Reklama

Wojna na Ukrainie

Mardery jadą na Ukrainę

Bojowy wóz piechoty Marder
Autor. Bundeswehr/ Christoph Loose

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius poinformował, że przekazane przez rząd w Berlinie bojowe wozy piechoty Marder 1A3 obecnie są w drodze na Ukrainę. Pojawiły się także pierwsze nagrania ukazujące je podczas transportu kolejowego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

W styczniu rząd Niemiec zadeklarował przekazanie Ukrainie 40 bojowych wozów piechoty Marder 1, co było przełamaniem pewnej bariery w narracji Berlina co do pomocy wojskowej dostarczanej Ukrainie. Były to pierwsze w pełni zachodnie pojazdy tego typu przekazane Ukrainie, później dołączyły do nich w deklaracjach M2 Bradley od USA i CV90 od krajów nordyckich. Od końca stycznia miano poszukiwać osób, które służyły na tych pojazdach oraz posługują się językiem rosyjskim lub ukraińskim w celu pomocy przy procesie szkolenia ukraińskich załóg. Niedługo po upublicznieniu informacji o transporcie Marderów 1A3 na Ukrainę, pojawiło się nagranie potwierdzające tę informacje, zamieszczone w serwisie Twitter.

Warto tutaj nadmienić, że przekazanie Ukrainie wspomnianych bojowych wozów piechoty spowodowało spowolnienie dostaw dla Grecji, która miała otrzymać także 40 Marderów 1A3 w zamian za przekazane Ukrainie BMP-1Ost.

Reklama

Marder 1A3 to modernizacja niemieckiego bojowego wóz piechoty Marder 1 wdrożona pod koniec lat 80. XX wieku przez firmę Rheinmetall AG dla Bundeswehry. Uzbrojenie główne stanowi dalej armata automatyczna Rheinmetall MK 20 Rh-202 kal. 20 mm, sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm. Jednostka ogniowa w przypadku działka wynosi 202 naboje, zaś do kaemu zapas amunicji wynosi 5000 pocisków. Do zwalczania celów ciężko opancerzonych wóz został wyposażony w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych MILAN. Pancerz wozu w tym wariancie został pogrubiony względem poprzednich, zapewniając ochronę załodze przed ostrzałem amunicją APDS DM 43 kal. 20 mm od przodu kadłuba. Jednostkę napędową stanowi silnik MTU MB 833 Ea-500 o mocy 591 KM, pozwalający na rozpędzenie pojazdu do 65 km/h. Obecnie tego typu wozy znajdują się na stanie armii takich krajów jak Niemcy, Grecja, Chile, Indonezja, Jordania i teraz Ukraina.

Czytaj też

Niemiecki bojowy wóz piechoty Marder 1A3. Nowsze bwp Puma wciąż nie zostały wprowadzone na uzbrojenie. Fot. synaxonag/Flickr/CC BY 2.0.
Reklama

Komentarze (4)

  1. Jameson

    Poważnie Niemcy nie mają innych znaków, niż ten krzyż, który kojarzy się tak. bardzo z Wermachtem i IIWŚ? Z drugiej strony, gdyby zostały te krzyże, to w końcu Rosjanie by mogli powiedzieć, że strzelają do nich jacyś faszyści / naziści ...

    1. Extern.

      Co prawda ten krzyż to jeszcze oznaczenie Pruskie a nie nazistowskie, ale fakt że Niemcy nie mają pod tym względem zbyt dużego wyczucia, albo uważają że to nic złego. Zresztą wystarczy sobie przypomnieć jaką ceremonię z pochodniami urządzili na pożegnanie kanclerz Merkel aby stwierdzić że już najwyraźniej pozbyli się narodowego wstydu za tamte czasy.

    2. RGB

      Krzyże na współczesnych pojazdach niemieckich nawiązują do I wojny światowej nie II. Niemiecki krzyże z czasów II wojny miały inny kształt. Kogo obchodzi co myślą Rosjanie, jeśli Putin im każe wierzyć że walczą z Marsjanami to będą w to święcie wierzyć.

    3. majstur

      W tej wersji to bardziej krzyż z okresu 1 wś niż z czasów III R. A co do tego, kto strzela do orków, to oni i tak to wiedzą. Kilka dni temu tu, na D24 było zdjęcie zapewne ex-greckieno HMMWV (jako ilustracja do analizy "Politico: Ukraina szykuje dużą ofensywę. „Generał Błoto” wstrzymał działania zaczepne?) używanego przez oddział ukraińskich specialsów, oznaczonego niebieskim (?) kwadratem z białym krzyżem, do złudzenia przypominającym oznaczenia pojazdów pancernych wehrmachtu w początkowych miesiącach 2 wś

  2. CzarnyRycerz

    Czyli Mardery w parze z Leopardami, a Bradleye z czym? Z Challangerami? Bo z Abramsami nie zdarza do kampanii wiosennej. Jeszcze zostają Ptki i CVki.

  3. szczebelek

    Grecja czeka na Mardery, Czechy i Słowacja dostają miesięcznie po jednym czołgu, sami Niemcy nie mogą wymienić Marderów na Pumy, bo pierwsza seria ma wiele usterek, Węgry od kilku lat czekają na pierwszy egzemplarz 2a7.... Już myślałem, że te Mardery będą przekazywać Ukrainie po 10 sztuk na rok 😂🤣

  4. Krzysztof33

    :)

Reklama