Reklama

Wojna na Ukrainie

Łotewskie wsparcie dla Ukrainy w ramach dwustronnej umowy o bezpieczeństwie

Autor. @Rigas_pils/X

Łotwa będzie przeznaczać 0,25 proc. PKB rocznie na wsparcie wojskowe Ukrainy. Oba państwa zawarły bilateralne porozumienie dot. bezpieczeństwa.

Prezydenci Ukrainy i Łotwy, Wołodymyr Zełenski i Edgars Rinkeviczs, podpisali w czwartek w Wilnie dwustronną umowę o bezpieczeństwie. Wynika z niej, że Łotwa będzie w następnych latach przekazywać Ukrainie wsparcie wojskowe w wysokości 0,25 proc. PKB. Wybranie litewskiej stolicy do podpisania porozumienia nie jest przypadkowe. To w Wilnie odbędzie się szczyt Inicjatywy Trójmorza.

Czytaj też

Jak na platformie X napisał prezydent Ukrainy, umowa przewiduje 10-letnie zobowiązanie Łotwy do wspierania Kijowa w kontekście cyberbezpieczeństwa, technologii dronowych czy rozminowywania. Ryga potwierdziła też swoje poparcie dla wejścia Ukrainy do UE i NATO.

Reklama

Z kolei we wtorek rząd w Rydze zaakceptował raport MSZ, w którym zapowiedziano, że Łotwa przeznaczy w ciągu trzech kolejnych lat 0,25 proc. PKB kraju na pomoc wojskową dla Ukrainy. W 2024 r. będzie to ok. 112 mln euro. Środki mają pochodzić z budżetu ministerstwa obrony.

Jeśli chodzi o wsparcie wojskowe, w dokumencie zapowiedziano dalszy udział Łotwy w tzw. formacie Ramstein, kierowanie koalicją dronową, która ma przekazać Ukrainie milion bezzałogowców, oraz zaopatrzenie w sprzęt wojskowy i uzbrojenie.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. ALBERTk

    Kraje bałtyckie straciły rozum, zamiast przeznaczać to na własne zbrojenie, finansują obcy kraj. A później w razie ataku Rosji będą błagać o pomoc. Oby nasi geniusze nie wpadli na podobny pomysł.

    1. szczebelek

      Niestety, ale to są małe państwa z niskim PKB co również oznacza niezbyt głębokie dno do krótkoterminowego skoku zadłużenia przed i w czasie wojny.

Reklama