Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie pojazdy dla Litwy i Czarnogóry. Wkrótce wielki przetarg w USA

Autor. J.Sabak

Dowództwo Armii USA – Detroit Arsenal złożyło zamówienie o wartości 216 milionów dolarów na 513 lekkich pojazdów taktycznych JLTV i 1 152 przyczep (JLTV-T) dla US Army, US Marine Corps, US Air Force, US Navy oraz Sił Zbrojnych Czarnogóry, Brazylii i Litwy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Komunikat o nowym zamówieniu na JLTV został wydany przez Oshkosha zaledwie na miesiąc przed upływem terminu ofert w ramach kolejnego postępowania na JLTV. Po kilku latach od przyznania go Oshkoshowi US Army postanowiła bowiem przeprowadzić ponowne postępowanie konkurencyjne, co jest często stosowaną procedurą w długotrwałych programach, a obecny wykonawca będzie w nim uczestniczył na równych prawach z innymi. Jest jednak, jak podkreślają przedstawiciele firmy, bardzo dobrze przygotowany do jego realizacji.

„Siedem lat temu zebraliśmy światowej klasy zespół ekspertów w dziedzinie inżynierii, produkcji, zarządzania łańcuchem dostaw i operacji, i dostarczyliśmy zwycięskie rozwiązanie JLTV armii amerykańskiej" — powiedział George Mansfield, wiceprezes i dyrektor generalny Joint Programs. dla obrony Oshkosh. „Dzisiaj mamy doświadczoną siłę roboczą, dopracowany proces produkcyjny i dojrzały, solidny łańcuch dostaw. Nikt inny nie może tego powiedzieć. Jesteśmy zaangażowani w dostarczanie najlepiej chronionego pojazdu mobilnego na nadchodzące lata".

Reklama

Czytaj też

Całość nowego kontraktu opiewa na 15 000 dodatkowych pojazdów w ciągu pięciu lat składania zamówień, a następnie pięciu lat na zastosowanie prawa opcji, przedłużając powiązania produkcyjne do 2034 r. Oczekuje się, że kontrakt zostanie udzielony w pierwszym kwartale 2023 r.

Do tej pory Oshkosh Defense zbudowało również prawie 17 000 pojazdów i dostarczyło je do ponad 50 lokalizacji na całym świecie.

Dodatkowo Oshkosh Defence i Jankel podpisali umowę zespołową w celu promowania pojazdu JLTV dla brytyjskiej armii. Umowa została zawarta, aby wykorzystać wspólne możliwości i mocne strony obu firm na brytyjskim rynku obronnym. Współpraca została nawiązana specjalnie w celu kierowania zespołem ekspertów z Wielkiej Brytanii, który dostarcza pojazd bojowy Oshkosh JLTV, aby spełnić kluczowe wymagania brytyjskich sił zbrojnych w zakresie pojazdów wielozadaniowych zapewniających poziom ochrony.

Czytaj też

Oshkosh JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) zaprojektowano na potrzeby programu pojazdu wielozadaniowego nowej generacji, mającego częściowo zastapić obecnie używane przez U.S. Army i U.S. Marine Corps wielozadaniowe samochody terenowe HMMWV, które stanowią podstawowy model tego typu pojazdów w obu tych formacjach. W związku z doświadczeniami konfliktów ostatnich kilkunastu lat i pomimo ciągłego uzupełnienia "floty" tych pojazdów zdecydowano się jednak na pozyskanie pojazdu nowej generacji. Zwycięzcą programu JLTV okazała się konstrukcja Oshkosh Defense, czyli L-ATV, który został już zamówiony przez obie te formacje i obecnie funkcjonuje pod nazwą Oshkosh JLTV. Nowe postępowanie konkurencyjne da możliwość udziału w programie JLTV innym uczestnikom.

JLTV
Autor. Mateusz Multarzyński/Defence24

Zapotrzebowanie amerykańskiej armii jest szacowane na ponad 49 tysięcy egzemplarzy tych wozów. Z kolei piechota morska i siły powietrzne mają pozyskać odpowiednio ok. 16 tysięcy i ok. 2 tysiące tych pojazdów. Łącznie zatem amerykańskie siły zbrojne planują wprowadzenie do służby liniowej ponad 67 tysięcy JLTV w różnych wersjach. Jeśli chodzi o odbiorców eksportowych, to jak dotąd na zakup tego pojazdu zdecydowało się sześć państw, a w tym: Belgia (322 egzemplarze), Brazylia (12 egzempalrzy), Czarnogóra (67 egzemplarzy), Litwa (200 egzemplarzy z opcją na kolejnych 200), Macedonia (33 egzemplarze) i Słowenia (75 egzemplarzy).

Reklama

Komentarze

    Reklama