Reklama

Wojna na Ukrainie

Hiszpania przekaże transportery i artylerię Ukrainie

Hiszpański M113 w wariancie samobieżnego moździerza kal. 120 mm.
Hiszpański M113 w wariancie samobieżnego moździerza kal. 120 mm.
Autor. Outisnn/Wikipedia

Hiszpania przekaże Ukrainie 20 transporterów opancerzonych M113, w tym część w wersji samobieżnego moździerza kal. 120 mm, o czym poinformowała tamtejsza minister obrony Margarita Robles. Jest to druga tego typu dostawa w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, kiedy także przekazano identyczną liczbę wspomnianych pojazdów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przekazane przez Hiszpanię transportery pozwolą na uzupełnienie niewielkiej części strat, jakie są ponoszone przez ukraińskie M113. Cenniejsze dla Ukraińców będą pojazdy w wariancie samobieżnego moździerza kal. 120 mm, z racji na możliwość szybszej zmiany pozycji ogniowej i wsparcie działań piechoty względem rozwiązań holowanych. Wydawać by się mogło, że taka liczba przekazywanych pojazdów jest naprawdę mała, zważywszy na stany liczbowe sprzętu posiadanego przez hiszpańskie wojsko, jednak sprawa przekazania przez ten kraj Leopardów 2 ukazuje jak bardzo żle , może być ze sprawnością techniczną wielu typów uzbrojenia w tamtejszej armii. Niemniej jednak, każda forma pomocy dla Ukraińców jest na wagę złota, chociaż jak na możliwości Hiszpanii udzielana pomoc jest raczej niewielka.

Czytaj też

M113 to amerykański transporter opancerzony opracowany w drugiej połowie lat 50 XX. wieku. Wdrożono go do U.S. Army w roku 1960, jako podstawowy pojazd piechoty zmechanizowanej, do czasu powstania bojowego wozu piechoty M2 Bradley. Kadłub pojazdu w celu obniżeniu masy własnej został wykonany z aluminium o grubości od 28 do 44 mm. Jednostkę napędową początkowo stanowił silnik gaźnikowy, jednak od wersji M113A1 został on zamieniony na dieslowski 6V53 o mocy 275 koni mechanicznych. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy M2HB kal. 12,7 mm

Reklama

Czytaj też

YouTube cover video
Reklama

Komentarze (1)

  1. Pucin:)

    1/1 - cytat z artykułu - "Przekazane przez Hiszpanię transportery pozwolą na uzupełnienie niewielkiej części strat, jakie są ponoszone przez ukraińskie M113. Cenniejsze dla Ukraińców będą pojazdy w wariancie samobieżnego moździerza kal. 120 mm, z racji na możliwość szybszej zmiany pozycji ogniowej i wsparcie działań piechoty względem rozwiązań holowanych." Brawo Hiszpania przy tym polski Rak (120 mm) to chyba a może już??? niewypał finansowy!!!!! ;0

    1. Był czas_3 dekady

      Rak chroni załogę i sprzęt przed czynnikami atmosferycznymi, może strzelać na wprost, posiada automat ładowania.... Polski RAK jest super! Oczywiście można by było zamówić w jakiejś ilości moździerz podobny do tego przekazywanego Ukrainie by wyeliminować kłopotliwe w przygotowaniu do strzelania i zwijania wersje ciągnione, a tych mamy sporo choćby w wersji 98mm.

Reklama