Reklama

Wojna na Ukrainie

Gepardy skutecznie zwalczają nie tylko drony

Artyleryjski zestaw przeciwlotniczy Gepard (zdjęcie poglądowe).
Artyleryjski zestaw przeciwlotniczy Gepard (zdjęcie poglądowe).
Autor. Rainer Lippert/Wikipedia

Ukraina w ostatnim czasie otrzymuje kolejne egzemplarze artyleryjskich systemów przeciwlotniczych Flakpanzer Gepard, których dotychczas miała odebrać 46 egzemplarzy. Jak pokazują działania wojenne na Ukrainie, przeżywają one drugą młodość sprawnie eliminując różnego typu środki napadu powietrznego używane przez Rosjan.

Reklama

Najbliższe dostawy Gepardów na Ukrainę będą pochodzić z Jordanii oraz Kataru, w ramach pomocy wojskowej USA oraz Niemiec. Łącznie przekazanych dzięki temu ma zostać 15-30 wozów, których skuteczność w zwalczaniu rosyjskich bezzałogowców ma być bardzo wysoka. Niektóre pojazdy, które już znajdują się na Ukrainie posiadają inny niż dotychczas kamuflaż, co może potwierdzać przekazanie już pierwszej partii pojazdów pochodzenia katarskiego. Ewentualnie są to pojazdy, które pozyskano z nieokreślonego wcześniej źródła np. uratowano przed przetopieniem. Wśród nietypowych zdobyczy jakie można zaliczyć na konto tego artyleryjskiego zestawu przeciwlotniczego, wymienia się chociażby rosyjski pocisk manewrujący.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Co kluczowe, w ostatnim czasie są gepardy bardzo mocno „zajęte” z powodu zwiększenia ataków Rosjan za pomocą różnego typu środków napadu powietrznego z naciskiem na bezzałogowce. W przypadku irańskiej produkcji Shahedów przekazane Ukrainie Gepardy są bardzo skutecznym rozwiązaniem, które w tani sposób je eliminują i pozwalają na oszczędzanie cennych zasobów rakiet przeciwlotniczych (których Ukrainie znów mocno brakuje). Poniżej widać efekt pracy jednego z nich podczas nocnych działań.

Reklama

Gepard to samobieżny lufowy system przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu zbudowany na bazie czołgu podstawowego Leopard 1 i wdrożony do służby w 1976 roku. Ukrainie przekazywane są jednak wozy w głęboko zmodernizowanej wersji Gepard 1A2 ze zautomatyzowanym systemem kierowania ogniem, cechujące się krótkim czasem reakcji. Uzbrojenie główne stanowią dwie armaty Oerlikon KDA kal. 35 mm o zasięgu ostrzału dochodzącym do 3,5-5 km w zależności od użytej amunicji. Szybkostrzelność teoretyczną określa się na 550 pocisków na minutę na każdą z armat, co pozwala na szybkie pokrycie ogniem pożądanego obszaru.

Czytaj też

Poza niszczeniem środków napadu powietrznego jak śmigłowce czy nisko lecące samoloty, zestawy te mogą niszczyć drony czy lekko opancerzone pojazdy naziemne jak transportery opancerzone. Gepard dysponuje również własnym radarem wykrywania i śledzenia celów, a ostatnia wersja Gepard 1A2 jest także zdolna do użycia amunicji podkalibrowej z rdzeniem łamliwym (FAPDS) o zasięgu rażenia do ponad 5 km.

Czytaj też

Autor. Hans-Hermann Bühling/wikipedia/ CC BY-SA 3.0
Reklama
Reklama

Komentarze