Reklama

Wojna na Ukrainie

Kluczowy dowódca sił powietrznodesantowych Rosji odsunięty od operacji na Ukrainie

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Odsunięcie od operacji na Ukrainie jednego z kluczowych rosyjskich dowódców, generała pułkownika Michaiła Teplinskiego, jest prawdopodobnie kolejnym symptomem ciągłych podziałów w hierarchii wojskowej Rosji - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że Teplinski był odpowiedzialny na miejscu za stosunkowo udane wycofanie się sił rosyjskich z terenów na zachodnim brzegu Dniepru w listopadzie zeszłego roku i zebrał pochwały w kraju jako zdolny i pragmatyczny dowódca; nie jest natomiast jasne, czy nadal zachowuje swoje dodatkowe kompetencje jako dowódca sił powietrznodesantowych Rosji (WDW).

Czytaj też

Na razie źródła rosyjskie nie potwierdzają tej informacji. Jak podało TASS wysokie rangą źródło w departamencie wojskowym powiedziało agenci, że dowódca jest w służbie na swoim stanowisku. To słowo zostało usłyszane po tym, jak wiele kanałów Telegram poinformowało, że dowódca WP-D został usunięty ze stanowiska. W ostatnich dniach nie było oczywistych powodów takiej decyzji. Mimo tego coś może być na rzeczy.

Reklama

"Istnieje realna możliwość, że do jego zwolnienia przyczyniła się debata na temat zadań, jakie WDW otrzymały: WDW często były angażowane do utrzymywania terenu, które to role tradycyjnie powierzano piechocie zmechanizowanej. Zwolnienie Teplinskiego jest prawdopodobnie kolejnym symptomem ciągłych podziałów w hierarchii rosyjskiej operacji, w czasie gdy generał Walerij Gierasimow próbuje narzucić kampanii swój osobisty autorytet" - napisano.

Szef Sztabu Generalnego generał Gierasimow został dowódcą rosyjskich sił inwazyjnych na Ukrainie. Przypomnijmy, że generał pułkownik Michaił Teplinsky dowodzi WP-D Rosji od czerwca 2022 roku. Zastąpił na tym stanowisku generała pułkownika Andrieja Sierdiukowa.

Czytaj też

Sądząc po tym, że 31 grudnia ubiegłego roku, podczas wizyty w kwaterze głównej Południowego Okręgu Wojskowego, prezydent Rosji Władimir Putin wręczył dowódcy Sił Powietrznodesantowych Order Świętego Jerzego 4. stopnia, kierownictwo kraju wyraźnie nie skarżyło się na jego służbę. Teplinsky jest prawdziwym generałem bojowym. Można powiedzieć, że nie opuścił bitwy od początku lat 90. ubiegłego wieku.

Dość powiedzieć, że oprócz Złotej Gwiazdy uroczysty mundur 54-letniego dowódcy zdobi kilka nagród, które są szczególnie cenione w środowisku wojskowym. Są to Ordery "Za zasługi dla Ojczyzny" IV stopnia, Kutuzowa, Odwagi, a także medale Orderu "Za zasługi dla Ojczyzny" I i II stopnia z mieczami i "Za Odwagę".

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (2)

  1. Wania

    Idealny kandydat do zorganizowania działań w trudnym terenie Moskwy i okolic.

  2. tagore

    Idealny kandydat na zorganizowanie działań w trudnym terenie Wołynia i okolic.

Reklama