Reklama

Wojna na Ukrainie

Litewskie moździerze samobieżne walczą na Ukrainie

Panzermörser M113 (zdjęcie poglądowe).
Panzermörser M113 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Ministry of Defence of the Republic of Lithuania

Litwa w październiku zeszłego roku zadeklarowała przekazanie na Ukrainę swoich moździerzy samobieżnych kal. 120 mm opartych o popularne transportery opancerzone M113. Jeden z nich został w ostatnich dniach zauważony w rękach ukraińskich żołnierzy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Na Ukrainę łącznie trafiło lub trafi okoł o 20 tego tupu pojazdow które przekazała Litwa (10-17 wozów ) oraz Hiszpania (kilka egzemplarzy). Nie jest to duża liczba, jednak pojazdy tego typu dają znacznie większą elastyczność oddziałom je używającym, dzięki możliwości szybkiej zmiany pozycji . Z racji nastpsunkowo powszechny ocbecnie w armii ukraińskiej pojazd bazowy , Ukraińcy mogą je szybko wdrożyć i przygotować odpowiednie zabezpieczenie logistyczne dla używających go jednostek. Zważywszy na dystans prowadzenia walk np. w Bachmucie, tego typu systemy wsparcia ogniowego są bardzo przydatne ze względu na możliwość rażenia ogniem stromotorowym.

Czytaj też

Litwa miała posiadać około 42 samobieżnych moździerzy Panzermörser M113 kal. 120 mm, będącymi przerobionymi do tej roli transporterami M113A2. Pojazdy te były użytkowane wcześniej przez niemiecką armię, przekazano je Litwie w latach 2005-2006. Litwini przy kooperacji z izraelskim Elbit Systems przeprowadzili ich modernizację w roku 2015.ilość systemów tego typu przekazanych Ukrainie nie została potwierdzona oficjalnie. Litwini mają posiadać także pewną liczbę systemów tego rodzaju w rezerwie sprzętowej, zapewne zostaną one teraz przywrócone do służby w ramach uzupełnienia stanów sprzętowych.

Reklama

Czytaj też

Panzermörser M113 to niemiecki moździerz samobieżny opracowany na bazie transportera opancerzonego M113A2. Uzbrojeniem głównym jest moździerz Tampella kal. 120 mm, pozwalający na ostrzał celu na dystansie do 7200 metrów. Do samoobrony służy uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm. Obecnie zarówno w niemieckiej, jak i litewskiej armii pojazdy te są kierowane do jednostek piechoty zmotoryzowanej.

Czytaj też

Panzermörser M113A1G (zdjęcie poglądowe).
Panzermörser M113A1G (zdjęcie poglądowe).
Autor. Huhu/Wikipedia
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. wert

    powinniśmy wysłąć nasze Raki. Wsparcie liczone w sekundach nawet słabszym ogniem jest wartościowsze od czekania na ogień Kraba

Reklama