Reklama

Wojna na Ukrainie

Kongres USA domaga się przyspieszenia dostaw broni dla Ukrainy

kongres usa
Autor. JessicaRodriguezRivas/Wikimedia Commons/CC4.0

Kongres USA naciska na Pentagon, by nakłonić go do zmiany przepisów dotyczących obowiązkowych rezerw amunicji na wypadek potencjalnych konfliktów, ponieważ spowalniają one dostawy wojskowe dla Ukrainy - pisze amerykański magazyn „Foreign Policy”, powołując się na źródła w Kongresie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przedstawiciele sił zbrojnych USA i resortu obrony wielokrotnie powtarzali podczas briefingów dla kongresmenów, że zgodnie z przepisami Pentagonu muszą być utrzymywane na pewnym poziomie rezerwy amunicji na wypadek potencjalnych wojen (np. z Rosją) przewidzianych w planach operacyjnych resortu.

Nie pozwala to na szybsze wysyłanie broni do Ukrainy, zwłaszcza, że pojęcie "amunicji" jest w przepisach pojmowane bardzo szeroko i obejmuje również amunicję do wyrzutni rakiet typu MLRS, czy pociski kierowane Javelin - wyjaśnia rozmówca "FP". Część kongresmenów obawia się, że ostatnie dostawy amerykańskiej broni dla Ukrainy, obejmujące przede wszystkim amunicję artyleryjską, broń obrony przeciwlotniczej i zimowe wyposażenie żołnierzy, nie wystarczą, by pomóc Ukraińcom wygrać wojnę, są bowiem najmniejsze od początku wojny.

Reklama

Czytaj też

Amunicja artyleryjska 155 mm i wiele rodzajów wyrzutni rakietowych powinno zgodnie z przepisami pozostawać w rezerwach USA na wypadek wojny z Rosją czy Koreą Północną. Zdaniem wielu kongresmenów należy ograniczyć takie rezerwy, zwłaszcza że Rosja zapewne nie szykuje się teraz na wojnę w całej Europie, a jej siły zaangażowane są w Ukrainie. Tymczasem wymogi i przepisy dotyczące rezerw amunicji nie zmieniły się w planach operacyjnych Pentagonu od kilku lat - mówią rozmówcy "FP".

W piątek prezydent USA Joe Biden wydał zgodę na przekazanie Ukrainie wartego 275 mln USD pakietu pomocy militarnej, obejmującego m.in. systemy wzmacniające obronę powietrzną oraz do walki z dronami, a także amunicję.

Czytaj też

To 27. transza pomocy dla Ukrainy w ramach procedury Presidential Drawdown Authority (PDA). Pozwala ona prezydentowi USA na szybkie wysłanie zmagazynowanego sprzętu w sytuacji awaryjnej, bez konieczności uzyskania zgody Kongresu.

Źródło:PAP
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (2)

  1. Ślązak mały

    Część kongresmenów obawia się, i słusznie, że po zmianie składu kongresu z dniem 1 stycznia 2023 skończą się prezenty dla Ukrainy z pieniędzy amerykańskiego podatnika, który słabo orientuje się w geografii świata, ale zna wyniki meczów NBA. Republikanie, którzy przejęli władzę w Kongresie zapowiedzieli to wyraźnie.

  2. bc

    Amunicji ubywa bo nikt nie zakładał walki z jedną ręką zawiązaną za plecami, czyli samą artylerią. Ukraina powinna mieć zagwarantowane od zachodniego przemysłu dostawy przynajmniej z 15tys sztuk amunicji 155mm i 152mm tygodniowo. Amunicja kasetowa DPICM 155mm z magazynów musi pójść, nie ma innej opcji. Najwyżej niech Ukraińcy ogłoszą że będą używać na własną odpowiedzialność i poza terenem zabudowanym. Kilkukrotnie bardziej skuteczna więc kilkukrotnie mniejsze zużycie, a moskale i tak sypia na Ukrainę kasety z Uraganów na potęgę. Zużycie amunicji 155mm i 152 mm można też zmniejszyć większą ilością moździerzy 120mm i haubic 105mm. Samoloty A10 też powinny pójść, to broń defensywna do latania nad własnymi wojskami, nie mają nawet radaru tym się moskwy nie zbombarduje. Samoloty nawet ze zwykłymi bombami mocno odciążyły by artylerię.

Reklama