lat, argumentując to potrzebą uzupełnienia braków kadrowych w ukraińskiej armii. Jednak prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, sprzeciwił się pomysłowi, podkreślając, że priorytetem powinno być wyposażenie istniejących brygad w odpowiedni sprzęt oraz szkolenie żołnierzy, a nie obniżanie wieku poboru. Zełenski zaznaczył, że nie można rekompensować braku uzbrojenia młodością rekrutów i zaapelował do partnerów o przyspieszenie dostaw pomocy wojskowej.
Program „Kontrakt 18-24” spotkał się z mieszanymi reakcjami w społeczeństwie ukraińskim. Niektórzy obserwatorzy wojskowi chwalą inicjatywę, podkreślając, że młodzi ludzie szybko się uczą, adaptują do dyscypliny i są zmotywowani do służby. Inni jednak wyrażają obawy związane z dalszym obniżaniem wieku poboru oraz potencjalnym spadkiem entuzjazmu do służby wojskowej w obliczu przedłużających się działań wojennych.
Rosyjskie media i przedstawiciele władz krytycznie oceniają ukraiński program. Rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Maria Zacharowa, określiła inicjatywę jako „bilet w jedną stronę” dla młodych ochotników, sugerując, że uczestnicy programu mogą nie wrócić z frontu.
Jarosaki
Rok służby :D Czyli na 99,9% kasy nie zobaczysz. Ani nic innego.
Prezes Polski
Szanse na powodzenie tego pomysłu są, ale szału nie będzie. Jeśli nie zrobią mobilizacji, będą mieli stale problemy z uzupełnieniem etatów. To jest prosta kalkulacja krew, za ziemię. Oszczedzą krew, ale ziemię stracą.
radziomb
super pomysl, ja bym dolozyl do tego dzialka i willa na Krymie lub w Kursku. tak dla motywacji . Ochotnicy i turbopatrioci juz dawno walcza, zostali pozostali. Niech zaplaca im z kawalka tych 300mld $ zamrozonych.