Reklama

Wojna na Ukrainie

Litewska artyleria w akcji na Ukrainie

Litewskie haubice M101 - fot. Ministerstwo Obrony Litwy
Litewskie haubice M101 - fot. Ministerstwo Obrony Litwy

Informowaliśmy we wrześniu tego roku o przekazaniu Ukrainie nieokreślonej liczby holowanych haubic M101 kal. 105 mm przez Litwę. Teraz pojawiło się pierwsze nagranie z użycia tych leciwych systemów artyleryjskich, których konstrukcja sięga czasów…. II Wojny Światowej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Litwa bardzo mocno angażuje się we wsparcie Ukrainy, przekazując jej naprawdę dużą ,jak na swoje możliwości, ilość sprzętu wojskowego Wśród przekazanego uzbrojenia można wymienić m.in. wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Stinger, broń przeciwpancerną, kamizelki kuloodporne i hełmy, moździerze 120 mm, holowane haubice M101 kal. 105 mm, broń strzelecką, termowizory, transportery opancerzone M113 i ich warianty specjalistyczne w postaci wozów dowodzenia M577 i samobieżnych moździerzy Panzermörser M113 kal. 120 mm, samochody ciężarowe, SUVy, i bezzałogowiec klasy MALE Bayraktar TB2 wraz z amunicją, którego zakup został sfinansowany przez społeczeństwo Litwy. Łączne wsparcie wojskowe, jakiego Litwa udzieliła Ukrainie do tej pory, wynosi ponad 125 mln euro.

Czytaj też

Wykorzystanie M101 nie jest odosobnionym przypadkiem użycia uzbrojenia z rodowodem pochodzącym  z czasów II Wojny Światowej przez Ukraińców czy Rosjan, oprócz wspominanych haubic widzieliśmy  używane postsowieckie holowane armaty ppanc. D-44/BS-3 czy broń strzelecką j w postaci kultowych Mosinów lub karabinów maszynowych Maxima.

Reklama

M101 to amerykańska haubica z okresu II Wojny Światowej kal. 105 mm, używana potem w wielu konfliktach na całym świecie m.in. podczas wojny w Korei i Wietnamie. Jej donośność określa się na maksymalnie 11,2 km. Z racji na swoją skuteczność z czasem została pozyskana przez wiele krajów świata, co doprowadziło do opracowania jej kilku wersji lokalnych. Litwa otrzymała je w liczbie 54 egzemplarzy w roku 2002 od Danii.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama