Reklama

Wojna na Ukrainie

Francuskie Bastiony niedługo pojadą na Ukrainę

Bastiony stały się symbolem ostatnich konfliktów oraz walk z ugurpowaniami terrorystycznymi na kontynencie afrykańskim. Fot. Arquus
Bastiony stały się symbolem ostatnich konfliktów oraz walk z ugurpowaniami terrorystycznymi na kontynencie afrykańskim. Fot. Arquus

Francuski tygodnik La Tribune poinformował o tym, że francuskie modułowe pojazdy opancerzone Bastion, niedługo zostaną przekazane armii ukraińskiej. Francja w październiku zeszłego roku zadeklarowała przekazanie Ukrainie 20 takich transporterów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Dostawa ta trwa dość długo, zważywszy, że mówimy tutaj o raptem o 20 opancerzonych pojazdach 4x4. Reporterka Elisabeth Gosselin-Malo będąca m.in. europejską korespondentką serwisu Defense News przyjrzała się bliżej tej sprawie, informując o niej za pomocą swojego konta w serwisie Twitter. „Urzędnicy firmy twierdzą, że rozmowy na ten temat trwają od jakiegoś czasu, ale nic nie zostało sfinalizowane (24 pojazdy są w magazynie)" Może to oznaczać problemy natury biurokratycznej po stronie francuskiej. Jednak jak wspomniał cytowany na początku tygodnik, sprawa ma się niedługo zakończyć, a Bastiony trafią na Ukrainę obok innych tego typu konstrukcji.

Czytaj też

Bastion to francuski wielozadaniowy pojazd opancerzony w układzie 4x4 produkowany przez firmę Arquus na bazie wozu VLRA 4×4. Może on być opancerzony na poziomie od 1 do 3 wg STANAG 4569 oraz 2a/2b wg STANAG 4569 Annex B. W zależności od poziomu ochrony ładowność pojazdu wynosi od 1000 do 3000 kg przy masie całkowitej 12000 kg. Bastion może pomieścić w sumie 10 ludzi (2+8) a także bogaty zestaw wyposażenia i uzbrojenia, dzięki dużej kubaturze nadwozia. Uzbrojenie ie montowane może być na obrotnicy na stropie kadłuba (także w opancerzonej wieżyczce). Z racji na swoją modułową konstrukcję i możliwość przewożenia zróżnicowanego wyposażenia pojazd ten może być używany jako m.in. wóz dowodzenia, transporter opancerzony, kołowy niszczyciel czołgów lub pojazd rozpoznawczy.

Reklama

Czytaj też

YouTube cover video

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama