Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pentagon przyznał kontrakt na 6 systemów NASAMS dla Ukrainy

Start pocisku AMRAAM-ER z wyrzutni NASAMS 2
Fot. Raytheon

Koncern Raytheon Technologies otrzyma kontrakt na produkcję sześciu systemów obrony powietrznej NASAMS dla Ukrainy - podał w środę Pentagon. Systemy mają trafić na Ukrainę w ramach zapowiedzianego już wcześniej pakietu pomocy wojskowej, a data wykonania umowy to listopad 2025.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Kontrakt ma dotyczyć zakupu baterii NASAMS, oraz szkolenia i wsparcia logistycznego dla ukraińskiej armii. "Prace zostaną wykonane w Tewksbury w stanie Massachussetts, a szacowana data ich wykonania to 28 listopada 2025 r." - podano w komunikacie.

USA jeszcze w sierpniu ogłosiły, że przekażą 6 systemów NASAMS jako część wartego 3 mld dolarów pakietu pomocy wojskowej. W odróżnieniu od większości uzbrojenia przekazywanego przez USA, NASAMS zostaną zakupione w ramach programu Ukraine Assistance Security Initiative (USAI), a nie dostarczone z zasobów sił USA. To oznacza dłuższy termin dostaw, przewidywany na 1-2 lata.

Reklama

Czytaj też

NASAMS, czyli Narodowy Zaawansowany System Rakietowy Ziemia-Powietrze (National Advanced Surface-to-Air Missile System) to system średniego zasięgu produkowany przez Raytheon i norweski koncern Kongberg. Tej jesieni na Ukrainę trafiły dwa pierwsze, ogłoszone jeszcze w czerwcu systemy, dostarczone we współpracy USA i Norwegii.

Czytaj też

Źródło:PAP

Komentarze (4)

 1. bc

  Za wolno, produkcja powinna być rozdzielona po zachodnich przemysłach to potrwała by max miesiące a nie lata. Chiny itd obserwują i wyciągają wnioski.

 2. Szwejk85/87

  Niestety, dzisiaj w zbrojeniówce na całym świecie takie terminy. 2025r to i tak nie najgorzej. Nasze zakupy to rzut na taśmę. Przed II wojną nasi oficerowie na bieżąco orientowali się kto i co produkuje i do czego to się nadaje. Niestety, kiedy politycy krzyknęli "wojna idzie ! kupujemy broń !", to okazało się że nie ma co kupować, wszystko sprzedane. Można sobie zamówić dostawy na rok 1943, albo później. Zobaczymy czy tym razem sprzęt dotrze do wojska na czas.

  1. Qba

   Nasze zakupy w lesie, umowa na system Narew i produkcje CAMM w Polsce do tej pory nie została nawet podpisana

 3. Adam S.

  "Data wykonania umowy to listopad 2025" - do tego czasu może nie być już Ukrainy. Albo Rosji..

  1. Qba

   U nas dostawy systemu Narew mają się rozpocząć w 2030 roku

 4. szczebelek

  To na temat produkcji nie tylko w Polsce nowego uzbrojenia.

  1. Qba

   Umowy na Narew i produkcje CAMM w Polsce nie ma do tej pory