Reklama

Wojna na Ukrainie

Holandia dołączy do zakupów CV90 dla Ukrainy

CV9035.
CV9035.
Autor. BAE Systems

Holandia dołączyła do szwedzko-duńskiej inicjatywy wsparcia Ukrainy bojowymi wozami piechoty CV90, wpłacając na rzecz szwedzkiego funduszu 400 mln euro. Planowane jest wyprodukowanie łącznie 230 pojazdów na potrzeby Kijowa.

O dołączeniu Hagi do tej inicjatywy poinformował holenderski serwis NOS. Dołączenie Hagi oznacza istotne zwiększenie środków, którymi będzie dysponował szwedzki fundusz odpowiedzialny za zakup CV90 dla Kijowa. Inicjatywa zapoczątkowana przez Szwedów i Duńczyków pod koniec ubiegłego roku ma na celu przekazanie Ukrainie wspomnianych bojowych wozów piechoty (najpewniej wariantu CV9035 w konfiguracji zbliżonej do holenderskiej) w liczbie nawet 230 egzemplarzy. Z tej puli 170 sztuk ma zostać zbudowanych w Holandii, co przyniesie szereg korzyści tamtejszemu przemysłowi obronnemu.

Reklama

Należy odnotować, że Kopenhaga przekazała na tę inicjatywę około 263 mln dolarów, zaś Sztokholm wesprze zakup w ramach umowy zawartej pomiędzy Agencją Sprzętu Obronnego (szw. Försvarets materielverk, FMV) a Ukrainą w lipcu tego roku. Fundusze dotąd zebrane z Danii i Holandii umożliwią sfinansowanie zakupu około 60 bojowych wozów piechoty, zatem do zbudowania pełnej puli 230 pojazdów konieczne jest pozyskanie kolejnych środków.

Nie jest wiadome, jaki wkład finansowy będą mieli Szwedzi, chociaż można przypuszczać, że w przyszłości do projektu będą dołączali kolejni uczestnicy, a ci, którzy są tam obecnie, będą zachęcani do dorzucania kolejnych „cegiełek”. Nie wiadomo, czy w 230 egzemplarzach przewidzianych do dostarczenia na Ukrainę zawiera się 51 egzemplarzy CV9040C, które dotąd dostarczono nad Dniepr.

CV90 to rodzina gąsienicowych pojazdów opancerzonych opracowana przez Hägglunds (obecnie BAE Systems Hägglunds) na przełomie lat 80. i 90. XX w. na potrzeby szwedzkiej armii. Wozy te są używane w wielu wariantach, z których najczęściej spotykany jest bojowy wóz piechoty. Pojazd może zostać doposażony w różne systemy uzbrojenia, począwszy od uniwersalnych lub wielkokalibrowych karabinów maszynowych, poprzez armaty automatyczne kal. 30, 35 lub 40 mm (w wariancie bojowego wozu piechoty), kończąc na wysokociśnieniowej armacie kal. 105 lub 120 mm (w roli wozu wsparcia ogniowego tudzież lekkiego czołgu). Jednostkę napędową stanowi silnik wysokoprężny Scania o mocy od 550 do 1000 KM, który umożliwia osiągnięcie prędkości maksymalnej do 70 km/h (w zależności od wersji).

Dostarczony ze Szwecji bojowy wóz piechoty CV90 w rękach żołnierzy ukraińskiej 93 Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej "Chołodnyj Jar".
Dostarczony ze Szwecji bojowy wóz piechoty CV9040C w rękach żołnierzy ukraińskiej 93 Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej "Chołodnyj Jar".
Autor. 93-тя бригада Холодний Яр / X
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. Zygazyg

    A kiedy my będziemy mieli jakiekolwiek BWP ? Bo BWP-1 to dawno nie zaloguje na miano BWP a my czołgów kupujemy na potęgę a dla piechoty jelcze?

    1. ruffii

      Z końcem tego roku powinny pojawiać się pierwsze Borsuki.

  2. Buczacza

    Mam takie wrażenie, że czym dłużej ta 3 dniowa szpec operacja trwa. Tym Ukraina będzie miała lepszy sprzęt. A bieda imperium odwrotnie...

    1. szczebelek

      Nie tylko tobie udziela się przeświadczenie 🤣

    2. DanielZakupowy

      Problem w tym, że ludzi co raz mniej do obsługi tego sprzętu, system energetycznego co raz mniej. Ciekawe czy Ukraińcy mają jakiś plan bo w tej chwili to obie strony idą na przeczekanie. Dla nas to ok bo im dłużej ten konflikt trwa tym lepiej ale czy tam jest jakiś pomysł na to wszystko (ale niegłupi pomysł, a nie kolejna nieprzygotowana kontrofensywa).

  3. radziomb

    Rosja zaczynała wojne na BWP3, które zreszta jeżdziły pół puste bo było za mało piechoty a skończą wojnę na.. wózkach golfowych szojgowozy + motory. Natomiast Ukraina zaczynała na BTRACH a skończy na CV90, Lynxach, Bradleyach i Boxerach. A najciekawsze że Grecja tez wycofuje starsze F16, i Mirage. A USA wycofuje starsze F16 i A10 thundebolt. Podobnie Niemcy wycofuja śmigłowce Tiger....Nie trzeba byc geniuszem wojskowości aby domysleć gdzie to trafi.

    1. Monkey

      @radziomb: Obyś miał rację, bo np. australijskie Tiger tam nie trafią. Ktoś tą całą stajnię sprzętu, który wymieniłeś będzie na Ukrainie musiał obsługiwać.

Reklama